Seçiminiz: aşk ya da sevilen bir stüdyonun kiralanması. Biraz düşünmek gerekti.

zenrcade

Active member
İlginç bir daireydi ve ona aşık olan insanlar derinden aşıktı. Lauren Wood onlardan biriydi.

Kemerli girişiyle uzun ve dar Williamsburg stüdyosu bir zamanlar at arabaları için geçiş yolu olarak hizmet veriyordu. Her yerde tarihin parçaları vardı – teneke bir tavan, orijinal bir kapı kolu – ve parlak yeşil sarmaşıkların duvara tırmandığı taş döşeli bir arka bahçe. Bayan Wood, “Orada bulunmamızın sebebi arka bahçeydi” dedi. “Bu çılgıncaydı.”

2021 yazında daireyi gördüğünde orada yaşamak istediğini biliyordu ama bütçesini aşıyordu. Yine de bu işi yürütmeye kararlıydı; sonuçta aşık olmuştu.

Üç katlı, dört üniteli binanın sahibi olan aile, eyaletin kuzeyine yeni taşınmıştı ve birkaç iş için yardım arıyordu. Böylece Bayan Wood sonbaharda yaprakları savurdu, haftada iki kez çöpü çıkardı ve gerektiğinde paketleri kabul etti. Karşılığında mükemmel bir daire gibi görünen bir daire için aylık 200 dolarlık kira indirimi aldı.

“Yazın serin, kışın rahattı ve kitaplarımı saklayacak kadar yer vardı” dedi.

Kusurlar bile bir şekilde doğru hissettiriyordu. Radyatörler uykusunu bölmeden yavaşça tıslıyordu ve binanın gıcırdayan ahşap merdivenleri ona Ann Arbor, Michigan’da üniversite arkadaşlarıyla birlikte yaşadığı eski evi hatırlattı. Hatta Arka Bahçedeki başıboş Kediyle barışmanın bir yolunu bile buldu, özellikle de kemirgenleri uzak tuttuğu için. “Tısladığı için ona yaklaşmak istemedim” dedi, “ama ona ikramlar bıraktım ve birbirimize saygı duyduk.”

Onun bu mekanla olan bağ duygusunu derinleştiren şey arka bahçesiydi. Pazar akşamları, gizli yerinin yakınındaki bir restoran olan Ammazzacaffè’den canlı caz sesi duyabiliyordu. Bir arkadaşı ona restoranla ilgili çevrimiçi bir inceleme gösterdiğinde Bayan Wood’u hayrete düşüren bir gerçeğe dikkat çekti: “Brooklyn’de Bir Ağaç Büyüyor” kitabının yazarı Betty Smith, restoranın üst katındaki dairede büyümüştü.

“‘Brooklyn’de Bir Ağaç Büyüyor’u ilk kez ilkokulda okudum ve ana karakter Francie’ye hâlâ açıklamakta zorlandığım bir bağ hissettim” dedi. “Her zaman düşünceleri kafamdan alıp sayfaya koyuyormuş gibi hissettim.”

Bayan Wood, hayatı boyunca Francie karakteriyle pek çok ortak bağlantıya dikkat çekti: erken yaşta kütüphaneye duyulan sevgi, benzer aile dinamikleri ve hatta Michigan Üniversitesi’ne gitmek.

Aniden arka bahçeleriyle ilgili çok hızlı bir bağlantı oluştu: “Kitapta Francie, yangın merdiveninde oturup arka bahçelere baktığını anlatıyor ve sıklıkla içinde atların olduğu taş döşeli bir arka bahçeyi anlatıyor. Bu, dairemin bir parçası olan arka bahçeden ilham almış olmalı. Kitabı kendi mahallemin arka planında tekrar okuduğumda birdenbire gerçeküstü geldi; romandaki sokaklar günlük yürüyüşlerime tam olarak uyuyordu. Bir şekilde dairede hissettiğim çekim mantıklı geldi.”

Ancak aşık olduğu sadece daire değildi. Bir de altı yıllık erkek arkadaşı Derick Brown vardı.

Bay Brown birinci oldu. “2016 yılında Saturday Night Live’da komiyken tanıştık” diye anımsıyor. “Temel olarak haftada 70 saat omuz omuza çalışıyorduk, dolayısıyla birbirimizi oldukça iyi tanıdık.”

Bayan Wood, büyük stresli anlarda birbirimizle nasıl başa çıkacağımızı en başından beri bilmemizin önemli olduğunu söyledi.

Birkaç yıl arkadaşlıklarını sürdürdüler ve ardından 2018’de çıkmaya başladılar. Bay Brown, Bayan Wood’un çok sevdiği stüdyosuna yerleşmesini izledi. “Bu alanda çok kararlıydı” dedi. “Mesele kendisi için bir ev, bir vaha yaratmaktı ve o da bunu buldu. Dairedeki her parçanın onun için eğlenceli bir hikayesi ve anlamı vardı.”

4.200$ | Williamsburg, Brooklyn

Lauren Wood, 29

Meslek: Tanıtım videosu yapımcısı

Arkadaşlara yakın olma hakkında: Bayan Wood, kendisi ve birkaç arkadaşının birlikte yakın yaşamanın faydalarını düşünmesi nedeniyle ilk olarak Kovid salgını sırasında Williamsburg’a taşındı. “Birbirimizin evlerine yürüyerek gidebilmek istiyorduk” dedi. “Birinin evine uğramanın veya yürüyüşe çıkmanın günlük yaşamın bizim için ne kadar önemli olduğunu fark ettik.”

Yeni daireye inerken: Bayan Wood, bir günde altı daireyi inceledikten sonra son daireye girer girmez buranın kendisi ve Bay Brown için doğru daire olduğunu anladı. “Daireyi almak için” dedi, “acenteyi halka açık bir evde kenara çekip bir aylık kirayı devretmek zorunda kaldım. Herkes su basıncını test etmekle vakit harcıyor ve sanırım ben de depozitomu zaten ödedim.”

Bu yılın başlarında Bay Brown, her iki kira kontratının da yenilenmesi yaklaştığında büyük bir umut ve endişe karışımı bir duyguyla birlikte taşınma olasılığını dile getirdi.

Bayan Wood, “Bu benim için çok zor bir karardı çünkü içinde bulunduğum alanı çok seviyordum” dedi. “Duygulara ve duygulara dayanması gerektiği gibi görünen romantik kararlarda, Örneğin, birisinin yanına taşınmaya karar verdiğinizde, bu genellikle kira sözleşmenizin sona erdiği zamana denk gelir?”

Daireden vazgeçip vazgeçmemeyi düşünürken birçok açıdan kendisini orada bulduğunu fark etti.

“Bunu düşünmem bir ayımı aldı” dedi. “Çok bireysel bir karar olması gerekiyordu. Bu, kendimden bir parçamdan isteyerek vazgeçmek anlamına geliyordu. Kendime şunu sordum: ‘Bu karar verme sürecinde nasıl bir insan olmak istiyorum?’ Hareketsizliğe değil eyleme yol açan kararlar veren türden bir insan olmak istediğime karar verdim.”

Böylece Temmuz ayında Bayan Wood, Bay Brown ile birlikte iki yatak odalı bir daireye taşındı. Gülümseyerek, “Birlikte yaşamamızın zamanı gelmişti” dedi.

Papaz evinden dönüştürülmüş olan dairesi, eski dairesine kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Sokaklar hâlâ tanıdık geliyor ve hâlâ Ammazzacaffè ile Betty Smith’in eski dairesinin önünden geçme fırsatları var.

Birlikte yeni mekanın hissini keşfediyorlar ve ilk kez bir ev ofisinin ve bulaşık makinesinin lüksünün tadını çıkarıyorlar.

Bay Brown, “Lauren bir daireyi ev gibi hissettirmeyi seviyor, biz de yeni dairemizde bunu taklit etmeye çalışıyoruz” dedi. “Sadece onun mutlu olduğundan ve sevdiği evinden ayrılıyormuş gibi hissetmediğinden, birlikte inşa ettiğimiz yeni ev için heyecanlı olduğundan emin olmak istiyorum.”

Bayan Wood’un düşünceleri bir kez daha en sevdiği romana, özellikle de sonuna dönüyor.

“Francie taşınıyor ve sonunun nereye varacağını ya da başına ne geleceğini tam olarak bilmiyoruz” dedi. “Bu, hikayenin her zaman uğraştığım bir parçası. 20’li yaşlarındaki birçok insanın kendilerine ‘Burada olmalı mıyım?’ sorusunu sorduğunu hissediyorum. Yapmam gereken şey bu mu?’ Ama artık doğru yerde olduğumu biliyorum.”