O kadar iyi tasarlanmış bir İsviçre evi ki sadece bir kapıya ihtiyacı var

zenrcade

Active member
Kariyerleri onları Avrupa, ABD ve Asya’nın çeşitli şehirlerine götürürken, her ikisi de Belçikalı olan Stef Claes ve Michiel De Meulemeester, bulabildikleri her cansız daireyi kiralamaya alışmışlardı. Ancak mimar Bay Claes ve Bay Claes’in şirketini yöneten işletme müdürü Bay De Meulemeester Cenevre’ye yerleştiklerinde daha çekici bir ev yaratmayı düşünmeye başladılar.

37 yaşındaki Bay De Meulemeester, 320 metrekarelik bir daireye sahip oldukları Paris’ten ayrıldıktan sonra “ilk beş yıl kiralık bir dairede yaşadık” dedi. “Cenevre’deki dairemiz iki buçuk kat daha büyüktü , biz de Kings’in hissettiği gibi hissettik. Ancak bir süre sonra kendimize ait küçük bir ev sahibi olmanın hayalini kurmaya başladık.”


2017 yılında mülk aramaya başladıklarında piyasada pek bir şey yoktu. 1930’lardan kalma, Cenevre Gölü’ne bakan bir binanın zemin katında bir daire için bir teklif görmüşler, ancak daha yüksek bir katta yaşamak istedikleri için bunu görmezden gelmişler.


Başka seçenekleri kalmadığında, Bay Claes sonunda bir göz atmaya karar verdi ve bulduğu şey karşısında şaşırdı. 40 yaşındaki Bay Claes, “İyi enerji, iyi ışık, güzel oranlar” dedi. “Ayrıca süper sevimli, dışarı bakan küçük bir bahçe de vardı.”

1.300 metrekarelik alanın onlarca yıldır güncellenmediği için ciddi bir yenileme ihtiyacı vardı ve bu da evlerine kendi damgasını vurmak isteyen bir çift için ideal hale geliyordu. 2017’nin sonlarında 1,3 milyon İsviçre Frangı’na (yaklaşık 1,47 milyon dolar) satın aldılar ve bir onarım planlamaya başladılar.

Bay Claes mekanın akışını yeniden tasarladı: Daha önce mutfak dairenin arka tarafına itilmişken, onu ön tarafa getirip oturma odasına açık hale getirerek çiftin zamanlarının çoğunu harcayacağı gerçeğini yansıttı. orada zaman.


“Aslında zemin katta olduğumuz için çok şanslıydık çünkü üst katlarda mümkün olmayan kanalları ve boruları öne taşımak için bodrum katını kullanabildik” dedi.


Evden çalışmayı planladıkları için ana süit ve ikinci yatak odasına ek olarak özel bir ofis için de alan yarattı. Arkadaşlarla iş toplantıları ve partiler düzenlemeyi kolaylaştırmak için, geleneksel sallanan kapılardan ziyade hareketli duvarlara benzeyen bir dizi katlanır ve dönebilen tavandan tabana panel tasarladı.

Sürgülü panellerden biri ana süiti gizlerken diğeri oturma odasını ve mutfağı gizleyebilir. Fuayeden, lekeli huş kontrplak panelli duvarlara uyum sağlayan döner paneller ofise, ikinci yatak odasına, banyoya ve çamaşır odasına açılıyor.

Bay Claes, “Sadece bir kapımız var, o da ön kapımız” dedi.

Mekana karakter kazandırmak için doku ve patina dolu malzemeler tercih ettiler. Örneğin dar meşe zemin sanki her zaman oradaymış gibi görünüyor. Bay Claes, “Ahşap döşeme yüklenicime buranın lekeler, yağ ve hayat dolu bir New York bisiklet mağazası gibi görünmesini istediğimi söyledim” dedi. “Eskimiş.”


Endüstriyel görünümlü bir mutfak adası yaratmak için kenarları ve köşeleri yuvarlatılmış ahşap bir kutu tasarladı ve onu nikel kaplamalı metalik boyayla boyattı. “Bu, oturma odamızda sağlam bir metal özellik gibi görünmesini sağlıyor” diyerek, adanın kirli bulaşıkları saklamak için oturma odasına bakan tarafta daha yüksek olduğunu ekledi.


Oturma odası için mumlu keten perdeler ve sisal halıyı tercih etmişler, ardından kremalı Belçika keteniyle kaplı peluş bir kanepe ve ilgi çekici vintage buluntular eklemişler: Pierre Chapo tarzında küçük ahşap sehpalar, 1950’lerden kalma İsveçli arkalıklı şezlonglar. tasarımcı Yngve Ekström ve Angelo Mangiarotti imzalı bir yemek masası.

İnşaat Nisan 2018’de başladı ve Eylül ayında tamamlandı. Maliyet yaklaşık 650.000 İsviçre Frangı (veya 735.000 $) civarındaydı. Bu süre zarfında çift, yeni komşularının sinirlerini küçük hediyelerle sakinleştirmeye çalıştı. Bay De Meulemeester, “Bir sürü şişe şarap ve çikolata gönderdik” dedi.


O zamandan beri, şarap ve çikolatalar ya da belki de süregelen düşüncelilikleri sayesinde çift binada pek çok arkadaş edindi ve bu da topluluk duygularını güçlendirdi.

Yıllarca gezici yaşadıktan sonra Bay Claes şunları söyledi: “Buradaki dairenin bizi Cenevre’de tutmasından dolayı çok mutluyuz.”

Hala iş ve eğlence için düzenli olarak seyahat ediyorlar ama her zaman geri dönüyorlar.

Bay Claes, “Bazen ‘Ah, bir şans daha denememiz veya başka bir yere taşınmamız gerekmez mi?’ diye düşünürüz” dedi. “Ama bu alanı yaratmış olmak çok güzel.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.