Ross Gay yeni kitabında bahçıvanlığa keyifli bir yaklaşım sunuyor

zenrcade

Active member
Evet lütfen. Hala bir parça sevincim olacak.

Hepimiz biraz faydalanabiliriz ve Ross Gay, çoğu Bloomington, Indiana’daki on dönümlük bahçesi sayesinde günün getirdiği her neşe için minnettar olduğu kadar bunu paylaşmaktan da mutlu.

Indiana Üniversitesi’nde yazarlık profesörü ve 2019’da Haberler’ın en çok satanları arasına giren makale koleksiyonu “The Book of Delights”ın yazarı Bay Gay, bu ay yeni bir koleksiyon yayınlıyor: “The Book of (More)“neşeler .”

Daha önceki çalışmalarında olduğu gibi bu da tam anlamıyla bir bahçıvanlık kitabı değil, ancak arka bahçesinde yetişen şeyler yine ana karakterler arasında yer alıyor; onu besliyorlar, öğretiyorlar ve ileriye giden yolu gösteriyorlar.

Teşekkür yazısında buna “(Daha Fazla) Teşekkür Kitabı” denebilirdi, çünkü sevinçler “minnettarlık ya da teşekkür gibi bir şeydir”, her biri “bize bir şeyler hatırlatan bir tür zildir.” Muhtemelen minnettarız.”

Geçen yıl önkolunun dört veya beş büyüklüğündeki “parlak mor tatlı patatesler” de dahil olmak üzere fiziksel hasattan ve kuşlara eşlik etmek için polifonik koro etrafında “yüzünü bir ağaca çarpan bir ağaçkakana” minnettarlığını ifade ediyor. .”

Ortağı Stephanie Smith ile birlikte işlettiği mülkte ayaklarının altında “roka doğallaştı ve bahçeye yayılıp karahindibaların içine doğru sürünüyor.” Ve bu da onu sevindiriyor.

Hatta yeni kitabın kapağında biri açan karahindiba çiçeğine bile teşekkür ediyor.

Bay Gay, yakın tarihli bir röportajında ”Karahindibaların bir ürün olabileceğini fark etmek ne kadar rahatlatıcıydı” dedi ve ardından o farkına varma anı aklına gelince gülmeye başladı: “Hey, ben buradaki en iyi bahçıvanım. Dünya.”

“Yani, eğer kabak böcekleri kabakları alırsa, lahana güveleri lahanayı alırsa ve geç yanıklık domatesleri alırsa” diye yazıyor, “o zaman karahindibalar stabildir, Freddy.”

Yapraklarını domates sosuna, böreklere ve hatta smoothielere atıyor.

Carpe diem, Taraxacum officinale’nin türü.

İşbirliği, bağlantı ve tasmalar

Belki de Bay Gay, kendi ifadesiyle, toprak biyomundan tohumların çimlenmesini ve sarımsağın oluşmasını sağlayan görünmez katalizör zincirine kadar bir bahçedeki her şeyi mümkün kılan “inanılmaz derecede karmaşık işbirliğine” minnettardır. sonunda yüzeye nüfuz etmek için her sonbaharda konulan karanfiller. “Sanki bu izin falan varmış gibi” dedi.

Elbette ne olacağını biliyor (ya da bildiğini umuyor) ama yine de.

49 yaşındaki Bay Gay, “Neredeyse her zaman böyle bir şeyin önüme geldiğini gördüğümde, ‘Aman Tanrım, bu oluyor’ diye düşünüyorum” dedi. “Neredeyse 20 yıldır bahçıvanlık yapıyorum.” 20 yıldır oyun oynuyorum basketbol Bir faul atışında haklı olsaydım, şut içeri girseydi şaşırmaz mıydım?”

Peki biz bahçıvanlar olarak gerçek ustalığa veya kesinliğe ulaşabilecek miyiz?

“Uzun süredir ortalıkta olan en iyi bahçıvanların hâlâ tam olarak ne olacağını bilmediğini düşünüyorum” dedi. “Böyle olduğunda hâlâ çok fazla ayarlama yapmanız ve geçen sefer durumun böyle olmadığını düşünmeniz gerekiyor. Bir bahçe aracılığıyla kendinizi içine çekebileceğiniz o güzel, çoğu zaman nazik cehalet, gerçekten iyi bir öğretme hissi veriyor.”

Bay Gay, yazılarında ve sohbetlerinde, emeklerinin meyvelerini ve bilgeliklerini paylaşan diğer bahçıvanların dostluğuna derin şükranlarını ifade ediyor. Çiftin lahana konusundaki utancını paylaşmak için bir komşu gelir; Yakında kırmızı kuş üzümlerinden kesilmiş parçaları toplamak için evini ziyaret edecekler.

Tohum kataloglarını “erotik” olarak nitelendiren ve bir tarlaya ekmeye yetecek kadar tohum sipariş etme konusunda “baştan çıkarıldığını” kabul eden Bay Gay, her zaman başkalarıyla paylaşmaktan mutluluk duyacağı yeterli tohuma sahip. Başka bir bahçıvan arkadaş olgun incir veya papaya sunuyor – ya da belki de sadece tavsiyeye ihtiyacı var ki bu muhtemelen en sık verilen tavsiyedir.

Bay Gay, “Tanımadığım kaç kişi, ‘Bundan hâlâ biraz bende var’ veya ‘Ah, onu bu şekilde büyütmeyi hiç düşündün mü?’ diyerek tanıdık veya arkadaş oldu” dedi. “Bu, bahçeciliğin o kadar güzel bir yönü ki, pek çok insan topluluk içinde. Eğer henüz gerçekleşmediyse, gerçekleşmesini bekliyor.”

Hem doğanın denklemindeki öğeler hem de bahçecilikle uğraşanlar arasındaki kimya için kullandığı kelime “dolaşıklık”tır; “dolaşıklık” anlamında değil, canlı, biyolojik çeşitliliğe sahip bir Bütün’ün bağlantı, yapboz parçalarıyla sarmalanmış anlamında.

“Dolaşıklık olayının bir kısmı bana ‘bu yok, bu yok’ diyor” dedi. “Gölge sağlayan ağacı fark etmek ya da papayaları düşüren kişiyi, papayaları ya da papayaları eken rakunu fark etmek: hayatınızın ne kadar ya da ne kadar bütünüyle genellikle dürüst ve nazik kişiler tarafından belirlendiğinin derinden farkına varabilirsiniz. başkalarının eylemleri.”

Şu düşünceyi vurgulamadan önce bir an durakladı: “Ne olursa olsun ev yapımı fikri benim için en derin şakadan başka bir şey değil.”

Zengin ilişkiler

Belki de kendisinin ve Bayan Smith’in baktığı bahçenin bir polikültür olması şaşırtıcı değil: bitki topluluklarında yoğun olarak yetiştirilen birçok şey. Mülkün önceki sahiplerinin arabalarını park ettiği, bir zamanlar cansız olan zeminde ekim yataklarının altında beş adet uzun, 4 x 8 fitlik ahşap kenarlı kutular var.

Bu kutuların ve çeşitli yatakların içerikleri karmaşık ilişkilerle doludur: tatlı patates asmalarının lezzetli yaprakları bamyanın altında yemyeşil bir zemin örtüsü oluşturur; Karakafes, nane ve kabak yakından ilişkilidir. Her bahar yeterince ısındığında çift, önceki sonbaharda ekilen sarımsak sıralarının arasına marul ekiyor.

Bay Gay, “Bahçede tek bir yatağın olduğu neredeyse hiçbir zaman yoktur” dedi. “Bütün bunlar benim için o kadar güzel ve büyüleyici ki, ruhuma dokunuyor.”

Ellerini karışıma sokmayı, belki de yeni bir patates bulmak için “serin toprağa uzanmayı” ve bunun lezzetli, dokunsal yönünün tadını çıkarmayı seviyor.

“Her zaman her şeye dokunuyorsun ve diğer her şeyin başka her şeye dokunmasını izliyorsun” dedi.

Ve sadece insandan bitkiye ya da bitkiden bitkiye temas değil. Başta dağ nanesi (Pycnanthemum) ve fesleğen olmak üzere çeşitli şifalı bitkiler çiçek açtıklarında faydalı böceklerle doludur.

Bay Gay, “Bunlar arılar, eşekarısı ve göremediğimi bildiğim diğer şeylerle dolu” dedi. “Olanlar çok dokunaklı. Bu çok iyi. Uzun süre bakabilirim.”

Bahçe bir iniş yeridir; nesnelerin sanki onlar da aksiyonun bir parçası olmak istiyormuşçasına ortaya çıktığı bir yerdir. Saka kuşlarının oraya buraya ayçiçeği ektiği biliniyor. Bay Gay, “tarih öncesi gibi görünen” yüksek hint fasulyesi bitkilerinin (Ricinus communis) “yeni gelip kendilerini ektiklerini” söyledi. Yıldız şeklindeki yapraklarının çapı artık iki fitten daha fazladır.

“Bunun gibi küçük bir bahçede havalar ısındığında yapraklar küçük gölge noktaları haline gelir” dedi. “Bir kısmını geride bırakıyoruz ve burası yeşillikleri saklamak için iyi bir yer, böylece yazın havanın çok sıcak ve çoğunlukla kuru olduğu zamanlarda biraz gölge alabilirler.”

O ve Yeşiller aynı fikirde: Teşekkürler hint fasulyesi.

“Yarasaya sadece sarımsak veriyorum.”

Yakında – “Baybol sahasında Cadılar Bayramı” diye yazıyor Bay Gay – sarımsak ekme zamanı gelecek.

Ve konu sarımsak olduğunda, o ve Bayan Smith şaka yapmıyorlar. Yaklaşık 200 karanfil ekiyorlar, hatta bazı yıllar bu sayı daha da fazla.

Bir de her zaman nefesinizi tuttuğunuz kısım vardır. Büyüyecek mi? Doğru değil?

Son olarak, yeni kitabındaki bir makalede “sarımsak gelir ve küçük yeşil periskoplarını yukarıya gönderir” diye yazıyor.

Hiç sarımsak yetmezliği yaşamadı. Başka bir makalesinde “Yani sarımsak söz konusu olduğunda tahminim 1000” diye yazıyor. “Sarımsak sayısının 1000’e ulaştığını söylemeliyim. Sadece elime sarımsak koydum.

Her hasatla birlikte özgüven (ve daha fazla şükran) artar.

“Vampirlerin ve doğru domates sosunun yanı sıra sarımsağın da sizin küçük inanç ifadeniz ve keskin şükran ifadeniz olacağını kim düşünebilirdi?” diye ekliyor.

“Yaşlandıkça, bir şeyleri işin içine katmaktan ve sadece ‘Bu altı ay içinde bitecek ve buna geri döneceğim’ demekten daha çok keyif aldığımı fark ediyorum” dedi. “Bunu seviyorum. Patatesi bu yüzden seviyorum. Tatlı patatesi bu yüzden seviyorum. Sarımsağı da bu yüzden seviyorum.”

Belki de küçük bahçeden şimdiye kadarki en büyük hasadı sarımsak sayesinde 2021’de geldi. Her bir ampulü çıkardığında, yığınlar halinde tedavi edilmek üzere camlı verandasına yayıldı.

Her şeyi anlamak için geri adım attı, diyor ki “(Daha Fazla) Zevkler Kitabı”nda.

Ve sonra ona yetişildi: “Gülmeye ve gülmeye başladım ve bir nedenden dolayı emin değilim, bir türlü duramıyorum.”

Margaret Roach web sitesinin ve podcast’in yaratıcısıdır Bahçeye giden bir yolve aynı isimde bir kitap.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.