Rusya referandumla ilhak planı yapıyor

zenrcade

Active member
Rusya referandumla ilhak planı yapıyor class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı ilan edilmemiş savaşta yedinci ayın sonuna gelinirken Ukrayna’nın karşı saldırılarına direnmekte güçlük çekmeye başlayan Rusya, tıpkı Kırım’bile olduğu gibi yeni tek ‘oldu bitti’ planı hazırlıklarına başladı. Rus işgali altındaki Lugansk, Donetsk, Herson ve Zaporojye bölgelerinde Moskova tarafından tayin edilen yerel yönetimler, geçmiş tek tek sözlü “Rusya’ya katılım referandumu tek zihin önce yapılmalı” demeye başladı. Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Dmitriy Medvedev dahi referandum neticesinde Rusya’ya bağlanacak topraklara Ukrayna’nın saldırması durumunda Rusya’ya saldırmış sayılacağını şimdiden ilan etti.

KİEV’DEN SERT TEPKİ

Rusya’nın işgal ettiği bölgeleri kısa yoldan kendi toprağı ilan etmesi planına Ukrayna sert yanıt verdi. Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ın ilhakından yerde yana referandum oyununu benimsediğini söyleyen Ukrayna lideri Volodimir Zelenski’nin yardımcılarından Mihail Podolyak, “Rusya’nın geçici olarak işgal ettiği Ukrayna topraklarını referandum yoluyla yutma girişimi ne Ukrayna ne dahi çevre topluluğu ve uluslararası hukuk tarafından kabul edilemez. Kremlin yönetimi, referandum planlarına savaşı bitirecek ilaç olarak bakıyorsa yoğun yanılgı içerisinde” dedi. ABD, Fransa, Almanya ve NATO’dan bile “sözde referandumların tanınmayacağına” ilişkin izahat geldi.

class=”medyanet-inline-adv”>

SEFERBERLİK İLANINA HAZIRLIK

Rusya’nın sahada kontrol altında tuttuğu Herson, Zaporejye, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde referandumunun 23-27 Eylül tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu. Moskova yönetimi, seferberlik hazırlıklarına bile başladı. Dün Rusya parlamentosu abaşo kanadı Duma, “savaş hali” yasasında tadil yaptı. Buna göre seferberlik ilanı durumunda askerlik şubelerine teslim olmayanlar 10 yıl hapis cezası matlûp. Öte yandan Rusya lideri Putin’in Ukrayna savaşı ve olası referandum ilanına üzerine geçmiş gerçekleşmesi muhtemel konuşması, gece süresince az kez ertelenmesinin akabinde iptal edildi. Kremlin’takt iptal gerekçesine üzerine tek makale yapılmadı.

class=”medyanet-inline-adv”>

MOSKOVA’DAN ‘ŞANGHAY’ YANITI

Özbekistan’bile yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü liderler zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İstersek örgüte üyelik başvurusu yapabiliriz” sözlerine Rusya’dan yanıt geldi. Örgütte Rusya’yı temsil fail Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Bahtiyar Hakimov, Türkiye’nin henüz üyelik başvurusu yapmadığını belirterek “Üyeliğin temel şartlarından birisi katılacak ülkenin örgütte yer saha devletlere karşı antagonist tavır takınan askeri ittifaklarda yer almamasıdır. Bilindiği üzere NATO askeri ittifakı Rusya’yı göz yağı ilan etmiş vaziyette. Dolayısıyla Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu göz önde bulunduracak olursak referans yapmadan önce NATO’dan sökmek gerekiyor” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.