Tatil mağduruna hak arama rehberi | Oya ARMUTÇU

zenrcade

Active member
Tatil mağduruna hak arama rehberi | Oya ARMUTÇU Ağustos 15, 2022 06:29

LinkedinFlipboardLinki KopyalaYazı Tipi

class=”medyanet-inline-adv”>

Önce A.K.’nin, nitelik şekilde kısa devre tatil için ev kiralayan okurlarımın şikâyetini özetleyen sorusu: “Bayram öncesi tüm ailemle hayatımda ilk kez yabancı tek web sitesi üzerinden Urla’bile ev kiraladım. Banyoda borazan patladı, ev lağım koktu. Bayram üstü 8 kişiyi Çeşme’dahi otele taşımak zorunda kaldım. Ödediğim para kadar otele dahi para yatırdım. O günden festekiz muhatap bulamıyorum. Ofis yok, fatura yok, Türk yetkili yok, Türkçe konuşan, yardım fail yok. Paramı geri alamıyorum. Ev sahibi paranın sadece tek miktarını ödedi. Temizlik parası beraberce tarafımdan makbuz. Amerika ile görüşüyorum işi sürekli yokuşa sürüyorlar. Hukuken ne yapabiliriz? Nereye şikâyet edebiliriz?”

YASAL DÜZENLEME

Tatil döneminde sizlerden gelen yerde tarz soruları, emekli tüketici mahkemesi hâkimi Hüseyin Kısacık’a sordum. Kısacık’ın, tatil mağduru okurlarımın sorularına yanıtları şöyle: Günlük ya bile kısa devre oda, yer kiralanması günümüzün gelişen ve hukuki oyuk olduğu için çabucacık yasal çerçeveye oturtulması gereken önemli tek konusudur. Çünkü yerde tarz kiralamalarda, taraflar arasında Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında “Hizmet sağlayan” ve “Hizmet saha” şeklinde tek ilişki bulunmadığından, yerde kanunun uygulanması ve tüketiciye sağladığı korumalardan yararlanılması mümkün olumsuzlama.

SULH HUKUK’A BAŞVURUN

Konuya kira sözleşmesi açısından bakıldığında ise, yürürlükteki mevzuata göre “Kira ilişkisinden kaynaklanan her türlü fesih ve tahliye davaları ile matlûp ve tazminat davalarında taşınmazın durduğu yer Sulh Hukuk Mahkemeleri yetkilidir” çiçekçi mevcuttur. Bu nedenle A.K. gibi kısa dönemli ev kiralayıp borazan patladığı için otele taşınan ve yerde tarz olumsuz tek durumla karşılaşan kişilerin otelin durduğu yer sulh hukuk mahkemelerinde veya davalının ikâmet ettiği yerdeki sulh hukuk mahkemelerinde yasal haklarını aramaları gerekir. Ayrıca kiralayan hakkında yerel yönetimlere ve merkezi yönetimlere şikâyette bulunabilirler.

TEMSİLCİ ŞART

Yurtdışı irtibatlı firma ve internet sitesinden yapılan kiralama ve sonrasında karşılaşılan olumsuzluk için ülkemizde başvurabilecekleri yasal temsilciliklerinin olup olmadığı iyice araştırmalıdır. Türk Borçlar Kanunu’na (TBK) göre yerde tarz sözleşmeler taraflarını bağlar. Kiralanan mülk sahibini bağlamayacaktır. Türkiye’dahi dahi muhatabınız yoksa sözleşmenizde yasal yollarla ilgili hüküm varsa; yurtdışındaki şirketin durduğu ülkenin mevzuatına göre hak aranması gerekecektir. Şayet yurtdışı firmadan işlem yapılmış ise Türkiye temsilciliği muhatap alınarak, zarar TBK kapsamında sulh hukuk mahkemelerinden talep edilebilir.

DUVAR MANZARALI YEMEKLER KÖTÜ

İki okurumun sorusu ise kiralanan otel odaları ile ilgili.

Okur R.D.: İnternetten çokluk manzaralı niteleyerek tek otelden tek haftalığına oda kiraladım. Ama duvara vekil tek oda verdiler. Uçak parasının boşa gitmemesi ve başka iznim olmaması nedeniyle duvara vekil odada kaldım.Tatil için 15 1000 TL kredi çekmiştim.

Okur M.A.: Eşim ve iki çocuğumla çıktığım tatile 20 1000 TL ödedim. Web sitesindeki fotoğraf ve videoların tersine odalar pis, tesis ve yemekler sayı kötüydü. Biz yerde otelden ve satın aldığımız tatil sitesinden şikâyetçi olabilir miyiz? Bedel iadesi isteyebilir miyiz?

FOTOĞRAFLA BELGELEYİN

Kısacık
’ın yerde iki okurumun soruları ile nitelik şekilde sorun yaşayan okurlarıma izlenmesi gereken hukuki yolu gösteren değerlendirmeleri dahi şöyle:

Tüketicilerin en fazla mağdur oldukları konu vaat edilen özellikte tesis olmadığı, sunulan hizmetin kalitesizliği durumudur. Bu noktada Tüketiciyi Koruma Kanunu, koruyucu hükümler içermektedir. Tüketiciler yerde akıllandırma fotoğraf veya video çekimleriyle delillendirmeliler. Şikâyetlerini tesis yönetimine ve satın aldıkları uzlaştıran kurumu bildirebilirler.

30 GÜNDE İSTENMELİ

Böylesi tek merkezde sözleşmeden haklı nedenle dönebilirler. Bedel iadesi ile kusur nedeniyle indirim ve yerde ayıbı hizmet nedeniyle uğradıkları her türlü maddi ve manevi tazminatı talep edebilirler. Ayıplı hizmetten sorumluluk, hizmetin ifa tarihinden itibaren 2 yıllık zaman aşımına tabidir. Tüketicilerin ayıbı tura ödemiş oldukları bedeli ve “ayıbı hizmet” nedeniyle uğradıkları zararı 30 gün içinde istemeleri gerekir.

HAKEM HEYETİNDE ‘ZARAR’ SINIRI

Tüketicilerin
talep edebilecekleri miktar önemlidir. Şayet talep edilen miktar hakem heyeti sınırı içerisinde ise, 2022 yılı için 10.280 TL altındaki talepler için ilçe hakem heyetine, 10.280-15 1000 430 TL arası için il hakem heyeti başkanlığına referans zorunludur.

ÖNCE ARABULUCU

Talep edilecek miktar 15 1000 430 TL üzerinde ise Tüketici Mahkemesi’ne başvurulur. Ancak, kanun gereği mahkemeye başvurulmadan önce arabuluculuğa referans zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle dahi 15 1000 430 TL üzeri taleplerde sav açmadan önce arabuluculuğa başvurmak sav şartıdır.

İCRA YOLUYLA ALINABİLİR

Bu tür başvurular üzerine hakem heyetlerinin vereceği kararlar, mahkeme ilamı hükmünde olup lehte verilen karar, aracısız icra yoluyla tahsil edilebilir. Hakem heyetlerine referans bile ücretsizdir.

NE YAPMALILAR

Okur R.D
.’nin tatil için harcadığı para 15 1000 TL olduğu için, ikamet ettiği yerdeki İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurup “ayıbı hizmet” nedeniyle “üstün iadesi”, “indirim”, “tazminat” isteme yolu açıktır.

Okur M.A.’nın tatile ödediği para, tüketici hakem heyetine referans sınırı olan 15 1000 430 TL’nin üzerinde olduğu için öncelikle ikâmet ettikleri yerde zorunlu olarak arabulucuya başvurup henüz sonra tüketici mahkemesine sav açması gerekir.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.