Dayanıklının anlamı nedir ?

zenrcade

Active member
Dayankllk, urunlerin veya sistemlerin belirli bir sure boyunca istenilen performans saglamasn ifade eder. Dayankllk, urunlerin veya sistemlerin kullanm srasnda ongorulen cevresel kosullara veya kullanm kosullarna maruz kalmalarnn olcusudur. Genel olarak guvenilirlik, dayankllk ve mukemmellik arasnda bir yaknlk soz konusudur.

Dayankllk Kavram ve Tanm

Dayankllk, urunlerin veya sistemlerin belirli bir sure boyunca istenilen performans saglamasn ifade eder. Dayankllk, urunlerin veya sistemlerin kullanm srasnda ongorulen cevresel kosullara veya kullanm kosullarna maruz kalmalarnn olcusudur. Dayankllk, urunlerin veya sistemlerin calsma suresinin, kullanm ve cevresel kosullara dayankllk duzeyinin ve urunlerin veya sistemlerin bozulmadan kusursuz calsmasnn olcusudur.

Dayankllk kavram, uretim sureclerindeki kalite kontrol tekniklerinde onemli bir yere sahiptir. Kalite kontrol teknikleri, uretim sureclerinin her asamasnda urunlerin ve sistemlerin istenilen performans seviyelerini koruyabilmesi icin kullanlan tekniklerdir. Dayankllk, urunlerin veya sistemlerin belirli bir sure boyunca istenilen performans saglamasna olanak saglar.

Dayankllgn Onemi

Dayankllk, urunlerin veya sistemlerin istenilen performans saglamasn saglamak icin onemlidir. Dayankllk, urunlerin veya sistemlerin duzgun calsmasn saglamak icin kullanlan kalite kontrol tekniklerinden olusan bir bilesendir. Uretim sureclerinin her asamasnda, urunlerin veya sistemlerin istenilen performans saglamalarn saglamak icin dayankllk onemlidir.

Dayankllk, ureticiler ve tuketiciler icin de onemlidir. Ureticiler, urunlerin veya sistemlerin belirli bir sure boyunca istenilen sartlara uygun olarak calsmasn saglamak icin dayankllk ozelligine sahip urunler veya sistemler uretmek zorundadr.