Oppo, artık de akıllı telefonlar için kendi işlemcisini geliştiriyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Oppo, artık de akıllı telefonlar için kendi işlemcisini geliştiriyorAndroid telefon pazarında yaşanan rekabet her geçen gün artıyor. Bu tarafta yatırımlarını sürdüren aygıt üreticileri, bilhassa son vakit içinderda kendi işlemci tasarımlarına yönelmeye başladı. Bu isimler içinden Marisilicon NPU (görüntüleme işlemcisi) ile başarılı işlere imza atan Oppo’nun, artık de akıllı telefonlar için yeni bir işlemci üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

OPPO, telefonlar için kendi işlemcisini geliştiriyor

Bugün TSMC’ye yakın kaynaklardan biri, Oppo’nun şu anda akıllı telefonlar için bir uygulama işlemcisi geliştirdiğini ve işlemcinin birinci test basamağının tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi. Yeni işlemcinin teknik detayları bilinmiyor olsa da, TSMC’nin 4nm FinFet üretim teknolojisi ve harici bir 5G modem ile 2023’ün üçüncü çeyreğinde seri üretime gireceği belirtiliyor.

Günümüzde Apple başta olmak üzere, Huawei, Google ve Samsung, akıllı telefonlar için kendi özel işlemci dizaynlarını geliştiriyor. Bu alanda rakiplerinin ayak izini takip Oppo, gelecekte Qualcomm ve MediaTek işlemcileri rafa kaldırabilir.

Yeni sızıntı hakkında çabucak hemen Oppo cephesinden bir açıklama paylaşılmadı. Lakin geçtiğimiz haftalarda akıllı telefon devi, Çinli telekomünikasyon şirketi Hua ile global çapta bir çapraz lisans muahedesi imzaladığını duyurmuştu. 5G üzere bağlantı patentlerini içeren bu muahede, Oppo’dan gelecek yeni yonga setini doğruluyor olabilir.