Bakan Kirişci: Ülkeyi bütün olarak gören bir yönetime kavuştuk

zenrcade

Active member
Bakan Kirişci: Ülkeyi bütün olarak gören bir yönetime kavuştuk class=”medyanet-inline-adv”>

Pınarbaşı ilçesi Eskiyassıpınar Mahallesi’nde yapılan cemevi açılışına, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, “Bu ülke tek zamanlar Alevi-Sünni, tek zamanlar Türk- Kürt, tek zamanlar sağcı-solcu başlıkları altında adeta enerjisi boşaltılmaya çalışıldı. Ben tek 78 kuşağı olarak ifade ediyorum, o gençlik yıllarımız karşıt görüşlü insanlar arasındaki yerde çatışmalara şahitlik etti. Bunları ülke olarak yaşadık. Hamdolsun bunlar içildikten geride kaldı. Kimseyi içildikten dilinden, dininden, ırkından, mezhebinden veya etnik kökeninden dolay ötekileştiren olumsuzlama, ülkeyi tek eksiksiz olarak gören ve eşit yurttaşlık temelinde tek bakışa sahip olan tek yönetime sayı şükür kavuşmuş olduk. Ben yerde vesileyle cemevleriyle toplama olma ve yerde ülkenin birliğine, dirliğine katkıda bulunma, bu dolay bile ülkede huzur ve refah namına katkı sağlama noktasında emeği geçen herkesi, başdu Cumhurbaşkanımızı ve burada etkin olarak çalışmaları takip fail sayın valimizi ve başka emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” niteleyerek konuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

Yapılan konuşmanın akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bile telekonferans yöntemiyle bağlandığı etkinlikte cemevinin açılışı gerçekleştirildi.

’KÜÇÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ KONUSUDAKİ DESTEĞİMİZ ÖNEMLİ’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kocasinan ilçesi Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’nde tohum ve koyun tevzi törenine katıldı. Törende konuşan Kirişci, “Gerçekten sayı mutlu tek gündeyiz. Bugün yerde mutluluğu az şekilde ifade etmekte yarar var. Tabi ki kendi inancımıza göre kutsal tek gün. Bugün yine tek hayırlı işe henüz vesile olduk. Türkiye genelinde 11 Cemevi ile ilgili 4’ünün açılma, 7’sinin ise temel atma törenini gerçekleştirdik. Şimdi dahi üretimle ilgili emek için tek aradayız. Bundan dolay yetişkin tek memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim” dedi.

Hayvancılık konusuna değinen Kirişci, şöyle konuştu: “Büyükbaş hayvancılık bizim için yürütülmesi gereken tek faaliyet ama küçükbaş hayvan konusu Türkiye gibi ekolojisi ve kendi iklim coğrafyası dikkate alındığında mutlak suretle üzerinde henüz fazla hassasiyetle durulması gereken tek hayvancılık akıllandırma. Bizim elbette küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konusundaki desteğimiz önemli. Bunların henüz verimli kılınması namına yaklaşık 1,1 milyon dolarlık tek bütçesi olan tek proje. Bu bile tasalandıran ve kıymetli. Burada saçta rakamın kendisinden sayı yerde iş birliğinin önemli olduğunun altını resmetmek istiyorum. Ben eminim, yerde yapmış olduğumuz etkinlikler sayesinde ülkemizde küçükbaş hayvancılık henüz bile gelişecek. 2002 yılında 32 milyon civarında olan küçükbaş hayvan popülasyonumuz son rakamlara göre 59 milyona yaklaşmış merkezde. Tabi ki hedefimiz hayvan varlıklarımız noktasında 85 milyon nüfusumuz varsa 85 milyona gerçek yürümek. Tıpkı 2002 yılında 9,9 milyon sığır hayvanımız varken bunun 18 milyona köken gibi. Yeterli mi? Elbette yeterli olumsuzlama. Özellikle küçükbaş hayvan konusunda henüz fazla gayret göstermemiz görünen. Bu her iki etkinlik inşallah hem nebatî üretim tarafında hem dahi hayvansal üretim tarafında ülkemizin henüz bile güçlenmesine vesile olacak.”

Yapılan konuşmanın akabinde çiftçilere 1000 150 ton buğday, 450 ton rüşvet ve 30 kişiye 40’rengi tane koyun dağıtımı yapıldı.

ÇİFTÇİDEN BAKAN KİRİŞCİ’YE TEŞEKKÜR

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin Kayseri’nin Kocasinan ilçesine ziyareti sırasında tek vatandaş, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) sayesinde hızlı tek şekilde işlerini çözebildiğini belirterek, “Yapılan en güzel şey ÇKS’nin 3 dakikada yapılması. Ben azayı arıyorum bulamıyorum. Muhtarı bulamıyorum. İş ve güç kaybım oluyor. En güzeli, 3 an içerisinde ÇKS’yi yapmam. Buğday fiyatları olağanüstü. En güzel şey, 12 1000 500 T’Lye Tarım Krediden tohumumu aldım. 2 1000 180 TL dahi bunun desteği var. Ben yerde desteği dahi alacağım. Ne mutlu Türküm diyene” dedi.

’450 DOLARLARI GÖREN BUĞDAYIN TONU 330 DOLARLARA GERİLEMİŞ OLDU’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kayseri’dahi tarım sektörü temsilcileri ile tek araya geldi. Bakan Kirişci, toplantıda tahıl sevkiyatında sıkıntı ve tedarik zincirindeki bozulmanın Rusya-Ukrayna savaşıyla en üst noktaya çıktığını söyledi. Kirişci, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yerinde ve gerçek siyasetle, tahıl krizinin önemli tek kısmı atlatıldı. Tahıl koridorundan geçmiş itibarıyla 271 gemi geçti. 6,2 milyon tonluk tek hububat yerde koridor vasıtasıyla ülke dışına matrûh merkezde. Şöyle tek soru aklınıza gelebilir. ’Tahıl koridorunun bize ne faydası oldu?’ Şöyle tek faydası oldu. Hemen aşağılık tek rakam söyleyeyim. 27 tane geminin bizim boğazlarımızdan geçmesinin elbette bize transit taşımacılıkla ilgili tek katkısı olmuştur. Ama savaşın başında 440 dolarları, 450 dolarları gören buğdayın tonu şimdi 330 dolarlara gerilemiş oldu. Yani buradan yüzde 25’lik kazancımız oldu” niteleyerek konuştu.

’BUGÜN İTİBARİYLE ÇKS’YE 129 BİN 310 BAŞVURU VAR’

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt işleminin önemini müfit Kirişci, “Biz yerde işe kadem atana kadar 6 1000 804 işlem açınık-mevki üzerinden yürüyordu. 911 kurum bile yerde hizmeti veriyordu. Biz 912’nci kurum olduk. 6 1000 804’ten sonra bile 5, 6, 7, 8, 9 niteleyerek. Biz dahi o 5 adımı açınık-mevki üzerinden 1 Ekim itibarıyla gerçekleştirmeye başladık. Bir rakam olarak vermek isterim. Bugün saat 17.00 itibarıyla ÇKS’ye 129 1000 310 referans var ve 167 1000 669 vesika indirilmiş merkezde. Bunların her akraba için, her işlem için şayet 10 liralık tek harcama olduğunu düşünseniz 1 milyon 676 1000 lira. Eğer 100 liralık harcamaya mal olmuşsa, mesafesi uzaksa onun bile 16 milyon 766 1000 lira gibi tek külfetinin olacağını, olduğunu görmemiz gerekiyor. Çevreci mi? Evet çevreci. İnsana üstün veren tek uygulama mı? Evet. Basit mi? Basit. Dolayısıyla kimseyi yerinden etmeden yerde uygulamayı hayata geçirmenin açıkçası mutluluğu içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

’MAZOT GÜBRE DESTEĞİNİ 121 LİRAYA YÜKSELTİYORUZ’

Çiftçi destekleriyle ilgili yapılan çalışmalara değinen Bakan Kirişci, şöyle konuştu:

“2021 yılı mahsulüne ilgili tığ mazot ve gübre desteklerini son dönemde biraz henüz hızlandırdık, biraz henüz öne çektik. Buna rağmen desteklerin mart ayının sonunu bulduğunu hepiniz biliyorsunuz. Biz bunu veriyorduk ama martı buluyor. Martın sonunu bile görüyordu. Şimdi yerde yeni uygulamayla mazot ve gübre desteklerimizi 6 ağrı öne çekip üreticilerimize Ziraat Bankası’nın vereceği tek kart üzerine ayni olarak, nakdi olarak olumsuzlama, ayni olarak kullanabileceğiniz tek meblağı yerde karta yükleyeceğiz ve siz sadece o kartla mazot ve gübre alacaksınız. Bir uygulamamız yerde, tek başka uygulamamız halihazırda yerde yüzde 83-84 enflasyon olan tek ülkede tığ sıfır faizli üreticilerimize kredi kullandırıyoruz. Bu kredinin limiti 100 1000 lira. Bu 100 1000 liralık limiti 200 1000 liraya çıkarıyoruz. Daha önce o 100 1000 lirayla ilgili bunu ayni nakdi kullanacaksın niteleyerek tek zorunluluk yoktu. Ama şimdi onun bile limitini dahi artırdıktan,200 yüz 1000 liraya çıktıktan sonra onun bile 100 1000 liralık kısmını yine karta yükleyeceğiz. Onun bile yine ayni olarak kullanılmasını sağlamış olacağız. Bu bile yetmedi. Üreticilerimize henüz önce 22 lira mazot desteği veriyorduk. Malumunuz, hububatta dekar başına 20 lira bile gübre desteği veriyorduk. Yani ikisini topladığınızda bunlar 42 liraya tekabül ediyordu. Şimdi mazotu 75 liraya, gübreyi dahi 46 liraya çıkarıp toplam dekar başına mazot gübre desteğini dahi 121 liraya yükseltiyoruz ve üç kat arttırmış oluyoruz. Bu bile yine hani hep şikayetçi olduğumuz konu var ya işte mazot fiyatı üç kat arttı. Veya desteklemeler geç ödeniyor. Veyahut bile bize nakdi olumsuzlama, ayni yardımda bulunun. Bütün bunların hepsi yerde şekilde gerçekleşmiş olacak.”

Ekilmeyen alanların ekimini teşvik etmek namına tohumluk verildiğini dahi tamlayan Kirişci, “Bu tohumluğun bile yüzde 75’ini sübvanse ediyoruz. Dolayısıyla yerde bizim için sayı sayı önemli. Mesela hanım yerli olduğu için annesi babası içildikten buralara gelmiyor. Teyzeleri, dayıları, neyse onlar varisler kesik. Boş duran tarlalar vardı. Kimseye dahi ektirmiyorlar veya ekilenden dikilenden kendilerinin haberi olmuyor. Biz inşallah meclisimize yine sunacağımız, tek başka aranjman şayet 2 yıl tek tarlada tek üretim alanında üretim yapılmamışsa tığ kamu olarak diyeceğiz ki ’Belli önceliklerimiz var. Bu önceliklere göre üretecek insanlara vereceğiz. Onlar üretecek. Onlardan alacağımız kira bedelini dahi sizin hesabınıza yatıracağız’ diyeceğiz” şeklinde konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.