Yaşlı komşularımın yardıma ihtiyacı var ama yapabileceğimiz pek bir şey yok

zenrcade

Active member
S: Yukarı Batı Yakası’nda kooperatif bir dairede yaşıyorum. Benim katımda 50 yıldır burada yaşayan ve ciddi sağlık sorunları olan yaşlı bir çiftin oturduğu, kirası sabit bir daire var. Bu sabah, ileri demans hastası olan sakinlerden biri, kısa süreliğine kilidi açılmış olan dairemin kapısını açtı ve oturma odamda durdu! Ona yavaşça dairesine kadar eşlik edebildim. Bina yönetimi, konuyu araştıran ve harekete geçmeyi reddeden şehrin Yetişkin Koruma Hizmetleri ile görüştüğünü söyledi. Bu korkunç bir durum; ilgilenen aile üyeleri yok ve çift genellikle banyo yapmadan koridorlarda dolaşıyor. Ne yapabiliriz?

A:
Tanımladığınız durum şüphesiz zor, ancak sizin ve komşularınızın kullanabileceği kaynaklar var.

Sizin de yaptığınız gibi bina yönetimini dahil etmek yararlı olabilir. Binanın birden fazla kiracıdan rapor alması ve bunları Yetişkin Koruma Hizmetlerine iletmesi durumunda vaka çalışanları durum hakkında daha iyi bir genel bakışa sahip olabilir.

Alzheimer Derneği’nin New York Şehri bölümünde lisanslı bir klinik sosyal hizmet uzmanı olan Jennifer Schranz, “APS için birden fazla endişenin birden fazla farklı kişiden geldiğini bilmek iyi bir şey” dedi. Kafası karışmış bir sakinin başka bir kişinin evine girmesi APS’nin bilmesi gereken önemli bir bilgidir. Bayan Schranz, “Bilişsel bozukluğu olan birinin evinize girmesini istemezsiniz” dedi çünkü bu, her iki taraf için de bir güvenlik sorunu haline gelebilir.

APS yönlendirmeleri çevrimiçi olarak veya 718-557-1399 numaralı telefondan Merkezi Giriş Birimi aranarak yapılabilir ve birisi fiziksel veya zihinsel zorluklar yaşadığında ve temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı zaman yapılmalıdır. Bu yönlendirmeler isimsiz olabilir ve durum hakkında bilgisi olan herhangi biri veya ihtiyacı olan kişi tarafından yapılabilir.

İnsanların yemek yeme veya kişisel hijyen konusunda yardıma ihtiyaç duymaları veya kendilerine eşlik edecek bir ziyaretçiye ihtiyaç duymaları durumunda, New York Şehri Yaşlanma Departmanı ev içi hizmetler sunmaktadır. Bir komşu veya aile üyesi 212-AGING-NYC numaralı telefondan Aging Connect’i arayabilir. Kişilerin bu hizmetlere rıza göstermesi gerekmektedir. Eve yemek servisi veya banyo konusunda yardım gibi düzenli ziyaretler, yaşlı yetişkinlerin fiziksel ve zihinsel olarak formda kalmalarını sağlamanın bir yoludur ve hizmetler, insanların ihtiyaçları değiştikçe ayarlanabilir.

NYCEAC’ta geriatri psikiyatristi olan Dina Patel, demans uzmanlarının aynı zamanda CaringKind ve New York Şehri Yaşlı İstismarı Merkezi’ndeki yardım hatlarında görev yaptığını ve tavsiyelerde bulunabileceğini söyledi.

“Komşu bu durumda kendini yalnız hissetse de, demanslı bir kişinin birincil temas noktası komşu olabilir” dedi Dr. Patel.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.