En hassas kararlardan biri: Kalacak mıyız yoksa gidecek miyiz?

zenrcade

Active member
Gerry Goldsholle ve eşi Myra Levenson’ın Kaliforniya’daki Mill Valley’deki dört katlı ahşap evlerine arabalarını park ettikleri yerden her akşamın sonunda park ettikleri yere kadar 39 adım var.

83 yaşındaki avukat Bay Goldsholle, “Yaşlandıkça, yiyecek vb. eşyaları taşırken merdivenler daha da sorunlu hale geliyor” dedi.

Üç yıl önce, emekli bir avukat olan 84 yaşındaki Bayan Levenson, ilk evliliği sırasında yaşadığı Tucson, Arizona’ya dönmek ve o sırada inşaat halinde olan bir yaşlılar konut kompleksine taşınmak için lobi faaliyetlerine başladı.

Ancak memleketi New York’u hiçbir zaman umursamayan ve otuz yıl önce ilk karısının ölümünden sonra hevesle San Francisco’ya taşınan Bay Goldsholle, Bay Area’da kalmak istiyordu. “İkimiz de tamamen sağlıklıyız ve çok aktifiz” dedi. “Tiyatroya gidiyoruz. Geceleri araba kullanıyoruz.”

Yine de bu 39 adım inkar edilemezdi. Aynı zamanda “yaşlandıkça bazı şeylerin gerçekleştiğinin ya da mayıs Bay Goldsholle dedi. Böylece iki yıl önce Mill Valley’deki evdeki sanat eserlerinin ve mobilyaların yarısını aldılar ve geçici olarak Tucson’daki yaşlılar topluluğu olan Hacienda at the Canyon’a taşıdılar.

Bay Goldsholle, “Eşim tam zamanlı olarak Arizona’da olmayı çok isterdi ve ben de tam zamanlı olarak Kaliforniya’da olmayı tercih ederdim; Mill Valley’deki evi üs olarak tutmamız konusunda kararlıydım” dedi. “Ama eşim iyi bir sporcuydu ve ben de bu yılı onunla paylaşmaya hazırım.”

New York’ta özel muayenehanede çalışan bir psikiyatrist ve NewYork-Presbiteryen Hastanesi’nde psikiyatri alanında klinik doçenti olan Gail Saltz, belirli yaştaki çiftler için “Emeklilikte ne yapacağız?” sorusunun çok fazla tekrarlandığını söylüyor. Weill Cornell Tıp Fakültesi. “Çiftten birinin emekli olmak isteyip diğerinin istememesi tekrarlanabilir. İnsan seyahat etmek ister; diğeri ise bunu yapmıyor.” Ve biri, daha sonra değil, sürekli bakım emeklilik topluluğuna veya benzer bir şeye geçmenin akıllıca bir fikir olacağını düşünürken, diğeri “Lanet olsun, hayır, gitmiyorum” diye düşünüyor. .

“Çiftlerin hayatlarının bu aşamasında milyonlarca farklı sorun yaşadığını gördüm çünkü bu başka bir şeye geçiştir” diyor Dr. Saltz eklendi. “Belki de daha önceki geçişlerle ilgili ‘Çocuk sahibi olacak mıyız?’ gibi tartışmaları hatırlatıyor. Kaç tane?’ Şehirde mi kalacağız yoksa banliyöde mi büyüteceğiz? “

Elbette, bir emeklilik topluluğuna geçmek herkes için bir seçenek değil; eşler veya ortaklar böyle bir kararın mantıklı olduğu konusunda hemfikir olsalar bile. Bir veri hizmetleri sağlayıcısı olan Yaşlılar Konut ve Bakımı Ulusal Yatırım Merkezi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde sürekli bakım yaşlılar topluluğu için ortalama giriş fiyatı 440.594 $’dır; Ortalama aylık kira 3.862 dolardır.

Uzun vadeli ev ve yaşlılar topluluğu tartışması, metrekare ve olanaklardan çok daha fazlasıdır. Syracuse Üniversitesi’nden sosyoloji profesörü Merril Silverstein, “Yaşlı insanlar geleceklerine olumsuzluk yansıtma konusunda isteksizler” dedi. “Kendi yaşlanma süreçleri gibi konularda pembe gözlük takma eğiliminde olduklarını, bu nedenle ego bütünlüklerini korumak, bağımsız olmak ve evlerinde kalmak istediklerini gösteren araştırmalar var.”

Dr. Saltz bunu daha da açık bir şekilde ortaya koydu. İnsanların “fiziksel olarak tamamen formda olmaları durumunda” üst düzey bir tesise taşınabileceğini söyledi. “Fakat bu dolaylı olarak yaşlı oldukları anlamına geliyor. Ve bizim kültürümüzde yaşlı olmak, daha az alakalı, daha az önemli olmak, otlağa atılmak anlamına gelir. Ve eğer böyle düşünüyorsanız, yaşlıların yaşadığı bir topluluğa geçme fikri hoş karşılanmayacaktır.”

Ann Hammond tam olarak bu tür sorunlarla ilgileniyor. Virginia Beach’ten emekli bir psikolog olan 74 yaşındaki Bayan Hammond, bir süre önce doktor kendisine ve kocası John’a duşta tutunma çubukları gibi şeylerden bahsetmeye başladığında, “‘Hâlâ gencim’ dedim” diye anımsıyor. , Va. “Ama kocam benden yedi yaş büyük. 80’li yaşlarınıza geldiğinizde böyle şeyler düşünmeye başlamalısınız.”

Yaş farkı, çiftin yalnızca banyo malzemelerini değil, aynı zamanda ikametgahlarını da değiştirmeyi (şehirdeki evlerinden sürekli bakım gerektiren bir emeklilik topluluğuna) düşünmelerine yol açtı. Eski bir gazeteci ve ABD Donanma Tersanesi Sistemi’nin emekli eğitim programı yöneticisi olan Bay Hammond, bu taşınmaya psikolojik olarak karısından daha hazırlıklı.

Bayan Hammond, “Bir emeklilik topluluğunu ziyaret ettiğinizde ve çok sayıda zayıf insan gördüğünüzde, yaşla birlikte gelen sorunlar biraz korkutucu olabilir” dedi. “Sanki bununla yüzleşmeye henüz hazır değilim.

“Kendime daha rahat gelecek, üniversiteyle bağlantısı olan bir yer bulmaya çalışıyorum” diye devam etti. “Canlı bir toplulukta daha sağlıklı insanların yanında olmak istiyorum ve bunu bulmak zor olabilir.”

Emekli bir doktor olan Grayson Miller ve eşi Nancy, altı ya da yedi yıl önce kendilerini Richmond, Virginia’daki bir bakım tesisinde bekleme listesine koydular, ancak zamanla “Nancy fikrini değiştirmeye başladı” dedi Dr. . Miller, şu anda 81 yaşında.

Söz konusu olan, çiftin 45 yıldır sahip oldukları Hollanda sömürge evi olan eviydi. “Bunun için her şeyi yapmıştı. Burası onun eviydi ve oldukça mükemmel olduğunu düşünüyordu” dedi Dr. Miller da mülkü çok sevdi.

Ancak hayatı boyunca yaşadığı spina bifida durumu giderek kötüleşiyordu; Yürümek gittikçe zorlaşıyordu ve “bir noktada evde alabileceğimden daha fazla desteğe ihtiyaç duyacağımı biliyordum, bu yüzden onu ikna etmeye çalışmaya devam ettim” diye devam etti. “Geleceğe baktığıma hiç şüphe yok. Eşim ve ben hemen hemen aynı yaştaydık ve ikimizden birinin yardıma ihtiyacı olmasının an meselesi olduğunu biliyordum.”

2022’nin başlarında Nancy, amyotrofik lateral skleroz belirtileri göstermeye başladı ve sekiz ay sonra öldü. Altı ay önce Dr. Miller, Richmond’da sürekli bakım topluluğu olan Cedarfield’da tek yatak odalı bir daireye taşındı. “Eğer eşim hayatta olsaydı muhtemelen onu buraya gelmeye ikna edebilirdim” dedi. “O akıllı bir kadındı. Ve sanırım bundan hoşlanırdı.”