Ünlü sunucuya televizyondan teşhis koydu! Bu belirtilere dikkat…

zenrcade

Active member
Ünlü sunucuya televizyondan teşhis koydu! Bu belirtilere dikkat… Hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER

Oluşturulma Tarihi: Ekim 04, 2022 15:25

TwitterLinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

Ünlü gazeteci, yazar ve TV sunucusu Jeremy Paxman’ın kendisinin beraberce bilmediği hastalığını onu televizyonda izleyen tek hekim keşfetti. Paxman tek kaç gün sonra yetişkin tek tesadüf eseri sonrası kendini o doktorun karşısında önemli.

class=”medyanet-inline-adv”>

Gazeteci, yazar ve TV sunucusu Jeremy Paxman 29 yıldır İngiltere’nin en ünlü malûmat yarışmalarından akraba olan ‘University Challenge’ı sunuyor.

YÜRÜYÜŞ YAPARKEN BİR ANDA YERE YIĞILDI

Deneyimli gazeteci geçtiğimiz günlerde köpeği ile beraberce köken yürüyüşte ufak tek kaza geçirdi ve vücudunda bazen yaralanmalar oldu. Kendini tek anda birden serviste bulagan Paxman hayatını değiştirecek gerçeği burada öğrendi:

“Yolun karşısındaki meydanda yürüyüş yapıyordum. Etrafta sert vardı ve köpeğim yanımdaydı. Bir anda düşmüşüm ve yüzümü korkunç tek şekilde yaralamışım. Hatırladığım tek şey birilerinin beni kaldırıp kredi oturttuğu henüz sonra bile hastaneye gittiğim. Acil servise gittiğimde tek hekim içeri girdi ve tarafıma ‘Sanırım Parkinson hastasısın’ dedi.”

DOKTOR TEŞHİSİ TELEVİZYONDAN KOYMUŞTU

Paxman’a hiçbir test yapmadan ‘Parkinson’ teşhisi koyan hekim aslında akıllandırma ünlü sunucuyu televizyondan izlerken fark etmişti.

‘University Challenge’ isimli malûmat yarışmasını izleyen hekim sunucunun her zamanki gibi olmadığını ve yüzünde ‘Parkinson Maskesi’ denen şeyin oluştuğunu fak etti.

Tesadüf yerde ki kısa tek süre sonra bile yarışmanın sunucusu ile yüz yüze geldi.

PAXMAN: HİÇ FARKINDA DEĞİLDİM

Ünlü sunucu hastalığını şimdiye kadar hiç fark etmediğini belirterek, “Yarışmayı sunarken eskisi kadar enerjik değilmişim. Hasta olduğuma üzerine hiçbir fikrim yoktu, hiç farkında değildim” dedi.

PARKİNSON NEDİR? 3 TEMEL BELİRTİYE DİKKAT…

Parkinson hastalığı, beyinde dopamin adı verilen, muhakeme hücrelerinin birbirleriyle haberleşmesini sağlayan maddeyi üreten hücrelerin bozulması sonucu ortaya menfaat. Hastalığın en temel üç ana semptomu titreme, yavaş hareket etme ve istemsiz kasılmalardır.

Hareketlerde yavaşlık, istirahat halindeyken titreme, psikiyatrik rahatsızlıklarla kendini malûm fail hastalık, ekseriyetle 60 yaş sonrası kişilerde görülür. Ancak genetik nedenlerle 40’lı yaşlarda bile rastlanabilir.

PARKİNSON MASKESİ NEDİR?

‘Parkinson Maskesi’ ise hastalığa yakalanan kişilerin bakışlarında görülen donuklaşma ve yüz mimiklerinde eksilme olarak tanımlanıyor.

PROGRAMI BIRAKACAĞINI DUYURDU

Jeremy Paxman hastalığını öğrendikten sonra 29 yıldır sunuculuğunu yaptığı ‘University Challenge’ programından ayrılacağını duyurdu. Ünlü sunucu infirak kararının arkasında izleyicilerin ondan ‘sıra dışı’ tek şeyler olduğunu anlayacak olmaları olduğunu belirtti ve şunları söyledi;

“Sanırım 29 yıldır University Challenge yapıyorum, ki yerde sayı sayı uzun tek süre. Her zaman ‘tek şeyi yapmaktan korkuyorsan yap’ antoloji. Program gerçekten harikaydı. Bıraktığım için üzgünüm yalnız hiç kimse vazgeçilmez değildir.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.