Yaşadığım topluluk denetimleri zorunlu kılıyor. Bunu yapabilirler mi?

zenrcade

Active member
S: Long Island’daki şehir evleri topluluğumda, kurul bizden evlerimizin dış ve pencere denetimlerinin dışarıdan bir şirket tarafından yapılmasını talep ediyor. Müfettişler eksiklik bulursa düzeltmemiz için bize süre veriliyor, aksi takdirde daha yüksek cezalarla karşılaşıyoruz. Deneyimlerimize dayanarak, kusurların oldukça ihtiyari olacağını varsayıyoruz. Sakinlerin evleri ve üzerinde bulundukları küçük araziler kendilerine aittir. Bu, müfettişlere mülklerimize girme izni vermemiz gerektiği anlamına gelir. Yönetmelik belgelerimiz halihazırda bireysel vakalardaki bariz ihmal belirtileriyle başa çıkacak bir mekanizma sağlıyor ancak bu kitlesel zorunlu denetimleri sağlayamıyor. Evlerimizi genellikle mükemmel durumda tutuyoruz. Buna uymak zorunda mıyız ve hatta New York’ta yasal mı?

A:
Hangi tedbirlerin kurulun sorumluluğuna gireceğini, şehir evi topluluğunuzun tüzüğü ve tüzüğü belirleyecektir.

Ev sahipleri dernekleri, üyelerine karşı güvene dayalı görevi olan ve üyelerin çıkarlarını ön planda tutmak ve iyi niyetle hareket etmekle görevli seçilmiş yönetim kurullarına sahiptir. Kurulların, topluluğun belgelerinde nelerin yer aldığına bağlı olarak, genellikle görevlerini yerine getirmek için geniş yetkileri vardır.


Birçok ev sahibi derneği, pencere onarımı, değiştirilmesi ve hava koşullarına dayanıklılık da dahil olmak üzere dış bakımın her ev sahibinin sorumluluğunda olduğunu tüzüklerinde belirtir.

New York yasalarına göre, bir yönetim kurulunun topluluk çapında bir saha denetimi yürütme ve bunu gerçekleştirmesi için dışarıdan bir satıcı tutma kararı, denetim kararının meşru ticari amaçlarla verilmiş olması koşuluyla, iş muhakemesi kuralı tarafından korunur. Long Island’da faaliyet gösteren Lasser Hukuk Grubu ortağı Nancy Kourland, yönetmelik tarafından yetkilendirildiğini, tüm ev sahiplerine uygulandığını ve iyi niyetle oluşturulduğunu söyledi.

Bayan Kourland, “Burada, otoritenin, tüm dış alanların topluluk çapında denetimlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak profesyonel bir denetim şirketiyle anlaşabileceği görülüyor” dedi.


Müfettişin bulgularına itiraz ederseniz, kendi müfettişinizi kiralayabilir ve bu raporu, onarımların kapsamı konusunda yönetim kuruluyla bir müzakere aracı olarak kullanabilirsiniz.

Gayrimenkul davalarıyla ilgilenen New York avukatı Andrew Lieb, kurulun bu denetimleri emretme yetkisine sahip olmadığını anlasanız bile, bunlarla mücadele etmeye istekli olup olmadığınıza karar vermeniz gerektiğini söyledi. Denetimlere uymak muhtemelen pahalı ve uzun süren bir hukuk mücadelesinde binlerce dolar tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bu durumu kendi yönetim kurulu kampanyanız veya benzer düşüncelere sahip bir komşunuzun kampanyası için yakıt olarak da kullanabilirsiniz.

Ev sahipleri derneği bir demokrasidir, ancak böyle bir ortamda yaşamak kendinizi bazı müdahalelere maruz bırakmak anlamına gelir, Bay Lieb şunları söyledi: “Siz buna kaydolun.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.