Sahte Noel ağaçları yeni normal mi?

zenrcade

Active member
Geçen yıl, sosyal medya içerik yaratıcısı Charlene Truong Schwanzer, Manhattan kaldırımındaki bir satıcıdan gerçek bir Noel ağacı satın aldı.

29 yaşındaki Bayan Schwanzer ve kocası, ağacı 15 dakika içinde TriBeCa’daki evlerine taşıdılar ve kurulumu için saatler harcadılar. “Çok heyecanlandım” dedi.

Ancak ertesi sabah her şey tam anlamıyla çöktü. “Noel ağacımız devrildi ve tüm süs eşyalarımız kırıldı” dedi. “Çok yıkılmıştım.”

Tekrar bir araya getirdiler ama ağaç sorunları bitmedi. “Biz ağaca sahipken her yerde çam iğneleri vardı” dedi. Bayan Schwanzer, ağacı atma zamanı geldiğinde, toplama ekibinin ağacı evinden sürükledikten sonra çam iğnelerini her yere saçtığını ekledi.


Bir daha asla yemin etmedi.

Bu yıl şahsen bir Noel ağacı satın almak yerine Home Depot’tan 3 metrelik sahte bir köknar ağacı sipariş etti. “Bir kutunun içinde geldi, açtım ve mükemmeldi” dedi. “Işıklar bile vardı.”


Bayan Schwanzer kendisini din değiştirmiş biri olarak tanımlıyor: “Gerçekten gerçek görünüyor” diye ekledi. “Bayıldım.”

O pek yalnız değil. Amerikan Noel Ağacı Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre, bu yıl en az bir Noel ağacı olan kişilerin yüzde 77’si yapay bir ağaç satın alacak. Dernek, insanların yapay ağaçların kurulumunun ne kadar kolay olduğunu, hiçbir bakım gerektirmediğini ve ağaçların tatil sezonu boyunca tutarlı ve güzel göründüğünü buldu.

Bir Haberler şirketi olan Wirecutter’dan Ben Frumin, en iyi yapay Noel ağaçlarına ilişkin rehberinin, 1000’den fazla incelemeden oluşan bir katalog içinde geçen ay en çok okunan ürün incelemelerinden biri olduğunu söyledi.

Ancak yapay ağaçların popülaritesi çevre için mutlaka iyi bir haber değil: Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bahçecilik uzmanı Bill Lindberg, gerçek bir ağacın çevresel ve ekonomik faydaları olduğunu söyledi. “Yapay ağaçlar, sonunda çöplüklere atılacak plastikten yapılıyor. Gerçek ağaçlar yenilenebilir kaynaklardır ve malçlanıp toprağa yeniden dikilebilirler” dedi.


Ancak yapay bir ağaç seçerseniz, aynı ağacı tekrar tekrar kullanmanın en iyisi olduğunu söyledi. “Gerçek bir ağacın çevresel etkisini yapay bir ağacınkiyle karşılaştıran bir çalışma yapıldı” dedi. “Yapay ağacınızı sekiz yıl boyunca saklarsanız, bu temel olarak zarar etmeye başladığınız noktadır.” Daha uzun süre saklarsanız, “çevreye yardımcı olabilirsiniz” diye ekledi.

Yapay ağaçların popülaritesine başka faktörler de katkıda bulunuyor: Bazı insanlar, onlarca yıl boyunca yeniden kullanılabilecek bir ağacı satın almanın uygun maliyetli olmasını seviyor. Bayan Schwanzer, “Altı veya yedi metre uzunluğundaki gerçek Noel ağacımızın maliyeti 300 dolardı, bu pahalı bir yıllık gelenek olurdu” dedi. “Sahtemizin maliyeti 500 dolar, sonra da onu gelecek yıl için saklayabiliriz.”

Ayrıca birçok yapay ağaç artık şaşırtıcı derecede gerçek görünüyor. Home Depot’un 250 renk değiştiren ışığa sahip 2,5 metre yüksekliğindeki yapay balzam köknarı olan Büyük Düşes, TikTok’ta “viral Noel ağacı” olarak tanındı. Şirket bu sezon için biletlerin tükendiğini söyledi.


Pazarlamada çalışan 36 yaşındaki Emily Scheiner, erkek arkadaşının bu yıl SoHo’daki daireleri için yapay bir ağaç satın almakta ısrar etmesine aldırış etmedi. “O temiz bir ucube, bu yüzden dairenin etrafına düşen iğnelerin düşüncesi onu paniğe sürükledi” dedi.

Bir Yahudi olan Bayan Scheiner bir Noel ağacıyla büyümedi, bu yüzden yapay ağaçların birçok seçeneğine hayran kaldı. Çift, National Tree Company’den 2,5 metrelik yapay Douglas köknarını seçti. Köpeği Bernie’nin de bu teklifi kabul ettiğini söyledi. “Onun bunu yemesini engellemeliyiz.”


Hayatları boyunca gerçek Noel ağaçlarıyla çevrili insanlar bile bu yıl bunu taklit ediyor.

22 yaşındaki Lillian Greene, Boone, Kuzey Carolina’da bir Noel ağacı çiftliğinde büyüdü. “Her yıl kendi ağacımı seçip kesebiliyordum” dedi.

Ama artık Los Angeles’ta yaşıyor ve orada gençlik danışmanı olarak çalışıyor, deneyim farklı oldu. “Süpermarkette önceden kesilmiş olanlar var ama Noel çiftliği deneyimini tam olarak yaşayamayacaksam bunun ne anlamı var?” diye düşündüm.

Amazon’dan 2 metrelik yapay bir ağaç satın aldığını ve bunun “biraz aileye ihanet gibi hissettirdiğini” söyledi. “Gerçek bir ağaçla ilgili, kokusu gibi bazı şeyleri zaten özlüyorum.” Ayrıca yapay ağacın biraz “fazla mükemmel” olduğunu belirterek şunları ekledi: “Gerçek ağaçlarda, yaprakların olmadığı bazı kuru yerler olurdu.”

Ancak herhangi bir temizlik veya bakım gerektirmediği gerçeğinden keyif aldı. “Los Angeles’ta yaşadığım sürece sahtekarlığa devam edeceğimi düşünüyorum” dedi.

Hatta hâlâ Kuzey Carolina’da yaşayan 20 yaşındaki kız kardeşi Laurel Greene’e de bir tane verildi.