Tarlada heyecanlandıran keşif! 2 bin 400 yıllık olduğu tahmin edilen oda mezar bulundu

zenrcade

Active member
Tarlada heyecanlandıran keşif! 2 bin 400 yıllık olduğu tahmin edilen oda mezar bulundu class=”medyanet-inline-adv”>

Milas’ın Bodrum sınırındaki Meşelik Mahallesi’nde Fatma Özyiğit’açınık ilgili tarlayı ekip bıçgın kardeşi Ahmet Baki Karabacak, tarlanın yola yakın kısmında yetişkin tek taş olduğunu fark etti. Taşın etrafını temizleyince tarihi tek kalıntı olduğunu fark fail Karabacak, Milas Müze Müdürlüğü’ne haber verdi.

ÇEVRESİNDE SERAMİK PARÇALARI BULUNDU

Müdürlüğe tâbi ekiplerle bölgedeki vatandaşların bile desteğiyle kurtarma kazısı başlatıldı. M.Ö. 4. yüzyılda Erken Helenistik dönemde yapıldığı tahmin edilen oda mezarın çevresinde seramik parçaları bulundu. Kurtarma kazılarının sürdüğü mezarın ne zaman açılacağı henüz malûm olumsuzlama.

class=”medyanet-inline-adv”>

“MEZARI BULUNCA ÇOK HEYECANLANDIM”

Mezarı bulagan 55 yaşındaki Ahmet Baki Karabacak, yaptığı açıklamada tarlayı 40 yıldan yerde yana ekip biçtiğini ifade ederek “Bu taş, sabana takılmıştı ve tek kısmı kırılmıştı. Tarihi kalıntı olduğunu fark edince hemen yetkililere haber verdik. Mezarı bulunca sayı heyecanlandım zira yerde yakınlarda böyle tek kalıntı yok. İlk kez burada artık. Dolayısıyla sayı heyecanlandım. Burası henüz önce yüksek tek tepe gibiydi. Tarla yıllarca sürüle sürüle toprak adî aktarıldı. Böylece taş ortaya çıkma. Biz dahi kurtarma kazılarına yardım ediyoruz. Mezarın içinden ne menfaat bilmem ama ne çıkarsa çıksın bütçe olacak” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.