Yanlışlıkla kira sözleşmemi ihlal ettim. Ev sahibine söylemeli miyim?

zenrcade

Active member
S: Partnerim ve ben son iki yıldır Queens, Astoria’da sabit kiralı bir apartman dairesinde yaşıyoruz. Kiralama süremizi uzatmayı planlıyoruz. Kira kontratının, sahibinin izni olmadan lambaların değiştirilmesini yasakladığını yeni öğrendim, ama bunu çoktan yaptık. Aynı madde resim yapmayı da yasaklıyor ama biz resim yapmak isteriz. Ev sahibim bu yetkisiz değişiklikler nedeniyle kira kontratımı yenilemeyi reddedecek mi? Ne yapmalıyız?

A:
Kira sabitlenmiş kiralamalar, mülkiyet haklarına sahip, son derece düzenlenmiş, tescilli sözleşmelerdir. Queens’in kiracıları temsil eden avukatı Steven Ben Gordon, “Tedavi edilemeyecek bir ihlal olmadıkça, kira kontratını uzatma hakkınız var” dedi.

İyi haber şu ki, kira kontratınız muhtemelen yenilenecek. Ancak, lisanslı bir elektrikçinin yardımı olmadan ışıkları değiştirmek tehlikeli olabilir.

Bazı eski binalarda, apartmanlar kabloları ortak kullanır, bu nedenle hatalı bir kurulum komşularınızı etkileyebilir. Armatürleri kurmak için lisanslı bir elektrikçi tutmadıysanız, şimdi yapılan işi denetlemesi için bir elektrikçi tutmalısınız. Muayene kanıtını saklayın. Ardından ev sahibini değişiklikler hakkında bilgilendirin ve işi kontrol ettirdiğinizi açıklayın. Gordon, bu adımların “muazzam bir güvenilirlik” kazanacağını söyledi.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Legal Services NYC’nin müdür yardımcısı Ami Shah, aydınlatma armatürleri binada sorunlara neden olursa, ev sahibi rahatsızlığa neden olduğunuzu iddia edebilir, size bir fesih bildirimi gönderebilir ve bir konut davası açabilir, dedi. düşük gelirli New Yorklulara ücretsiz medeni hukuk yardımı. Bayan Shah, bu durumda, eski mobilyaları restore edip ev sahibinin iddiayı çözüp çözmeyeceğini görebileceğinizi söyledi.

Boyama işinin daha az potansiyel sonucu vardır. Ancak sırf estetik bir değişiklik istediğiniz için izinsiz resim yaparsanız, sözleşmeyi bozmuş olabilirsiniz. (Şehrin konut bakım yasası, ev sahiplerinin her üç yılda bir veya boya çatlıyor veya soyuluyorsa daha sık bir kat boya uygulamasını gerektirir.)

Ev sahibi yeni boyayı keşfederse ve duvarların orijinal durumuna döndürülmesini isterse, ev sahibi size sorunu çözmeniz için 10 gün süre tanıyan bir “Tamir Bildirimi” yayınlayabilir. Bunu yapmazsanız, bir sonraki bildirim “İptal Bildirimi” olacaktır. Ev sahibi, siz ayrıldıktan sonra boyama masraflarını karşılamak için depozitonuzdan bir kısmını da alıkoyabilir.

Çoğu durumda, küçük kira ihlalleri, zaman ve maliyet kısıtlamaları nedeniyle uygulanmaz. Shah, “Bu sorunlar kimseyi rahatsız etmiyorsa, teoride olsa bile genellikle ev sahibi adına konuşmaya değmez” dedi.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.