Alt sınıf ne demek ?

zenrcade

Active member
Alt snf, aile ya da toplumsal snflandrma sistemlerinde, genellikle ekonomik nedenlerden dolay daha az statuye sahip olan snfn tanm olarak kullanlr. Alt snfta yasayanlar genellikle dusuk gelir, dusuk egitim seviyesi, calsanlarn dusuk ucretleri veya calsmayanlarn issizligi gibi kosullarla kars karsyadr.

Genel Tanm
Alt snf, genellikle ekonomik durumu dusuk olan kisilere atfedilen bir snflandrmadr. Alt snfta yasayanlar, genellikle dusuk gelir, dusuk egitim seviyesi, calsanlara dusuk ucretler veya calsmayanlarn issizligi gibi kosullarla kars karsyadr.

Aile Snflandrmas
Aile snflandrmasnda, alt snf uyeleri genellikle dusuk gelirleri, ekonomik olarak zorluklarla karslasma olaslg ve dusuk statuleri nedeniyle tanmlanr. Aileler, mali kaynaklarn gelismis toplumlarda cogunlukla ust snfa ait olan farkl gruplardan olusur ve bu gruplar arasnda cok dusuk statuye sahip olanlar, alt snfa dahildir.

Toplumsal Snflandrma
Toplumsal snflandrmada, alt snfa uye olanlar genellikle, is bulma olaslgnn dusuk olmas veya calsanlarn dusuk ucretler almas gibi ekonomik sebepler nedeniyle tanmlanr. Toplumsal snflandrmada, alt snf kavram, egitim seviyesi, sosyal konum, meslek, gelir ve aile cevresi gibi faktorleri kapsar.

Ekonomik Snflandrma
Ekonomik snflandrmada, alt snf uyeleri, cogunlukla gelir seviyelerinin dusuk olmas veya issizlik, calsanlarn dusuk ucretler almas gibi nedenlerden dolay tanmlanr. Ekonomik snflandrmada, alt snfn dusuk gelir seviyelerini, egitim, meslek, aile cevresi gibi faktorleri de dikkate alarak olcmek mumkundur.

Alt snf ne demek? sorusunu cevapladgmz bu makalede, alt snfn aile, toplumsal ve ekonomik snflandrmalardaki tanmn inceledik.