Queens’te yabancılar komşu oluyor

zenrcade

Active member
Dramatik bir kira artışı değildi. Değişiklik hakkında kendisini bilgilendiren bir mektup alan Sam Ida, “Sadece 35,01 dolar” dedi.

Artışın Büyük Sermaye İyileştirmesi (MCI) adı verilen bir nedenden kaynaklandığı için bu duyuru Queens binasındaki herkese gönderildi. Bir ev sahibinin bir binada tüm kiracılara fayda sağlayacak bir iyileştirme yapması durumunda, bu maliyetlerin bir kısmı, 30 yıla kadar yürürlükte kalabilecek bir kira artışı yoluyla kiracılara yansıtılabilir. Bay Ida’nın binasında asansör yenilenmişti.

Her ay ekstra 35,01 dolar ödemekten korkmuyordu; kendisi ve eşi Aimee Nazario Ida çalışıyor ve bu artışı karşılayabiliyorlardı. Onu endişelendiren şey bunun onun son MCI bildirimi olmayabileceği şüphesiydi.

Birincisi pandemiden sadece aylar önce geldi, ikincisi ise kiralama piyasası toparlandıktan sonra geldi. Bu kez binanın cephesindeki çalışmaları karşılamak için 39,12 dolarlık bir artış yapıldı.

Bay Ida’nın ailesi, kirası sabit olan daireye on bir yıl önce taşınmıştı. Kızı Laila henüz iki yaşındaydı ve oğlu Voltron henüz doğmamıştı. Ancak kendisi ve Pratt Enstitüsü’nde okurken tanıştığı eşi Ida zaten uzun vadeli düşünüyordu. Caddenin karşısında bir ilkokulun olması, yakınlarda parklar ve her tarafta ağaçlarla kaplı kaldırımlar olması hoşlarına gitti. Bay Ida, “Aileler için güzel bir bölge” diye hatırladı.

55 üniteli tuğla bina öyle olmasa da mahalle mükemmel hissettiriyordu. “Eski, savaş öncesi” dedi, “ve pek de muhteşem bir bina değil.”

Bir zamanlar tavandan su akıyordu. Bay Ida, üst kattaki dairenin kapısını çalmak için yukarı koştuğunda, komşusunun da tavanından su aktığını fark etti. Birlikte bir sonraki kata koştular ve başka bir komşunun küvet sızıntısını bulmasına yardım ettiler. Ancak biz hiçbir zaman böyle şeyleri büyük bir mesele olarak görmedik” dedi. “Her şeyi adım adım gerçekleştirdik.”

Bay Ida, inşaat müfettişlerinin suyun birkaç üniteden akması gibi büyük sorunları ele alacağını söylerken, hamamböcekleri ve fareler, eksik pencere korkulukları ve soyulan boya gibi daha küçük şeyler iltihaplanmıştı. Bir marangozun oğlu olarak büyüyen Bay Ida şunları söyledi: “Dürüst olmak gerekirse, çok küçük bir şey varsa onu kendim tamir ederim.”

Mahalle ve ailesinin iki yatak odalı dairesinin ferahlığı sayesinde Bay Ida binanın zorluklarının ötesine bakmayı öğrendi. “New York” dedi, “şimdiye kadar yaşadığım en muhteşem yer.”

Daire, iki çocuğuna yıllar içinde büyümeleri için bolca alan sağladı. Artık 9 ve 13 yaşlarındalar ve daire, tüm kusurlarıyla birlikte, ailenin evi; uygun fiyatlı ve onların önceliklerine göre tasarlanmış.

2.198,84$ | Sunnyside, Queens

Sam Ida, 45

Meslek: Çocuk kitabı illüstratörü, öğretmen ve tabela yapımcısı

Kitap hazırlamak için: Bay Ida, pop-up kitaplarda uzmanlaşan 35’in üzerinde çocuk kitabı tasarladı. “Gerçekten küçük bir dünya” dedi. “Başladığımda sadece 30 kişiydik.” Bugünlerde giderek daha fazla sanatçının pop-up tekniklerini öğrendiğini söylüyor. “Kitlesel pazar için yayınlamak yerine tek baskılar veya çok küçük sayıda pop-up sanatçı kitapları üretiyorlar.”

Okuyucuları dinlemek: “Kitaplarımı uzun zaman önce satın alan veya ikinci el mağazasında bulan insanlardan hâlâ ara sıra sıcak mektuplar veya mesajlar alıyorum” dedi Bay Ida. “Açılır kitaplar oluşturmayı gerçekten seviyorum. Bir sanat formu olarak, kullanılmayan büyük bir potansiyele sahiptir. Kitaplar bazı insanlarla derin bir bağ kurabilir.”

Çoklu MCI artışları meydana geldiğinde bu Bay Ida’yı rahatsız etti. Eğer artışlar devam ederse, ailesinin bütçesini aşabileceklerini ve sadece apartman dairesinden değil, günlük hayatlarından, okuldan ve sevgili Sunnyside’dan da taşınmaya zorlanabileceklerini düşündü.

İkinci bildirim geldiğinde diğerlerinin homurdanmaya başladığını duydu. “Ne zaman kapıdan çıksam,” dedi, “bununla ilgili bir konuşma buldum. Sanırım sadece ben olsaydım bu konuda hiçbir şey yapmazdım ama herkesin harekete geçmesiyle onların bunu kalıcı olarak yapmasını engellemek için bir şeyler yapmamız gerekiyordu.”

Bay Ida Mart ayında yerel kütüphanesinde bir broşür gördü: Göçmenlere hukuki hizmet sağlayan Katolik Göç Hizmetleri, kiracılar derneğinin kurulmasıyla ilgili bir çalıştay düzenliyordu. “Binanın dışında sürekli şikayet eden adamlara sınıfa gidip bir kulüp kurmaya çalışmamız gerektiğini söyledim” dedi. “O çalıştayda kendimizi gerçekten organize ettik ve bir eylem planına karar verdik çünkü ortadan kaldırmasak bile en azından ikinci artışı azaltma şansımızın oldukça yüksek olduğuna inanıyorduk.”

Bay Ida, ilk toplantı için binanın her yerine el ilanları dağıttı. Çalıştayda kiracıların üçte birinin katılmasının başarılı olacağını öğrendi. “İlk toplantıda binanın yarısı mevcuttu” diye hatırladı.

Hukuk müşaviri derneğe bina sahibi tarafından sunulan başvurunun bir kopyasını talep etmesini tavsiye etti. Bay Ida ve derneğin diğer üyeleri malzemeleri incelediklerinde, belgelerde belirtilen bazı sayıların, ekteki makbuz kopyalarındaki sayılarla eşleşmediğini keşfettiler. “Teklif biraz aceleye getirilmiş gibi görünüyordu” dedi. “Görünüşe göre kimsenin konuyu daha detaylı incelemesini beklemiyorlardı.”

Aynı zamanda, Bay Ida ve komşuları, görmezden gelmeyi veya kendilerini düzeltmeyi öğrendikleri tüm gerekli onarımlarla yaşamayı bırakmaya karar verdiler: kırık lambalar, çarpık zeminler, önceki su sızıntılarından dolayı çöken duvarlar. “Binadaki tüm ihlallerin bir listesini yaptık ve 311’e ilgili şikayetleri ilettik” dedi. Konut Koruma ve Geliştirme Dairesi’ne göre binada 113 ihlal yaşandı ve bunların 27’si halen devam ediyor.

İlk MCI artışının halihazırda uygulanmış olması nedeniyle dernek, ikincisinin ertelenmesini talep etti ve talep kabul edildi. Bay Ida, “Artışı yavaşlattık ve onlara itiraz ettiğimizi söyledik” dedi. “Bu süreçte bir dernek olarak tepki verirseniz, bireysel olarak olduğundan daha iyi bir sonuca ulaşma şansınız çok daha yüksektir.”

Dernek ikinci artışla ilgili sonucu beklerken Bay Ida, örgütün zaten bir etki yarattığını söyledi. “Kulübe başladığımızdan beri” dedi, “yönetim işleri düzene koymakta daha iyi oldu.” Ayrıca kulüp, binanın kültürünü de değiştirdi. “Sadece geçici olarak tanıdığım insanlar” dedi, “sonunda isimlerini öğrendim.”

Binayı yöneten MCP Mülk Yönetimi temsilcileri, çok sayıda yorum talebine yanıt vermedi.

Bu kadar çok kişi bu binada uzun süre yaşayıp emekli olup sabit bir gelirle geçinmesine rağmen, dernek kurulduktan sonra tanışmışlar.

Kiracılar aktif bir sohbet grubu kuruyorlar, birbirlerinin sorunlarını biliyorlar ve komşularına yardım ediyorlar; insanlar çalınmamak için birbirleri için paketler saklıyorlar, birbirleri için yedek anahtarlar saklıyorlar ve köpeği gezdirmeye yardım ediyorlar. Bir binayı paylaşan bir grup insan kelimenin tam anlamıyla komşu haline geldi.

“Genel olarak bizi birbirimize daha çok bağladı. Binayı iyileştirmek ve bu süreçte söz sahibi olmak için çalışıyoruz. İkinci MCI’da kaybetsek bile mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum, aksi takdirde binanın sahipleri her zaman daha fazlasını isteyecektir.”

Bay Ida’nın örgütlenme aşkı hayatının diğer alanlarına da sıçradı. 2014’ten beri New York Üniversitesi’nde ders veriyor ancak sendikaya daha yeni dahil oldu. “Kiracılar derneğini kurduktan sonra” dedi, “bu beni daha fazla dahil olmaya teşvik etti ve ilk kez bir sendika toplantısına gittim.” Normalde bu tür şeylere pek bulaşan biri değilim ama bu iyi Sorunlarınla yalnız olmadığını bilmek.”