Mükemmel New York çatı katını bulduklarını düşünüyorlardı. Yasa dışıydı.

zenrcade

Active member
Ressam, Yaratıcılar için Bronx Binası’nı Craigslist’ten öğrendi. Kendisini “sanatçı özentisi” olarak tanımlayan moda stilisti ve hava kalitesi mühendisi de aynısını yapıyor.

30 geniş çatı katına sahip altı katlı bina, bir yaratıcının Manhattan’ın SoHo veya TriBeCa’sındaki modaya uygun bir binada, ayda 2.000 dolara giden iki yatak odalı kiraların çok altında bir fiyata bulabileceği türden bir alan sunuyordu.

Ancak kiracılar, taşındıklarında beklenmedik bir bonusla karşılaştıklarını söyledi: topluluk. Birlikte alışveriş yapıp ilham alışverişinde bulundukları ortak avluda bir ateş çukuru ve ızgara inşa ettiler. Barbeküler düzenlediler ve vegan kiracılar için vejetaryen burgerlerin hazır olduğundan emindiler. Hatta kiracılardan bazıları ev sahibi Yizhak Kohen ile arkadaş bile oldu.

Ve sonra, göz açıp kapayıncaya kadar her şey değişti ve birden fazla dava, misilleme ve taciz iddiaları ve bir sürprizle birlikte klasik bir kiracı-ev sahibi kavgasına dönüştü.


Bay Kohen bu yılın başlarında kiracılara binayı satmayı planladığını söylemişti. Aynı zamanda bazı kiracılar, Bay Kohen ve ailesinin boş daireleri kısa süreli kiralama olarak kullanıma sunduğundan ve bu daireleri birden fazla misafirle doldurduğundan şikayet etmek için 311’i aramaya başladı. Mayıs ayında inşaat müfettişleri soruşturma yapmak için geldiler ve Bay Kohen’e ihlal üzerine ihlalde bulundular. O zamanlar doğalgaz yoktu ve kiracılar fırınlarını kullanamıyor, sıcak su alamıyordu. Ağustos ortasında itfaiye, kiracılara tahliye emri verdi ve kapıya asma kilit koydu.


220 Doğu 134. Sokak’taki binanın yasa dışı dönüşüm olduğu ortaya çıktı. Başlangıçta ticari kullanım için inşa edilen bina, hiçbir zaman imar planına tabi tutulmadı veya yerleşim alanına uygun şekilde yenilenmedi; bu, Bay Kohen’in söylenmemiş, açık bir sır olarak tanımladığı yasanın ihlaliydi. “Tedbirli olmaya çalıştık. Orada yaptığımızın yasa dışı olduğunu biliyordum,” dedi 53 yaşındaki Bay Kohen, kısa bir telefon görüşmesinde.

Ancak bazı kiracılar kaçak bir binada yaşadıklarını bilmediklerini söylüyor. Birkaç kişi şimdi bir sakinler derneği oluşturmak için bir araya geldi ve binanın, şehrin çatı katı yasasına uygun olarak resmi olarak yasal bir çatı katı ilan edilmesi için başvuruda bulundu.

Birçok kiracı, Bay Kohen’in binayı satmak istediğinden ve bu nedenle yaşanmaz koşullar yaratmaya başladığından şüphelendiklerini söylüyor. Bazıları ise bunun New York şehrinin emlak döngüsünden ibaret olduğunu söylüyor; Bronx piyasaya yenik düştü ve soylulaştırma sonunda satın alınabilirliğin son noktasına ulaştı ve binayı yuttu.


2009’daki yeniden imar değişikliği Mott Haven’da konut patlamasına yol açtı. Bir zamanlar oto tamir atölyeleri ve depolarla dolu olan bölgede, son yıllarda Brookfield Properties’in Bankside ve Chess Builders’ın The Arches gibi parlak yüksek binalarının yükselişine tanık olundu. Sloganı, Mott Haven’da 23 katlı bir kiralık proje şu anda Bay Kohen’in binasının hemen yakınında inşaat halindedir.

Nehrin karşısındaki bir topluluk koruma grubu olan East Harlem/El Barrio Community Land Trust’ın yönetim kurulu üyesi Johnny Rivera, “Güney Bronx, büyük paralı New York emlak spekülasyonunun son sınırıdır” dedi. “Tüm ev sahipleri, her fiyattan kârlı bir şekilde satış yapma baskısı altındadır.”

Satmayı planlayıp planlamadığı sorulduğunda Bay Kohen, “Belki bir noktada” dedi.

“Canlılık ve Enerji”


Bronx Sanat Konseyi’nin genel müdürü Viviana Bianchi, Bronx’ta bir zamanlar 220 East 134th Street’teki gibi çok sayıda sanatçının çatı katının bulunduğunu söyledi. Bugün bu türden hayatta kalan birkaç binadan biridir.

1990’larda yerel bir taşıma şirketinin sahibi olan ve Bronx ile Florida’da evleri bulunan Bay Kohen, depolama binasını taşıma işi için kullanmak istediğini ancak yaklaşık 20 yıl önce birimleri çatı katı dairelerine dönüştürdüğünü söyledi. İnşaat belgeleri, inşaat otoritesinin yasa dışı dönüşümle ilgili şikayetlerin neredeyse anında geldiğini gösteriyor.


Kiracılar, bina hakkında gördükleri reklamların binanın yasa dışı olduğunu göstermediğini söyledi. Ekim 2020’deki bir çevrimiçi listede, iki yatak odalı bir daire “güzel, yüksek” ve “kalan son depolardan birinde” olarak tanımlandı.


Listede “Bu birim türünün en bakımlı dairelerinden biri ve kaçırılmaması gereken bir daire” yazıyor.

Bu tür reklamlar, binayı yaklaşık 15 yıl önce Craigslist’te keşfettiğini söyleyen Paul Fearon gibi kişilerin ilgisini çekti.

İngiliz göçmeni Bay Fearon, sanatçının beşinci kattaki çatı katını ayda 2.000 dolara güvence altına alma fırsatını değerlendirdi. Kendini “sanatçı özentisi” olarak tanımlayan Bay Fearon, yalnızca çevre kontrol şirketleri için hava örneklemesi yaptığını açıklarken güldü.

Yaklaşık altı yıl sonra kız arkadaşı Ebonie Cannon onun yanına taşındı ve Manhattan’ın merkezindeki dairesini terk etti. Chicago’dan New York’a taşınan moda tasarımcısı ve bütünsel sağlıklı yaşam uygulayıcısı Bayan Cannon, Güney Bronx’un kendisi için ideal olmayacağından endişeliydi.

Ancak mahalle onu şaşırttı. “Burası Manhattan’da ya da Brooklyn’de yaşamadığım bir hayat, canlılık ve enerjiye sahipti” dedi.


Daire onların artan ihtiyaçlarına uygundu: Bayan Cannon ve Bay Fearon Şimdi 8 ve 2 yaşında iki çocuğum var.

Binanın diğer kiracılarıyla da avluda mangal yakarak ortak ilgi alanları kurarak bir aile kurdular.

Polonyalı bir moda stilisti olan Olivia Jakubik, 2020 yılında binaya taşındı. Yaşadığı erkek arkadaşının fotoğrafçı olduğunu söyledi.


Ressam Geoffrey Rawling, Mayıs 2021’de oraya taşındı. Mahalle onun tuvali haline geldi. Sürrealist karma medya sanatının örneklerini dairesine giden koridorun gri duvarlarına astı.


Bazı kiracılar Bay Kohen’in kira ödemeleri dışında nadiren iletişim kurduğunu söylese de Bayan Cannon ve Bay Fearon da onu yakın bir arkadaş olarak görüyorlardı.

“Kesinlikle aşağılayıcı”


Kiracılar, daha sonra kısa süreli kiralamalar, denetimler ve tahliye kaosunun geldiğini söylüyor.

Gaz ve sonunda elektrik de olmayınca Bayan Cannon, Bay Fearon ve çocukları soğuk duş aldılar, yangın merdivenlerinde jeneratörü çalıştırdılar ve mikrodalgada yemek pişirdiler.

Bay Kohen’le iletişim kuramayan kiracılar polisi aradı ve elektrik sayacının kayıp olduğunu fark etti. Bina müfettişleri bağlantısız bir yağmurlama sistemi, bakımsız yangın merdiveni ve diğer ihlalleri tespit etti.

İnşaat otoritesi sözcüsü Andrew Rudansky, “Binanın sakinleri için yakın bir tehlike oluşturan ciddi can güvenliği endişelerini belirledik” dedi. “Bu ev sahibinin, sakinlere güvenli ve yasal bir ev sağlama yönündeki yasal sorumluluğunu açıkça göz ardı etmesi kınanacak bir davranıştır.”

Kiracılara evi terk etmeleri emredildi ve Bayan Cannon ve Bay Fearon çocuklarını kalacak bir yere taşıdılar: Longwood yakınlarında, şehrin sosyal hizmetler departmanı tarafından sağlanan tek yatak odalı bir daire. Aile iki adet tek kişilik yatakta uyuyor. Hayvan barınağında WiFi yok ve sokağa çıkma yasağı var. Bayan Cannon, “Bu kesinlikle aşağılayıcı” dedi.


En azından “çocuklarım burada sıcak bir banyo yapabilir ve yemek yiyebilir” dedi.

Bay Fearon, Temmuz ayında Bronx İlçe Mahkemesine şikayette bulundu ve bir yargıç, genel müdürü Bay Kohen’in eski eşi Orit Yaron olan Five-Boro Storage Inc.’e binadaki hizmetleri yeniden başlatması emrini verdi. Hizmetler hala geri yüklenmedi.

Ayrı ayrı, Bay Rawling, Bayan Jakubik ve diğer dört kiracı, Five-Boro’yu taciz nedeniyle hukuk mahkemesinde dava ediyor.

Five-Boro Storage ayrıca her biri 50.000 dolar para cezasıyla cezalandırılabilecek 16 ihlalle karşı karşıya.

Isaac adıyla anılan Bay Kohen, bir röportajında bazı kiracılarıyla duygusal bir bağ kurduğunu söyledi. “20 yılı aşkın süredir bir aileydik ve bir gecede ‘Isaac, gittin’ diye düşündüm” dedi.

‘Dikkat’


Kiracılar, tüm çabalarının binayı yeniden açılmaya zorlayacağını umuyor.

Kentin 1982 yılında yürürlüğe giren Loft Yasası, ticari birimlerin yasal olarak uyumlu dairelere dönüştürülmesine olanak sağlıyor. Başvurular son sözü söyleyecek olan çatı katı kuruluna yapılır. Süreç bir duruşmaya benzer ve şehrin İdari Usul ve Duruşma Dairesi’ndeki delilleri ve duruşmaları içerir.

Birçok bölge sakini yeniden taşınmaya hazır olduklarını söylüyor. Ağustos ayında itfaiye eski sakinlerin gelip eşyalarını almalarına izin verdi. Bay Rawling, elektrik kesintisi sırasında kiracıların koridorlarda ortak acil durum sığınağı gibi bulundurdukları el fenerlerinden biriyle yolu aydınlattı.


Odasında tavandaki ampullere zaten gerek yoktu. “Şu aydınlatmaya bakın. Bu daireyi bu yüzden seviyorum” dedi Bay Rawling, alanı dolduran doğal güneş ışığı hakkında.

Diğer kiracılar gibi onun da Bay Kohen’e karşı pek sempatisi yok.

Artık binanın dış cephesine “Ev Sahibine Dikkat Edin” yazısı yazılıyor.