Bir bahçeyi sanat eseri yapan nedir? Piet Oudolf açıklıyor.

zenrcade

Active member
Hollandalı tasarımcı Piet Oudolf’un bahçeleri, bize daha fazla zaman geçirmek isteyeceğimiz bir yere geldiğimizi hissettiren üstün bir kaliteye sahip. Soluk renklerin karmaşık yapısal mozaiğine çekilip nefes verebiliriz.

New York City’deki High Line veya Chicago’daki Millennium Park’taki Lurie Garden gibi en iyi bilinen eserlerinin birçoğunda olduğu gibi, manzaraları kentsel bir zemine oturtulduğunda bile, yine de doğayla çevrili hissediyoruz. özlemimiz tatmin oldu.

Yine de Bay Oudolf, yaptığı işin bahçecilik sanatı ve zanaatı olduğunu hemen belirtiyor. Ekolojik bir peyzaj tadilatı değildir. Aracısı natüralist olsa da, doğa değildir.

Şu anda 78 yaşında olan Oudolf, “Ben bir ressam değilim ama kafamda toprağa aktarabileceğim şeyleri görebiliyorum” dedi. “Zamanla olacak şeyleri görebiliyorum.”Kredi…Mark Ashbee

Doğa bizi “en büyük duygularla” etkiliyor, demişti geçenlerde yaptığı bir sohbette. “Bence senin de bir bahçede yapmak istediğin şey bu.”

“Ama bahçe daha küçük, bu yüzden doğanın ne olduğuna dair bu büyük fikirden daha fazlasını yapmalısın.” Gördüklerinden daha fazlasını hissetmelisin. Biraz daha derine inmesi gerekiyor ve bazen buna “gelişmiş doğa” deniyor. İşte bu şekilde doğayı biraz kamçılıyorsunuz, biraz pompalıyorsunuz.”

78 yaşındaki Bay Oudolf, bahçelerinin fotoğrafları ve profilleri ve kendi tasarım çizimleriyle desteklenen, diğer tasarımcılardan aldığı etkiye dair tanıklıkların kapsamlı bir derlemesi olan Phaidon’ın yakın tarihli Piet Oudolf İş Başında adlı kitabının konusu.

Manzaralarının arkasındaki eskizler, kendi başlarına soyut sanat biçimleridir.

Kitapta “Ben ressam değilim ama kafamda toprağa aktarabileceğim şeyleri görebiliyorum” diyor. “Zamanla olacak şeyleri görebiliyorum.”

Olan şu ki, donma geldiğinde her şey solup gidiyor (yine de bu çürüme yarattığı dünyalarda öngörülüyor ve kutlanıyor).

Olan şu ki, ekimler olgunlaştıkça denge değişiyor.

Bazı unsurlar kaybolur ve bahçe ile orijinal dikim planı artık tam olarak uyuşmaz.

Olan şu ki, deneyimli bir bahçıvanın insan eli, geliştikçe manzarayı değerlendirmek ve ayarlamak için orada olmak zorunda.

Olan bir Oudolf bahçesi.

Geçenlerde Bay Oudolf’tan süreci hakkında konuşmasını ve içgörülerinden bazılarını ev bahçıvanları için tavsiyeye dönüştürmesini istedim. (Bu röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlenmiştir.)

Bahçeciliğe 50 yılı aşkın bir süre önce girdiniz ve başlangıçta sizi cezbeden şeyin İngiliz bahçeleri olduğunu söylediniz.

Kendi işimi kurmadan önce ailemle birlikte İngiltere’ye, Great Dixter, Beth Chatto’s, Sissinghurst gibi yerlere – tüm o bahçelere çok seyahat ettik. Onlardan sadece işçilik için değil, bitkiler için de gerçekten etkilendim. Ve bitkilere ve tabii ki bir araya getirilme biçimlerine aşık oldum.

Kitabınızda belirttiğiniz gibi bahçelerin “mükemmel kalitesini” beğendiniz, ama aynı zamanda “İngiliz bahçesi dekorasyon ve doğru zamanda doğru şeyi yapmakla ilgili” diyorsunuz.

O günlerde, İngilizce bahçıvanlık kitaplarını okuduğunuzda, asıl soru ne ve ne zaman yapılacağıydı. İnsanlara bahçede ne yapacaklarını söylemek biraz dogmatik. İngiliz bahçelerine olan ilgimi kaybetmeden, bahçelerdeki işlerin belirli bir zamanda – belirli bir hafta veya belirli bir gün – yapılması gerektiği fikrinden biraz uzaklaşmak istediğimi hissettim. Gerekli el becerilerine ek olarak, kurallarla kısıtlanmadan yaratıcı bir şeyler yapmak istedim.

Manzaraları, duvarlarla çevrili çitler içindeki klasik İngiliz karışık sınırlarından çok daha gevşek, ancak pek de kaotik değiller. Hepimizin dikkate alması gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir temel tasarım ilkesi var mı?

Bir bahçe tüm yıl boyunca ilgi çekici olmalıdır. Ve bunu yapmak için, kış sonu ve kış başı dahil olmak üzere mevsimler boyunca ilginç olan bitkilere ihtiyacınız var – ve mutlaka çiçek açmaları için değil. Yaprakların yapısı, dokusu, hatta topraktan çıktıklarında nasıl göründükleri – ortaya çıkan tüm yeni şeyler ve çıkan yapraklar, tomurcuklar olabilir. Bu benim için de önemli.

İkinci önemli nokta, yaban hayatı hakkında düşünmek, yaban hayatına katkıda bulunmaktır – bahçenizin güzelliğine katkıda bulunan böcekler ve diğer küçük hayvanlar için de ilginç olan bitkileri seçmek.

Kurutulmuş tohum başları ve diğer iskelet bitki parçalarında güzellik buluyorsunuz ve çürümeyi bahçeciliğin bir parçası olarak gördüğünüzü söylüyorsunuz. Favori solmuş güzellikleriniz var mı?

Oh, çok, çok, çok. Örneğin Veronicastrum. Ve umbellifelar – çok güzel tohum kafaları var. Veya Joe Pye otu. Hepsi kışın bile bu güçlü karaktere sahiptir.

Ve bazı bitkiler, kış boyunca iyi durumda olan sararmış çimenlerle çok hoş bir tezat oluşturan çok koyu kahverengi bir renge sahiptir. O zaman bahçeler tamamen farklı olabilir çünkü her şey farklı bir renk haline dönüşür.

Paletinizin önemli bir parçası olarak otlardan bahsettiniz.

Yabani bahçıvanlık işimde yapamadığım bir şeydi çünkü yabani bahçıvanlık bir şey dikmek anlamına geliyordu ve onun da kendi hayatı var. Doğadan ve daha vahşi alanlardan öğrendim ve bunu bir bahçeyi biraz daha vahşi ve daha spontane gösteren bitki kombinasyonlarına çevirebildim. Bu yüzden otları kullanmaya başladım, böylece her şey çok sıkı olmak yerine daha gevşek ve daha harmanlanmış oldu.

Pek çok yerli Amerikan bitkisini kullanıyorlar ama sadece Amerikan bahçelerinde değil.

Bir peyzajda çalışan bir ekolojist olsaydım, asla yerli olmayanı kullanmazdım çünkü o oraya ait değil. Ama biz bahçeler yaparız; Doğa yapmıyoruz. Bahçeler yapıyoruz ve bahçelerde sevdiğim bitkileri kullanmama izin verildiğini düşünüyorum.

Ve iyi olan şey, yarattığım topluluklara fayda sağlayan bitkiler kullanmam.

Ormanlık bitkiler dışında yalnızca Kuzey Amerika bitkilerini kullanırsanız, bunlar genellikle yaz sonunda gelişir. Onları Avrupa, Doğu Avrupa’dan bazı eski bitkilerle – adaçayı vb – karıştırırsam, bahçenizi tamamlayabilirsiniz.

Bir bitki zarar vermiyorsa – ve yılın doğru zamanında çiçek açıp bahçeye katkıda bulunduğu için ondan faydalanıyorsa – bence bir sorun yok.

Restorasyonda asla anadili olmayan birini kullanmam. Bu büyük fark. Ve istilacı yerlileri kullanmıyorum.

Kitapta “Bitkileri sahneye koyuyorum ve performans sergilemelerini sağlıyorum” diyorsunuz ama işin en zor (ve en heyecan verici) yanı, bir dizi canlı bitkiyle uğraşıyor olmamız – ve yapıyor olsak bile. her şey “doğru”, yerinde kalmıyorlar. Talimatlarınız var mı?

Bir bitkinin diğerine nasıl bağlanacağını – yarattığınız sahne boyunca bir topluluk veya birey olarak nasıl birlikte oynayacaklarını çok net düşünürsünüz. Gelecek yıl ve ondan sonraki yıl ne yapacağını düşünmelisiniz; bir şeyler değişecek

Bu yüzden birbirini aşan bitkileri bir araya getirmemeye çalışıyoruz. Bitkiler istilacı olmamalı, komşularıyla çok rekabetçi olmamalı ve kısa ömürlü olmamalıdır.

Ama öyle olsa bile, bahçeler yıllar içinde değişir ve onları yakından takip etmek ve gerektiğinde harekete geçmek gerekir.

İlk baştaki haline geri döneceğini söyleyemem. Bir bitki kaybolabilir, ama bunun önemi yok çünkü zaten o kadar çok şey oluyor ki, “Ah, iyi görünüyor, o yüzden yapma” diyorsunuz.

Bunun aynı zamanda yönetim sorumluluğuyla da bir ilgisi var: Eğer bahçeyle ilgilenecek doğru insanlara sahip olmazsak, birkaç yıl içinde bahçeniz yok olacak.

Ekimi kontrol etmezseniz sonuçları beğenmeyeceğinizi yazıyorlar. Vahşet ruhunu da teşvik eden hangi kontrol taktiklerini kullanıyorsunuz?

Toprağınızı birlikte büyüyen bitkilerle örtün; Çok fazla çıplak zemin oluşturmayın. Zamanla toprağınız bitkilerle dolmalı ve olgunlaştıklarında daha az bakım gerekir.

Ancak yine de sürekli izlemeniz gerektiği için bakım gerektirir, aksi takdirde ters gider. Kontrol daha çok neyin yanlış gidebileceğini fark etmekle ilgilidir.

Kontrol, doğru insanların sahada olması, doğru göze sahip olmaları ve bitkiler hakkında bilgi sahibi olmaları ve neler yapabilecekleri anlamına gelir.

Neyin yanlış gittiğini görmek için bir bahçıvanın gözüne ihtiyacınız var. Bahçıvan olmak için çok şey bilmeniz gerekir. Ve bunu hayatın boyunca yapabilirsin ve hala her şeyi bilmiyorsun.

Margaret Roach, web sitesinin ve podcast’in yaratıcısıdır. Bahçeye giden bir yolve aynı isimli bir kitap.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.