Seçilmiş başkan ne demek ?

Yordam

Global Mod
Global Mod
Secilmis baskan, bir ulkede halk tarafndan secilmis olan ve secim surecinde kazanan devlet baskan anlamna gelir. Secilmis baskan, ulkenin baskanlk pozisyonuna secildigi surece, yonetim sureci ve tum halkn karslastg sorunlarn cozumunden sorumludur. Secilmis baskan, ulke yonetiminin lideri olarak gorev yapar ve kamu yararna olan her turlu karar alr.

Secilmis Baskann Yetkileri

Secilmis baskan, ulkenin yonetiminden sorumludur ve ulkenin yasalarn yurutmek icin tum yetkilere sahiptir. Secilmis baskan, cesitli kurum ve kuruluslara mudahale etme yetkisine sahiptir. Bu yetki, yonetim kurullarnn secimi, gorev tanm ve ulkenin ust duzey gorevlilerinin atanmasna kadar uzanr. Secilmis baskan, kamu yararna olan yasal duzenlemeleri onaylayan ve ulkedeki cogu konuda onemli kararlar alan kisidir.

Secilmis Baskann Sorumluluklar

Secilmis baskan, ulkenin butunune yonetim surecinde sorumludur. Secilmis baskan, ulkenin ekonomik, sosyal ve kulturel durumu icin ust duzey kararlar almak ve bunlarn uygulanmasn saglamak zorundadr. Secilmis baskan, ulkenin ic ve ds politikalarnn uygulanmasndan sorumludur. Secilmis baskan, ulkenin ulusal guvenlik ve savunma politikalarnn tasarlanmasndan ve uygulanmasndan sorumludur. Secilmis baskan, ulkenin milli guvenligi ve ulke ici istikrarnn korunmasndan sorumludur.

Secilmis Baskann Gucleri

Secilmis baskan, ulkenin yonetim surecinde onemli guclere sahiptir. Secilmis baskan, ulkede bulunan her turlu burokratik, hukuki ve kulturel gucu kullanabilir. Secilmis baskan, ulkede bulunan siyasal gucleri kullanarak cogu konuda yasa ckarmak ve ulkenin yararna olan duzenlemeler yapmak icin yetkili kisidir. Secilmis baskan, ulkedeki butun orgutlerle isbirligi yapmak ve ulkenin butununun yararna olan kararlar almak icin yetkilidir.