Telefon PIN kodu kaldırma nasıl yapılır?

Leila

Global Mod
Global Mod
Telefon PIN kodu kaldırma nasıl yapılır?SIM kartın kilidini açmak ve operatöre bağlanmak için bir PIN kodu gerekir; bu biçimdece telefon görüşmeleri yapabilir ve interneti kullanabilirsiniz. SIM PIN kodu, telefonunuzun çalınması yahut kaybolması üzere durumlarda SIM kartınızın kullanılmasını engelleyen bir güvenlik özelliğidir. Lakin birtakım bireyler bu özelliğin açık olması istemezken, kimileri operatör tarafınca belirlenen SIM kart şifresini değiştirmek ve kendi PIN şifrelerini ayarlamak ister. Pekala, PIN kodu kaldırma ve değiştirme süreçleri nasıl yapılır?

iPhone ve Android telefonda SIM kart şifre kaldırma sürecinin nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Ayrıyeten PIN kodunu unuttum, ne yapmalıyım? üzere çoğunlukla sorulan sorunun da karşılığı burada. İşte adım adım SIM kart PIN kaldırma:


Android PIN kodu kaldırma
🔓


Android için PIN kodu kaldırma ve SIM kart PIN değiştirme işlemleri aygıt modeline biraz farklılık göstermekle bir arada çoklukla güvenlik ayarları altında SIM kart kilidini ayarlar menüsünden yapılıyor.

Yeni SIM kartınızı Android telefonunuzda kullanmaya başlamadan evvel PIN kodunu girmeniz gerekir fakat PIN kodunu kaldırmazsanız telefonu her açışınızda SIM kart şifresini de girmeniz gerekir. PIN kodu nasıl kaldırılır yahut iptal edilir? öğrenmek için aşağıdan tercih ettiğiniz modele bakılırsa adımlara bakabilirsiniz:


Samsung PIN kodu kaldırma
📱


Samsung telefonlarda SIM kilidi kaldırma süreci pek kolay. Güvenlik ayarlarından SIM kart şifre kaldırma yapılabildiği üzere SIM kart şifresini değiştirme süreci de yapılabiliyor. PIN kodu kaldırma Samsung telefonlarda nasıl oluyor bakılırsalim:
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Biyometrik datalar ve güvenlik kısmına gelin.
 3. Diğer güvenlik ayarları’na dokunun.
 4. Sim kart kilidini ayarla seçeneğine dokunun.
 5. Sim kartı kilitle öğesine dokunun.
 6. Mevcut şifrenizi yazarak PIN kodu kaldırma sürecini tamamlayın.
 7. (Sim kart PIN’ini değiştir seçeneği Samsung PIN kodu değiştirme içindir.)
Xiaomi ve Redmi PIN kodu kaldırma
📱


Xiaomi ve Redmi telefonlarda SIM kart kilidi kaldırma süreci son derece sıradan. Şifreler & güvenlik – Saklılık altından erişebileceğiniz SIM kilit ayarları kısmından Xiaomi SIM pin değiştirme ve kaldırma sürecini yapabilirsiniz. PIN kodu kaldırma Xiaomi, Redmi ve POCO telefonlarda nasıl yapılıyor adım adım nazaranlim:
 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Şifreler & güvenlik öğesine dokunun.
 3. Gizlilik’e akabinde operatöre dokunun.
 4. “SIM kartı kilitle” seçeneğini kapalı pozisyona getirin.
 5. Mevcut PIN kodunuzu girmeniz istenebilir.
 6. (SIM PIN kodunu değiştir ile SIM kart şifresini değiştirme sürecini yapabilirsiniz.)
Huawei PIN kodu kaldırma
📱


Huawei telefonda PIN kodunu kaldırma ve değiştirme süreci birkaç sıradan adımda tamamlanıyor. SIM PIN kilidi kaldırma süreci için telefonunuzun güvenlik ayarlarına gidip SIM kartı kilitle seçeneğini kapatmanız kâfi. PIN kodu kaldırma Huawei telefonlarda nasıl yapılır adım adım gorelim:
 1. Telefonunuzun Ayarlar’ına girin.
 2. Güvenlik – Başka ayarlar kısmına gelin.
 3. SIM kartı kilitle seçeneğini kapalı duruma getirin.
 4. Çift SIM kullanıyorsanız, birebir süreci SIM 2 için de uygulayın.
 5. (PIN’i değiştirmek için SIM PIN kodunu değiştir ögesine dokunun.)
OPPO PIN kodu kaldırma
📱OPPO telefonunuzda PIN kodu kaldırma ve değiştirme süreci için, Ayarlar uygulamasında güvenlik ve zımnilik altında şifreleme ve kimlik ayrıntıları kısmına girip SIM kilidini ayarla seçeneğini kapalı duruma getirmeniz kâfi. Çift sınır kullanıyorsanız, öteki sınırınız için de SIM kart şifre kaldırma sürecini yapmalısınız. PIN kodu kaldırma Oppo telefonlarda nasıl yapılıyor? adım adım gidelim:

 1. Ayarlar – Güvenlik ve kapalılık kısmını gidin.
 2. Aşağı inip Başka ayarlar’a dokunun.
 3. Şifreleme ve kimlik ayrıntılarını seçin.
 4. SIM1 kilidi ayarla öğesine dokunun.
 5. SIM kartı kilitle seçeneğini kapalı duruma getirin.
 6. SIM kart PIN kaldırma süreci tamamdır.
iPhone PIN kodu kaldırma
🔓


SIM PIN
, SIM kartınızın öbür şahıslar tarafınca kullanılmasını engelleyen bir güvenlik tedbiridir, telefonu her bir daha başlatmış olduğunızda yahut SIM kartınızı çıkardığınızda SIM kartınız otomatik olarak kilitlenir. Birtakım şahıslar, bu özelliği istemez, kimileri daha fazla güvenlik için SIM kart şifresini değiştirmek ister. iPhone PIN kodu kaldırma ve değiştirme için aşağıdaki sıradan adımları takip edin:
 1. Ayarlar’a girin.
 2. Hücresel – SIM PIN yolunu izleyin.
 3. SIM PIN’i kapalı pozisyona getirin.
 4. SIM PIN kodunu girerek onaylayın.
 5. SIM kart şifresini değiştirmek için PIN’i değiştir seçeneğine dokunun.
PIN kodu öğrenme
📲


İster Android telefon ister iPhone olsun PIN kodunu kaldırmak yahut SIM kart şifresini değiştirmek için, mevcut PIN kodunu bilmeniz gerekir. PIN 1 kodu, SIM karta verilen 4 haneli şifre olup, telefonu her açtığınızda sinirinizi kullanabilmeniz için girmeniz gereken koddur. PIN 1 kodunu üç defa üst üste kusurlu girerseniz, sim kartınız bloke olur. Blokeyi kaldırmak için, 8 haneli PUK kodunu girmeniz gerekir. PUK 1 kodunu üst üste on sefer yanlış girmeniz durumunda da sim kartınız kalıcı bloke olur. Bu açıdan PIN kodunu bilmek kıymetlidir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için PIN kodu nasıl öğrenilir bakılırsalim:

Turkcell PIN kodu öğrenme
🟡


Öncelikle Turkcell PIN kodu sorgulama ekranı olmadığını belirtelim. Yeni Turkcell çizgi aldığınızda operatörünüz tarafınca verilen kartın arka yüzünde PIN 1, PIN 2, PUK 1 ve PUK 2 gizlenmiş biçimde muharrir. Örneğin; Turkcell sınırınızın PIN kodunu öğrenmek için, PIN 1 kısmını kazımanız gerekir. SIM kartının öbürleri tarafınca kullanılmasını engelleyen PIN 1 kodunu 3 kere girme hakkınız vardır.


Vodafone PIN kodu öğrenme
🔴


Online Self Servis
üyesiyseniz, Online Self Servis’e giriş yapıp abonelik süreçleri altından Vodafone sınırınızın PIN kodunu öğrenebilirsiniz. Self Servis şifreniz yoksa almak için, SIFRE yazıp 7000’e fiyatsız bildiri gönderip şifrenizi alabilirsiniz.


Türk Telekom PIN kodu öğrenme
🔵


Yeni Türk Telekom sinirinizi telefonunuzda kullanabilmeniz için evvela PIN 1 kodunu girmeniz gerekir. PIN 1 kodu, SIM kartınızı da içeren, sınırı birinci aldığınız vakit verilen büyük kartta arka yüzde yazan 4 haneli şifredir. PIN kodunu öğrenmek için bu alanı kazımanız kafidir.


PUK kodu öğrenme
🔑


PIN kodunu üst üste yanılgılı girmeniz durumunda SIM kartınızı kullanmak için PUK kodunu girmeniz gerekir. PIN kodunu değiştirdiyseniz ve unuttuysanız, PUK kodunu öğrenmek için yapmanız gerekenler hayli sıradantir. Operatörün online süreç merkezine girerek, taşınabilir uygulaması üzerinden yahut müşteri hizmetlerini arayarak SIM kart PUK kodunu alabilirsiniz. PUK kodu ayrıyeten SIM kartın bulunduğu kartın üzerinde de müellif. PUK kodu nasıl öğrenilir merak edenler için işte Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom için PUK kodu öğrenme adımları:

Turkcell PUK kodu öğrenme
💡


 1. Turkcell.com.tr adresine gidin.
 2. Telefon numaranız ve Turkcell şifrenizle giriş yapın.
 3. Ana menüde en alttaki Süreç Merkezi’ne tıklayın.
 4. Solda Ayarlar kısmından PUK Numaram’a tıklayın.
Turkcell PUK kodu öğrenme ve sorgulama ekranında, SIM kart numarası yahut T.C. Kimlik numarası seçeneklerinden biriyle PUK kodu ayrıntılarınızı öğrenebilirsiniz. PUK kodunu öğrenmek için Turkcell uygulamasını da kullanabilirsiniz. Turkcell uygulamasına giriş yaptıktan daha sonra Süreçler – Çizgi Ayarlarım menüsü altından PUK kodu öğesine dokunarak PUK 1 kodunu öğrenebilirsiniz.


Vodafone PUK kodu öğrenme
💡 1. Vodafone PUK kodu sorgulama ve öğrenme sayfasına girin.
 2. TC. kimlik numarası yahut SIM kart numarası ile sorgulama seçeneklerinden birine tıklayın.
 3. İstenen ayrıntıları girin.
 4. Sorgula butonuna tıklayın.
PUK kodunuzu Yanımda İnternet Çizgi Ayarlarım sayfasından da öğrenebilirsiniz. Yanımda İnternet sayfasına giriş için şifrenizi hatırlamıyorsanız, S yazıp 7000’e fiyatsız sms göndererek şifre isteğinde bulunabilirsiniz.


Türk Telekom PUK kodu öğrenme

 1. Türk Telekom Online Süreç Merkezi’ne giriş yapın.
 2. Solda şahsi ayrıntılarım altında PUK bilgisi öğesini seçin.
 3. PUK 1 ve PUK 2 numaranız karşınıza çıkacaktır.
PIN kodu, telefonun çalınması durumunda SIM kart kullanmasını engelleyen bir güvenlik özelliği olsa da günümüz akıllı telefonlarında hayli daha gelişmiş, biyometrik güvenlik seçenekleri bulunduğundan PIN koduna gereksinim duyulmuyor. Tuşlu telefon kullanmıyorsanız, PIN kodu kaldırma sürecini yapmalısınız. SIM kart şifre kaldırma daha sonrasında telefonunuz her açıldığında artık PIN 1 kodu istemeyecektir. PIN kodu nasıl kaldırılır ve PIN kodunun yanlış girilmesi durumunda PUK kodu öğrenme nasıl yapılır? burada karşılığını bulabilirsiniz.