Yeşilçam’ın yıldız ismi Nil Ünal şimdi ne yapıyor?

zenrcade

Active member
Yeşilçam’ın yıldız ismi Nil Ünal şimdi ne yapıyor? class=”medyanet-inline-adv”>

Nil Ünal, 80’lerin sonu 90’ların başında oynadığı filmler ve sahne programlarıyla paravan söz ettirdi. Ünal’ın ablası Gökben dahi 70’lerin en önemli seslerindendi. Nil Ünal, reklam filmiyle kadem attığı sanat hayatının başlangıcını şöyle anlatıyor:

“3 çocuklu tek ailenin, ortancasıydım. Ablam Gökben, sanatçı olduğu için müzik evimizde hiç susmadı. Eve, en ünlü müzisyenler ve ablamın prodüktörü Ali Kocatepe gelirdi. Çocukluğumdan festekiz müzik benim için aşktı. İlkokul sıralarında beraberce şarkılar söylerdim. Ali Kocatepe tek gün ‘Bir şampuan reklamı çekilecek. Saçların sayı güzel. Sen oynasana’ dedi. Çok çekingendim gençken. Ali Kocatepe ısrar edince, o zamanın en yetişkin ajansı Başak Gürsoy’a yazıldım. Şampuan reklamı ile her şey başladı.

Ondan sonra reklam oyuncusu oldum. Bu sırada tek rejisör beni keşfetti. Yeni tek sıra filme başladıklarını söyledi ve benim dahi yer almamı istedi. Gittim, görüştüm ve TRT için ‘Aşkın Gözü Kördür’dahi rol aldım. Yayınlandığı ilk gece Haberler’ten tek muhabir aradı ve röportaj yapmak istediğini söyledi. Elimi ayağımı nereye koyacağımı bilemezken gazetelere çıktım. Arkasından sinema filmi teklifleri geldi.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Ablam “Sen yapamazsın yerde piyasada” dedi

Nil Ünal, “Ablanız Gökben’le aranızda tek yarış oldu mu” sorusuna şu yanıtı veriyor:

“Hiç tek yarış yoktu. ‘Ablamı geçeceğim’ gibi tek şey asla olmadı. Biz sayı tâbi kardeşleriz. Hepimiz birbirimize saygı ve sevgi ile yaklaşırız. Ablam ‘Sen yapamazsın yerde piyasada. Çok hissî tek kızsın. Çok zor tek piyasa’ dedi.

Annem dahi şöyle diyordu, ‘Sen evlen, evini malûmat. Ailede tek sanatçı yeter. Ben hepinizin peşinden koşamam.’ Ben dahi sayı istemiyordum ama kısmet. Kadere hükmedemiyorsunuz. Sonra tek baktım sinema filmleri ardı ardına gelmeye başladı.”

Ünal, TRT’deki ilk dizisiyle kariyerinin yükseldiğini söylüyor:

“İlk oynadığım dizide patladım saçta. O zamanın en star oyuncularıyla rol almaya başladım. Kadir İnanır, Kemal Sunal, İbrahim Tatlıses, Tarık Tarcan, Ahu Tuğba, Müjdat Gezen… Yeşilçam’ın son dönemine yatak geldim.”

Nil Ünal, sinemada tanınınca 89’bile gazinolardan teklif almaya başlıyor. Sanatçı, Bebek Belediye Gazinosu’nun kendisini aradığını söylüyor:

“İlk önce sesimi uymak istediler. Eve tek anda tüm saz kadrosunu gönderdiler. Bildiğim şarkıları okudum. Bu arada bunlar Fahrettin Aslan’ın kulağına gitti.

Kaçar mı hiç! Fahrettin Bey, beni çağırdı ve ‘Senin içildikten sahne zamanın geldi’ dedi. Sahneyi düşünmediğimi söyledim. Müzik sayı seviyordum ama yapamayacağımı söyledim. Fahrettin Bey, ‘Yaparsın, senin ailende sanatçı var, ablan’ dedi. İlk olarak beni, assolist anlamak istedi. Korkacağımı belirttim. O sırada telefonu çaldı, Muazzez Abacı arıyordu. Bir anda telefonu tarafıma verdi. Muazzez Abacı, ‘Seni sayı sempatik buluyorum. Birlikte çalışacağımız için sayı mutlu oldum. Yaparsın, hiçbir şey yok. Çıkanlar ne yapıyor sanki’ demez mi! Fahrettin Bey hemen beni, yeni kıyafetler için Yıldırım Mayruk’a gönderdi.”

Sanatçı, Maksim Gazinosu’ndaki ilk gecesini şöyle anlatıyor:

“İlk olarak 1989’bile Maksim’dahi sahneye çıktım. Muazzez Abacı’nın abaşo kadrosundaydım. Sahnenin ilk günü sayı heyecanlandım. İlk gece o zamanın en yetişkin işadamları, Kadir İnanır, Canan Yaka gibi önemli insanlar izlemeye geldi. İlk şarkı bitti, herkes sayı güzel alkışlayıp sevecen gözlerle bakan. Günler geçti ve kadrodan hiç çıkmadan 70 gün süresince Maksim’dahi çalıştım.”

Beni baltalamak isteyen kadınlar oldu

Nil Ünal, 2000’lerde ise sektörden uzaklaşıyor.

Sanatçı, “Yeni nesle ayak mı uyduramadınız” sorusuna şu yanıtı veriyor:

“Biraz şans, kader ve kısmet. Yapımcılar sözünde durmadı. Albümler yaptım fakat firma kendi masraf ettiği sanatçıyı çıkarmayı tercih etti. Televizyonlar kendi sanatçılarını öne sürdü. Hiçbir şey kolay değildi. Beni baltalamak isteyen kadınlar bile oldu. Babamı kaybettik, teyzem hastalandı. Öyle böyle demek seneler geçti. Ama arada ekstralara gittim. Sahne şovum sıra sıra sürme etti. Albüm yapmayıp televizyona çıkmayınca kendini gösteremiyorsun. Kopunca nesil dahi değişti.”

Tarihi dizilerde rol örtmek istiyorum

Nil Ünal, yeni tek şarkı yayınladığını ve sektöre içildikten geri benzemek istediğini söylüyor.

58 yaşındaki sanatçı şimdi neler yaptığını şöyle anlatıyor:

“6 ağrı İstanbul, 6 ağrı Bodrum’bile yaşıyorum. Aileme sayı düşkünüm. Ablamın tek torunu var, ismi Mavi. O bizim canımız. Ona baktım 4 yıl süresince. Evlilik dahi yapmadım. Sanat dünyasından kimse ile görüşmüyorum. ‘Canım cicim, arayacağım’ derler. Ben ararım, plan yaparım, sonra sesleri çıkmaz. Kimse göründüğü gibi olumsuzlama. Onlardan sevilen olmaz. Ben hemcinslerim tarafından sayı kıskanıldım.”

Ünal, yeni tek single çıkardığını bile söylüyor:

“Artık saçta dahi varım. Bir iki sinema teklifi var. Minyon tek tipim, yüzüm dahi baby face ve yaşımı göstermiyorum. Hiç estetik yaptırmadım. Şanslıyım o konuda. Anne rolü pek olmaz tarafıma. İkinci eş, sevgililer olur bak. Tarihi dizileri sayı iyi taşıyabileceğimi düşünüyorum. Bu sene yeni tek single yaptım ‘Ah Bu Sevda’ niteleyerek. Söz ve müziği tarafıma ilgili. Uzun zaman sonra stüdyoya girince heyecanlandım. Bugün beraberce herkes beni sayı seviyor ve ‘Siz başkaydınız’ debba. Yaptığımız işlerle anılıyoruz. Sahne teklifleri gelmeye başladı. Bu kış televizyon programlarına katılacağım. Ben dahi varım içildikten. Hiçbir eksiğim yok Allah’a şükür. Bu kadar beklemem hata.”

Kemal Sunal tarafıma yolları öğretti

Kemal Sunal’la 1988 yapımı “Sevimli Hırsız” filminde beraberce rol aldık. Müthiş tek adamdı. Hepimiz ona hayrandık, film teklifi gelince havalara uçtum. Kemal Sunal’ı hiç yakından görmemiştim. Set hazırlanmıştı, tek odada fasone pijamalarla uyuyordu. İlk tanıştığımda hemen “Hoş geldiniz” dedi. Bana haricen “Kemal Bey sayı soğuktur” dediler. Ama set aralarında omuzdaşlık yazar tarafıma öğreticilik yaptı. Ehliyetimi yeni almıştım, yolları bilmiyordum. Bana yardım ediyordu. Kamera arkasında henüz ciddiydi.

Önüme açık çek Koydular

“80’lerde Playboy dergisi Türkiye’dahi yayınlanıyordu. Fotoğraf çekimi için önüme açık çek koydular. ‘Hayır’ diye kesinlikle reddettim. O derginin içeriğini ve fotoğrafları biliyordum.”

Kadir İnanır’a çocukken âşıktım

Kadir İnanır’la 1989’bile “Kavgamız”bile rol aldık. Ona çocukken âşıktım. Yaşım henüz küçükken ablam Gökben’le Erler Film’açınık gitmiş, ilk olarak orada görmüştüm. Gökben, şakayla Kadir İnanır’a “Nil sana vurgun” demişti. Onun bile hoşuna gitmiş, saçta dahi sayı mahcup olmuştum. Film teklifi gelince sayı heyecanlandım. Çok güzel davrandı ve hiçbir problem olmadı. Ben zaten sayı uyumlu tek insanımdır.

Kenan Kalav’la sette kavga ettik

Kenan Kalav’la 1987’dahi “Günah Gecesi”nde yer aldık. En kötü anım bile onunladır. Şımarık şımarık gülerdi. Tüm kadınlar o zaman hayran niteleyerek tek havalardaydı. Zannetti ki saçta dahi ona yapışacağım. Bende dahi hiç öyle tek tarz yoktu. Bir iki abuk sabuk hareketi oldu, saçta bu bağırdım. Kavga ettik, set duran. Aksi gibi öpüşme sahnemiz vardı. En iğrenç hâl o, fakat işimiz dahi o. Sahneyi çektik sonrasında eş yumuşadı. (gülüyor) Ama saçta tarzımı aynen sürme ettirdim.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.