Bir ev yangınından sonra yeniden inşa etmek ne anlama geliyor?

zenrcade

Active member
Her zamanki gibi bir gündü; evimin yangınla kül olduğu gün. Dünya'da ya da ötesinde hiç kimse bana omuz tokatına hazır olup olmadığımı sormadı. Sabah kızımın okuluna iki dakikalık hızlı bir yolculukla başladı. Bu durum biz, kocam, o zamanlar 4 yaşında olan çocuğumuz ve 1 yaşındaki çocuğumuzla birlikte kayınvalidemin evinde kraliçe boy bir yatağı paylaşmamızla sonuçlandı. Geceyi arkadaşlarım ve ailemle birlikte kocamın telefonunda otururken nefes nefese geçirdim. Yangında telefonum kayboldu.

Oğlum, büyükannem, kocam ve ben içerideyken yangının güneşlenme odamızda başladığını ve hızla yayıldığını biliyoruz. Sanal yoga öğretmenim tüm bunları FaceTime'da izledi ve oturma odamı dolduran ateş ışığını ve kalın siyah dumanı izlerken dehşet içinde donup kaldı. Bir kapıdan çıktığımızı gördü ama nereye gittiğimizden emin değildi. Bir itfaiye teşkilatı Soruşturmada sebebin kesin olmadığı ortaya çıktı. Dolayısıyla hayatımızdaki en büyük değişikliğe tam olarak neyin sebep olduğunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Ulusal Yangından Korunma Derneği'ne göre, 2022'de Amerika Birleşik Devletleri'nde her 88 saniyede bir evde yangın bildirildi. Yangının mali sonucu, ev sahibi mi yoksa kiracı mı olduğunuza bağlıdır (biz ikincisiydik). Sigorta ödeneğiniz aynı zamanda sigorta kapsamınızın düzeyine, kaybolan kişisel eşyaların maliyetine ve muafiyet tutarına da bağlı olacaktır. Ne yazık ki, süreç her zaman bu kadar kolay ve zamanında olmuyor, sigorta şirketleri yavaş ödeme yapıyor veya ipotek kredisi veren kurumlar ev sahiplerine bürokratik işlemlerle yük oluyor. Sigortasız kiracılar olduğumuz için eski bir meslektaşımız, yakın zamanda felaket yaşayan insanlar ve aileler için bir topluluk kaynağı olan GoFundMe'yi bizim için başlattı.

Yangından geriye kalan tek şey bisiklet yakalı bir gömlek, bir eşofman altı ve giydiğim iç çamaşırıydı. Gömleği hiç beğenmedim. Deniz mavisi ve ikinci hamileliğimde aldım. Hamile kıyafetlerini pek sevmem (çok anaç! Bakın: çirkin), ama bedenimden biraz daha büyük kıyafetler alırdım. Artık sanki savaş ganimeti ya da ilk evliliğinizden kalma bir gelinlik bozulmuş gibi geliyor.

Onlar sadece şeyler. Elbette öyleler. Sonra gerçekten bunların hepsini özlemeye başladım sadece şeyler. Bundan daha fazlasıydılar. Bir yıl sonra, bir zamanlar evimizin bulunduğu boş arsadan bir saat uzakta yaşıyor olacağız. Yeni evin bizim mülkümüz haline gelmesi birkaç ay sürdü. Zihnim yeni yatak odalarıma, yeni bahçeme ve yeni banyolarıma alışana kadar kıvrandım. Ancak yavaş yavaş yeni şeyleri benimsemek bu evin sıcak bir kucaklaşma gibi hissetmesini sağlıyor.

Pişirme araçları

Yeni evimizin kapanışı, taşınmamız ve oğlumun doğum günü arasında bir örtüşme vardı. Yatak çerçeveleri, şilteler, oturma odası mobilyaları ve temel aletlerin planlanan teslimatları arasında küçük bir doğum günü partisi planlamaya çalıştım.

En az bir hafta boyunca kendime pastayı yapacağımı söyledim. Birkaç yıldır sıfırdan tatlı pişiriyordum ve yeni mutfağımda vakit geçirmeyi sabırsızlıkla bekliyordum.

Ancak büyük gün nihayet geldiğinde çömeldim ve pişirme malzemeleri bulmayı umduğunuz birkaç dolaba baktım. Yuvarlak pişirme tavalarımız olduğunu hayal ettim. Artık en sevdiğim pastaneden bir pasta sipariş ettim ve buna bir gün dedim.

Taşındığımız yıldan bu yana, bu dolapları kek kalıpları, karıştırma kaseleri, ölçü kaşıkları, tepsi tepsisi ve normal yuvarlak tavalarla, yani ailemin dönüm noktasını kutlamak için ihtiyacım olan her şeyle doldurdum.

Noel dekorasyonu

Yakın ailem ben doğmadan beri Kara Noel hatıralarını topluyor. Büyüyen ailemle geleneği sürdürmek ve birkaç yılımı eski bir bekar evine tatil için rahat bir ortam sağlamak için harcamaktan heyecan duydum. Ağacın ve süs eşyalarının kaybı beni çok üzdü, özellikle de bunların bazıları ailemden ve arkadaşlarımdan hediye olduğu için.

Yangından önceki aylarda, Noel süsleri için bir depolama ünitesi almayı da önermiştim ama bunu hiçbir zaman başaramadık. Sık sık bu konuşmaları düşünüyorum ve onları daha fazla sürdürmediğime pişman oluyorum. Hangisinin daha zararlı olacağından emin değilim: Hiçbir şeye sahip olmamak mı, yoksa yalnızca Noel eşyalarına sahip olmak mı?

Geçtiğimiz Temmuz ayında yeni alanımızda çocuklar için Noel süsleri ve hediyeler toplamaya başladık. Bütçe kısıtlamaları nedeniyle yaklaşık 100 $ maliyeti olan gerçek bir ağacı tercih ettik. Süslemelerin çoğunluğu en yakın arkadaşım ve onun annesinden geldi, ayrıca büyükannem ve teyzemin de bağışları vardı.

Noel Günü hayal ettiğim gibi değildi. Oğlumun ateşi yüksekti, kızım enerji doluydu ve ben altı aylık hamileydim. Brunch biraz fazla pişmişti. Oğlumun egzamasının alevlenmesi ve kulak enfeksiyonu onu ve beni büyük geleneksel aile yemeğinden uzak tuttu. Büyükannem bir çocuğun planlarındaki her ani değişikliği “çocuk zevki” olarak adlandırır. Evimizin sıcaklığı ruh halimizi dengede tutuyordu.

Louisiana acı sosu

La Shreveport'ta doğdum ve büyüdüm. Louisiana acı sosunun yapıldığı şehir olan New Iberia'nın yaklaşık 3,5 saat kuzeyinde. Sos sirkemsi ve çok baharatlı değil; bir kase kırmızı fasulye, pirinç ve altın mısır ekmeği için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Eve kısa bir otobüs yolculuğundan sonra teyzemin evinde yemek yemeyi hatırlatıyor bana. Onun cılız tel kapısını açtığımda yemeğin kokusunu alabiliyordum. At kuyruklarım kızarmış tavuk ve lima fasulyesinin baharatlı buharında dönüyordu.

Kocam Teksaslı olduğundan Cholula'yı tercih ediyor. İkimiz de Tabasco'nun (Louisiana'da yapıldı) hayranıyız. Ama dolabımda Louisiana olmadan kendimi iyi hissetmiyorum.

Boş 12 onsluk bir şişemiz var. Bu hafta yedek olanı açtım ama eskisini atmaya izin vermedim. Gündeliği istiflememeye ya da ona duygusallık vermemeye çalışıyorum. Doğru yaptığımı düşünmüyorum.

Salıncaklı koltuk

Evimizin ilanında “büyüyen bir aile için mükemmel” olduğu yazıyordu. Yani bu hamileliğin evle birlikte geldiğini düşünüyorum. Önceki evimizdeki fazladan yatak odası oğlumuzun yatak odası olduğu için bir ofis alanı ve misafir odasına sahip olmanın mutluluğunu yaşadık. Aramaları yatak odamda veya oturma odamda ayakta cevaplamak zorunda kalıyordum. En güzel hikayelerimden bazılarını eski yatağımda yazmış olsam da kendi çalışma alanımın olması güzeldi. Kocamın teyzesi bize 100 dolara bir yatak sattı. Odayı daha konforlu hale getirmek için bize küçük bir raf ve ucuz bir TV verildi. Biz yerleşene kadar annem gelip bir ay kadar bizimle kaldı. Bizim için bir yangın sonrası oluğu vardı ve biz ona sokulduk. Daha sonra üçüncü çocuğum olan kıza hamile kaldım.

Kara Cuma günü, bir çocuk mobilyası web sitesi, çocuk odası ekipmanlarında indirim satışı düzenledi. 800 doların biraz altında bir beşik, yatak, yatak yastığı, çarşaf, şifonyer ve sallanan sandalye aldık. Aylardır bir sallanan sandalye istiyordum ama onlar daha pahalıydı, bu yüzden bir kazan-kazan durumuydu. Benim kadar değişen bir odada kendimi toplamam gerektiğinde sandalyeye oturuyorum. Hayatın ritminin ve sizi bekleyen yeni deneyimlerin sembolüdür.

Oyun odasındaki kanepe

Ailemin cuma veya cumartesi günleri film geceleri vardır. Birkaç çöp alıyoruz, çivit mavisi kanepeyi/yatağı çocuk alanına koyuyoruz ve patlamış mısır ve pizza yiyoruz. Bazen bundan en çok kızımın hoşlandığını düşünüyorum; okul geceleri bunu yapmadığımızı açıkça belirtmiş olmama rağmen film izleyip patlamış mısır yiyip yemediğimizi sorup duruyor. Onun bundan benden daha fazla keyif alması mümkün mü bilmiyorum.

Kanepe IKEA'dan geldi. Yoğun bir sabah oğlum saç jölesinin iç kısmına sürdüğü için saç jölesi lekeleri var. Her çatlakta ayrıca oyuncaklar, keçe ve saç tokaları da var. Saçları gevşetip örüyoruz ve gözyaşlarını dindiriyoruz. Kısmen orman spor salonu, kısmen yatak. Bir film gecesinin ertesi günü, 3 yaşındaki çocuğumun yemeye çalıştığı patlamış mısır taneleri ve minik tereyağı parçalarıyla kaplı.

Başka türlü buna sahip olamazdım.

Büyükannemden Çin

Yangın sırasında büyükannem bizimle birlikte yaşıyordu. Annesinin porselenleri ve kendisininkiler de dahil olmak üzere bazı eşyalarını Shreveport'taki eski evinin yakınında saklamıştı. O, titiz bir eşya ve anı koleksiyoncusudur. Onlarca yıldır aynı kıyafetleri saklamanın gururunu yaşıyor. Bana birkaç kez porselen ve parçaların saklandığı dolabı vermekten bahsetti. Bu yolculuğu onu almak için yapmadım. Bunun işe yaramadığına sevindim çünkü yangında kaybolmadı.

O zamandan beri, altınla süslenmiş sofra takımlarından birkaç parça bana miras kaldı. Tabaklar yemek masasının üzerinde, bana gördükleri her şeyi anlatmak için bekliyorlar. Onları yutacağımı hayal bile edemiyorum ama ne hikayeler anlattıklarını bilmek için can atıyorum. Benimle ilgili ne gibi anıların var? Okul boyunca ve yetişkinlik yıllarımın bir kısmında büyükannem ve büyükbabamla birlikte yaşadım. Bir okul ödevi olan ilk oyunumu, oyunun teslim tarihinde güneş yavaş yavaş gökyüzüne yükselene kadar beni yazarken gördüklerini biliyorum. Belki de ilk küçük kızımı gururla oturma odasına taşırken dikkat ediyorlardı. Artık hayata dalarken ve yanımda aile, yaşayan ve ölü sevgisini getirirken kesinlikle beni izliyorlar.