Şabat günü kooperatifimin klavye erişimini kullanamıyorum. Yan kapı anahtarı alma hakkım var mı?

zenrcade

Active member
S: New York City'de kapı görevlisi olmayan bir kooperatifte yaşıyorum. Binanın ön kapısı her akşam saat 21.00'de otomatik olarak kilitleniyor ve dışarıda kapıyı açmak için kod gerektiren bir elektronik tuş takımı bulunuyor. Şabat'ı gözlemliyorum ve bu tuş takımını Cuma gün batımından Cumartesi gün batımına kadar kullanamıyorum. Binanın, bir merdivenin lobiye çıktığı bodrum katına açılan, anahtar kilitli bir yan kapısı bulunmaktadır. Bu kapı için bir anahtar istedim ancak bunun kiracının kullanımına uygun olmadığı söylendi. Kooperatifin bölge sakinlerinin dini ibadetlerini yerine getirme konusunda ne gibi sorumluluğu var?

A:
Şabat kutlamalarına ilişkin içtenlikle sahip olduğunuz dini inançlarınızı karşılamak için yan kapıyı açmak için anahtar talebiniz, bu girişi kullanmanın kiracılar için neden tehlikeli olduğuna dair inandırıcı bir neden olmadığı sürece kooperatifiniz tarafından yerine getirilmelidir.

New York'taki Kaufman Lieb Lebowitz & Frick'te ayrımcılık hukuku uygulayan Ali Frick, eğer kooperatifinizin yönetim kurulu bu “son derece makul talebe” uymazsa, bu durum ayrımcılığın kanıtı olabilir ve onu yasal olarak sorumlu kılabilir, diyor.

Bayan Frick, “Kooperatif, sadece klavye kullanımına izin verme politikasında olduğu gibi, dini bir grup üzerinde orantısız bir etki yarattığı takdirde tarafsız politikasından sorumlu tutulabilir” dedi.

Kooperatif yönetim kuruluna Şabat gününü kutladığınızı ve tuş takımı kullanmanın dininizi uygulamanızı engellediğini, dolayısıyla binaya eşit erişim hakkınızı fiilen engellediğini açıklayan bir mektup yazması için bir avukat tutabilirsiniz.

New York'ta ayrımcılık hukuku konusunda uzman olan Andrew Lieb, “Kooperatif başvurunuzu doğrudan reddederse ayrımcılık davası açabilirsiniz çünkü onlar kurallara uyan Yahudilerin binaya girişini fiilen yasaklıyorlar” diyor.

Bay Lieb, davanın, yargıcın size kayıtlara erişim izni verirken aynı zamanda duygusal destek için tazminat, diğer dolaylı zararlar, yasal cezalar ve avukatlık ücretleri ödemesiyle sonuçlanabileceğini söyledi.

Konuyla ilgili 1994 tarihli bir Queens eyalet mahkemesi kararı, elektronik kilitlerin suçu caydırmak için kullanıldığı ve hiçbir ayrımcı amaç veya etkisi olmadığı için binayı destekledi. Ancak Bay Lieb, yakın zamanda alınan federal temyiz kararına dayanarak farklı bir argümanın öne sürülebileceğini söyledi. Kooperatifin eylemlerinin bir grup insan üzerinde olumsuz etkisi olması durumunda ayrımcı olabileceğini belirtiyor.

“Kooperatifin eylemlerinin davanızı boşa çıkarabilecek tek mazereti, ayrımcı niyeti ve ayrımcı etkiyi kanıtlayamamasıdır; bu da mümkün değildir, çünkü dindar Yahudilerin evlerine girmeleri yasaklanmıştır” dedi.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.