Felaketle sonuçlanan bir ilk dairenin ardından Mott Haven, Güney Bronx'ta kiralama

zenrcade

Active member
Altın Sencalar'ın zamanlaması bundan daha kötü olamazdı.

Caz tromboncusu Sayın Sencalar, “New York cazın varış noktasıdır” dedi. Bir buçuk yıl önce kendisi ve eşi Marina Sencalar, Washington Heights'ta görülmemiş bir daire için anlaşma imzaladı. Sayın Sencalar, memleketi Teksas'ta yaptığı gibi gösteri yapmayı ve ders vermeyi planladı.

“Buraya taşındığım gün, Michael Bublé ile turneye çıkmam için çağrıldığım gündü” dedi. Çiftin 2.350 dolarlık üç yatak odalı dairesi aylar boyunca çoğunlukla kullanılmadan kaldı ve pahalı bir depolama birimiydi. Bayan Sencalar ailesiyle birlikte Teksas'ta kaldı.

Altı ay sonra iş sona erdi ve çift sonunda iki köpeğiyle birlikte Washington Heights'taki apartman dairesine taşındı. Sayın Sencalar, “Büyük nakit ineği ne yazık ki gitmişti” dedi. “Klasik New York tarzında, yüksekler yüksek, alçaklar alçaktır.”

Ancak caz arkadaşları sayesinde Sencalar Bey sorunsuz bir şekilde işe başlayabildi. “Burada, Michigan State'teki yüksek lisans okulumdan birbirini kollayan büyük bir topluluk var” dedi.

Ancak Teksas'ta üniversite öğrencisiyken tanışan çiftin evlerinden hoşnutsuzluğu giderek arttı. Mutfakta sadece bir priz çalışıyordu. Binada çok sayıda tahliye gerçekleşti. Üst kattaki bir komşunun tutuklanmasını izlediler.

Sayın Sencalar, “İşte klasik 'New York'ta İlk Apartman' hikayesi” dedi. “Ekim ayından mayıs ayına kadar her gün sızıntı yaşadık.”

Mutfak ile banyo arasındaki duvarda sızıntı vardı. Bir diğeri üst kattaki tuvaletten geldi. Kalıp büyüdü.

Bayan Sencalar, “Teksas'tan daha yeni evlerle, daha yeni her şeyle geldik” dedi. “Bakım personelinin şantiyede olmasına alışkınım.” Ev sahibine şikayette bulundular ama yanıttan hoşlanmadılar. “Şeklin üzerini boyamak istediler. Ben alerjisi olan bir insanım ve küfün üzerini öylece boyayamazsınız.”

Mahallelerinin kalabalık ve gürültülü olmasının hiçbir faydası olmadı. Sokaklarda sabahın erken saatlerine kadar müzik çalındı. Ziyaret eden arkadaşlar dehşete düştü. Sayın Sencalar, “Arkadaşlarımın gelmesini istemedim” dedi. “Buradan çok utandım.”

Ayrıca iki büyük köpeği, Büyük Dane-Labrador karışımı JJ ve bir pit bull olan Navy'yi mahallenin kalabalık kaldırımlarında gezdirmek de zordu ve Highbridge Park'ın yakınında olmalarına rağmen “Sahipleri almıyor” Köpeklerini daima takip edin ve onları tasmalı olarak gezdirmeyin” dedi Sayın Sencalar.

Sayın Sencalar, bu dairenin mütevazi bir başlangıç olduğunu söyledi. “Dairemde kendimi hiç evimde gibi hissetmedim” dedi. “Kendime şunu sordum: Buradan ne zaman çıkacağım? New York'taki seyrek apartman olayını ben yaptım. Daha güzel bir yerde yaşamak istiyorum.”

3.733 $ | Mott Haven, Bronx

Altın Sencalar, 29; Marina Sencalar, 29

Meslekler: Kendisi ders veren, performans sergileyen ve beste yapan bir caz tromboncusudur. Proje yönetimi ve müşteri desteği alanlarında çalışmaktadır.

Asansörlerden kaçınmak için: Çift alçak bir kat seçti. Yoğun saatlerde asansörden kaçmak için köpekleri kullanıyorlar. Sayın Sencalar, “Köpeklerim merhaba demek istiyor ama herkes merhaba demek istemiyor” dedi. Acil bir durumda merdivenleri rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Yerel yemek seçenekleri hakkında: Bronx'taki mahallesinde, Washington Heights'taki mahallesi kadar yemek dağıtım seçeneği yok. Binalarının perakende alanında bu ay bir bakkalın açılması planlanıyor, ancak bu arada yakındaki bir metro istasyonunun çevresindeki alışveriş bölgesine veya 10 dakika uzaklıktaki Bronx Terminal Pazarı'na yürüyerek gidiyorlar.

Çiftin Washington Heights'taki bir yıllık kontratı sona ererken Sencalar'lar bir sonraki hamlelerini tartıştı.

Bayan Sencalar, “Son sekiz yıldır her yıl taşındık, bu yüzden bilim dalına geçmek zorunda kaldım ama bu artık gitmek istediğim anlamına gelmiyor” dedi. “Kocama şunu söyledim: Nereye inersek inelim, bir dakikalığına ineriz.”

İnternette arama yaptığında, Güney Bronx'ta Mott Haven'ı buldu; burada yakın zamanda inşa edilmiş veya eski bir terkedilmiş alan olan yeni Harlem Nehri kıyısı yakınında birkaç büyük konut binası inşa edilmiş veya yapım aşamasındadır. Ve Manhattan'a hızlı bir metro bağlantısı vardı.

Bayan Sencalar, yeni binalardaki kiraları daha köklü mahallelerdeki kiralarla karşılaştırdı. “Daha kaliteli binalarda kiranın daha ucuz olduğunu fark ettim” dedi.

Çift, özellikle 544 daireli iki binadan oluşan bir kompleks olan Estela'nın atmosferini beğendi. Geçtiğimiz baharda, yaklaşık 900 metrekarelik büyük, tek yatak odalı bir ev için 3.733 dolara iki yıllık bir kira kontratına karar verdiler ve iki buçuk aylık bonus da bedavaydı. Bir müzik köşesi, bilgisayar kurulumu, misafirler için bir divan, iki kanepe, bir mutfak adası ve bir kral yatak için ve köpeklerle oynamak için alan var. (Evcil hayvan ücreti her evcil hayvan için aylık 25 USD'dir.)

Çamaşır yıkama-kurutma makinesi ve bulaşık makinesinin rahatlığı ve binadaki spor salonunun kullanılması, yüksek kiranın karşılığını veriyordu.

Kiralamaya hak kazanmak başka bir konuydu. Bayan Sencalar, “Onların gözünde istikrarlı bir gelirimiz yok” dedi. Bağımsız yüklenicilerin gelir vergisi formlarına atıfta bulunarak, “Paramızın çoğunu Altın kazandı ve müzisyen olarak 1099 işi var” diyor. Ayrıca proje yönetimi ve müşteri desteği alanlarında da çalışmaktadır. Bu yüzden Sencalar'lar, bir binanın katı finansal gereksinimlerini karşılamayan kişilere kira garantisi veren TheGuarantors adlı bir şirket kullandılar. Şirkete depozito dahil tek seferlik 2.100 dolar ücret ödediler.

Artık Sencalar evlerine dönmenin mutluluğunu yaşıyor. Herşey çalışıyor. Bir şey kırılırsa hemen bir tamirci olay yerinde olacaktır. Mutfakta dört adet ikili priz var.

Bina olanaklarla doludur. Bayan Sencalar, uzaktaki Yankee Stadyumu ile Harlem Nehri boyunca kıvrılan Binbaşı Deegan Ekspres Yolu'na bakan salonda sık sık çalışıyor. O ve kocası spor salonuna gitmekten hoşlanıyorlar.

Haftada bir kez köpekler yıkanıyor ve binanın köpek spa'sında fön makinesiyle kurutuluyor. Sayın Sencalar, “Köpeklerimizin kanepemizde ıslanmaması ne kadar güzel biliyor musunuz?” dedi.

Mott Haven mahallesinde çok daha az yaya var. Sencalarlar köpeklerini yoğun alanlarda gezdirmekten kaçınıyor ve artık kalabalıkların arasında kavga etmek zorunda kalmıyorlar.

Bina onunkinden bile daha büyük birkaç köpeğe ev sahipliği yapıyor. Sayın Sencalar, “Burada büyük köpekleri olan tüm sahipler, birbirimizin yolundan çekilmeye çalıştığımızı anlıyorlar” dedi. “Mesela birinin diğerine yaklaşmasını bekleyeceğiz. Bu bir saygı meselesidir.”

Sencalar ev alıncaya kadar orada kalmayı planlıyor.

Bay Sencalar, “Hem müzisyen hem de büyük bir köpek babasıyım, bu yüzden bana karşı iki darbe alabilirim ve bu kadar rahat olmam Estela'daki yaşam tarzım hakkında çok şey söylüyor” dedi. “Ne zaman arkadaşlarımdan biri gelse, 'Hey, kalabilir miyim?' diyorlar.”

Yapabilirsiniz. İnsanları ağırlamayı seviyoruz” dedi. “Teksas'ta bu bizim için büyük bir olaydı. Artık yine yanımızda insanlar var. Takılacak alanımız var ve bu çok hoş.”