Brooklyn'deki 505 State Street, New York'un ilk tamamen elektrikli binasıdır

zenrcade

Active member
Brooklyn'in sürekli değişen şehir merkezinde, tamamlanmak üzere olan yüksek apartman binaları tanıdık bir manzaradır. Ancak 505 State Street'teki biraz farklı.

Bu 44 katlı, 440 üniteli kiralık binanın New York City'deki ilk tamamen elektrikli bina olduğu söyleniyor ve bu iddia Binalar Bakanlığı tarafından da doğrulanıyor. Normalde gaz kullanan özellikler bunun yerine elektrikli olacak; yani gazlı ocaklar olmayacak. Isıtma ve sıcak su hazırlama da elektriklidir.

Alloy Development'ın genel müdürü Jared Della Valle, şirketin sürdürülebilirlik hedeflerini gözden geçirdiğini ve tamamen elektriğe geçmeden önce mühendislerine danıştığını söyledi. Ancak muhtemelen başka bir faktör daha vardı: 2026'dan itibaren New York'taki çoğu yeni binanın iklim değişikliğiyle mücadele için elektrikli ısıtıcılar ve cihazlar kullanması kanunen zorunlu olacak.

Bay Della Valle, sonuçta geçişin “o kadar da karmaşık olmadığını” söyledi.

Kendisi ve Alloys Başkanı AJ Pires, binanın Nisan ayında açılmasının planlandığını ve mahalledeki bir başka değişiklik olarak lükse odaklanmadığını söyledi.

Sayın Della Valle, “Web sitemize bakarsanız abartı kullanmadığımızı görürsünüz” dedi. “Değerlere ve topluluğa odaklanıyoruz; gübreleme ve topluluk olarak bir araya gelme şeklimiz etki yaratabilir ve fark yaratabilir.”

505 State Street'teki stüdyolar ayda yaklaşık 3.500 dolardan başlıyor, iki yatak odalı daireler yaklaşık 8.000 dolardan ve üç yatak odalı odalar 11.200 dolardan başlıyor.

Binada 45 birim için konut piyangosu düzenlendi ve fiyatları ayda 763 ila 2.155 ABD doları arasında değişen konutlar için 107.000'den fazla başvuru alındı.

“Gerçekten piyangoyu kazanırsanız ve piyasanın bize ayda 11.500 dolar değerinde olduğunu söylediği üç yatak odalı bir daire alırsanız ve bunu ayda 1.600 dolara alırsanız, onun kim olduğunu, lobide parası olduğunu ve kimin olmadığını bilmemelisiniz. 't' dedi Bay Della Valle. “Bu görünmez olmalı çünkü tasarım kutuplaştırmak yerine demokratikleştirebilir.”

505 State Street'te piyasa fiyatındaki ve uygun fiyatlı dairelerin olanakları aynı.

Binanın içinde, RR Interiors'tan Rebecca Robertson, yeni bir üniversite mezunu veya yeni bir ev dekore etmek isteyen yeni evli bir çiftin aşina olabileceği kaynakları kullanarak model birimleri ve satış ofisini sahneledi. Bayan Robertson, Craigslist, Target ve ikinci el mobilya şirketi Kaiyo gibi yerlerden sehpalar ve kilimler satın aldı.

Ancak 505 State Street'te her türlü olanak mevcuttur. Binada, sakinlere Williamsburgh Savings Bank ve Manhattan siluetinin manzarasını sunan bir havuz ve çatı terası bulunmaktadır. Ayrıca 3.000 metrekarelik bir spor salonu ve bitkilerle dolu, seraya veya bahçeye benzeyen bir “yetiştirme odası” da var. Binanın zemin katında bir kafe de dahil olmak üzere çeşitli perakende satış mağazaları yer alacak.

Şehirle yapılan anlaşma kapsamında Alloy, iki devlet okuluna ev sahipliği yapacak 505 State Street'in bitişiğine bir bina inşa etti: Arapça konuşan büyük bir nüfusa hizmet veren Halil Cibran Uluslararası Akademi Lisesi ve başlangıçta dört okula hizmet verecek olan Devlet Okulu 456. Anaokulu ve okul öncesi sınıflarını içerecek ve ihtiyaç oldukça daha fazla öğrenciye hizmet verecek şekilde büyüyecektir. Her iki okul da sonbaharda açılacak.

Bu röportajlar netlik sağlamak amacıyla düzenlenmiştir.

Alloy'un CEO'su ve kurucusu Jared Della Valle

Sürdürülebilirlik hedeflerimizi belirliyorduk ve tasarımın ilk aşamalarındaydık. Mühendislerimize sorduk: “Gaz ihtiyacımız var mı?” Neden benzine ihtiyacımız var?” Muhtemelen rezistanslı kazan kullanarak sıcak su üretmek için elektriği kullanabiliriz. Ve bugün zaten yüksek performanslı bina kaplamaları tasarlıyoruz. Ne gerekir? Ve cevap, dürüst olmak gerekirse, o kadar da karmaşık değil. Bu kavramsal bir sıçrama ama teknolojik bir sıçrama değil.

AJ Pires, Alaşım Başkanı

Benim için okulların itici gücü her şeyden önce bir sıcaklık ve destek ortamıydı ve sahip olduğumuz yurttaşlık gururunu yansıtan fiziksel bir yerin yaratılmasını destekliyordu. Gerçekten sivil bir varlığa sahip olan ve insanların gurur duyduğu, “Orası benim okulum” diyen bağımsız bir bina yaratmak harika bir duygu. Ayrıca bir okul daha var. Brooklyn şehir merkezinin nüfusu o kadar arttı ki daha fazla ilkokul alanına ihtiyaç duyuldu.

Rebecca Robertson, RR Interiors'ın kurucusu

Bu apartmanları düşündüğünüzde burada nasıl bir insanın yaşadığını hayal etmeye çalışın. Mobilya ve alan ekonomisi var. Tamamen elektrikli bir bina olduğundan, onu neyle dolduracağınıza ve insanların nasıl yaşayacağına dair tonu belirliyor. Bu nedenle vintage mobilya parçalarını kullanılmış veya kullanılmış mobilya parçalarıyla birleştirerek temiz, davetkar ve sıcak bir estetik yaratmak istedik.

Sequain Fletcher-Thompson, vinç operatörü

Bu benim ilk inşaat işim, ilk kez vinç operatörü olarak görev yapıyorum. 34. veya 35. kata çıkınca buraya geldim. İlk başta biraz korkutucuydu çünkü yalan söylemeyeceğim, yüksekten korkuyordum ama parası çok iyi. Farklı esnafın kendi işlerini yapmasını izlemekten ve projelerine veya projelerinin bir sonraki aşamasına geçmelerine yardımcı olabilmekten keyif aldım.