Pencerelerim kirli ve ev sahibi onları temizlemiyor

zenrcade

Active member
S: Neredeyse yedi yıldır Hudson Heights’ta kirası sabit bir dairede yaşıyorum ve tek bir şey dışında gerçek bir şikayetim yok: pencereler kesinlikle kirli! Tercih edilen bir pencere temizleme hizmeti olup olmadığını öğrenmek için yönetim şirketini aradım ama sonuç alamadım. Kendi temizlikçimi işe alıp alamayacağımı sorduğumda yönetim hayır dedi. Üçüncü kattayım ve pencereleri temizleyemiyorum çünkü eskiler ve daireye giremiyorum. 311’i aradım, pencere koruma falan konusunda çok iyiydiler ama bakım ve temizlik konusunda herhangi bir kural yok gibi görünüyor. Yardım edebilir misin?

A:
Ev sahibinin camlarınızı temizlemesi konusunda kanunda açık bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Kira kontrollü ve piyasa oranlı dairelere ilişkin yasa bu tür bir bakımı öngörmemektedir. Ancak bu, kirli camların şehrin ciddiye alması gereken sağlık riskleri oluşturmadığı anlamına gelmiyor.

Ev sahipleri genellikle, pencere temizleyicisinin uygun şekilde sigortalanmaması veya pencerelerin hasar görmesi korkusu gibi sorumluluk endişeleri nedeniyle kiracılarının kendi temizlikçilerini tutmasına izin vermek istemezler. Bu, pencereleri içe doğru açılmayan eski binalarda yaşayan kiracılar için sinir bozucu olabilir.

Öncelikle, pencere temizliğinin dahil olup olmadığını görmek için kira sözleşmenizi kontrol edin. Durum böyle değilse, bu soruna yaklaşmanın başka bir yolu vardır. Unutmayın, görüşünüzü engelleyen sadece kir değildir. Şehir pencereleri genellikle bina ve inşaat malzemelerinden kaynaklanan hava kirletici maddeler, araba egzozu ve hatta Kanada’daki orman yangınlarından kaynaklanan is ile kaplanmıştır.

Queens merkezli kiracı savunucusu Steven Ben Gordon, “Sorun şu ki, kirleticiler sadece kirli bir baş belası olmanın ötesinde, kirleticiler aslında sağlık açısından tehlike oluşturuyor” dedi.

Sağlık riskinin çözümü konusunda ev sahibine e-posta gönderin. Sen de bir mektup yaz. Bay Gordon, kiracılara sağlık riskleriyle ilgili onarım taleplerinin yazılı kaydını tutmalarını şiddetle tavsiye ettiğini söyledi.

Daha sonra 311’i arayın ve şehrin Konut Koruma ve Geliştirme Departmanına ev sahibinden veya mülk yöneticisinden camları kirletici maddelerden temizlemesini ve inceleme talep ettiğinizi bildirin. Bay Gordon, kirleticilerin en fazla risk altında olan çocuklar ve yaşlılar için ciddi sağlık riskleri oluşturması nedeniyle bakanlığın bu tehditleri ciddiye aldığını söyledi.

Hala bir çözüm bulunamazsa konut mahkemesine şikayette bulunabilirsiniz. Mahkeme endişelerinizi dinleyecektir ve siz de durumu ev sahibinin avukatıyla çözme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.