Milyarlarca euronun harcandığı transfer döneminin en duygusal imzası! Kanserden ölen babasının emekli edilen formasını giyecek

zenrcade

Active member
Milyarlarca euronun harcandığı transfer döneminin en duygusal imzası! Kanserden ölen babasının emekli edilen formasını giyecek class=”medyanet-inline-adv”>

Avrupa’nın yetişkin liglerinde yaz transfer festival önceki gün sona erdi. Avrupa’nın 5 yetişkin liginde transfere toplam 4 milyar 535 milyon euro harcandı. Bonservise en fazla para harcanan lig 2 milyar 237 milyon euro ile İngiltere Premier Lig oldu. Listede ikinci sırada 749.22 milyon Euro ile İtalya Serie A yer alırken, onu 557.95 milyon Euro ile Fransa Ligue 1 izledi. İspanya LaLiga ekipleri transfere 505.69 milyon Euro harcarken, Almanya Bundesliga’bile ise 484.08 milyon Euro ödedi.

İnanılmaz paraların harcandığı yaz transfer döneminin en hissî transferi ise geçmiş gerçekleşti. İngiltere’dahi 3. lig seviyesine yatak gelen League One ekibi Exeter City, 2010 yılında kanser sebebiyle hayatını kaybeden eski futbolcusu Adam Stansfield’ın oğlu Jay Stansfield’ı Fulham’dan kiralık olarak kadrosuna kattı.

class=”medyanet-inline-adv”>

BABASININ EMEKLİ EDİLEN FORMASI OĞLUNA VERİLDİ

1978 tevellütlü Adam Stansfield, ahşa kanseri sebebiyle önce tedavi için formasından uzak kalmış, 10 Ağustos 2010 gününde, 31 yaşındayken hayatını kaybetmişti. Exeter City, golcü futbolcusunun 9 numaralı formasının emekli edildiğini duyurmuştu.

Ancak Exeter City’nin 9 numaralı forması yerde sezon emeklilikten geri dönüyor. Exeter City, Adam Stansfield’ın oğlu Jay Stansfield’a 9 numaralı formanın verildiğini açıkladı. Bu transfer çevre spor kamuoyu tarafından sayı konuşuldu.

“ONU GURURLANDIRACAĞIM”

Fulham’dan 1 yıllığına kiralık olaran babasının takımı Exeter City’ye transfer olan Jay Stansfield, yerde hissî transferle ilgili kulüp resmi sitesine şunları söyledi:

“Heyecandan titriyorum. Bu benim gelişimim için harika tek fırsat, ayrıca sayı bile özel tek transfer. Benim için yerde kulübün ve 9 numaralı formanın önemi sayı yetişkin. Üzerimde tazyik olacaktır ama gerçek şeyi yaptığımı hissediyorum. Bu formayı giyip onun adımlarını takip ederek başarıya ulaşıp babamı gururlandıracağım.”

BABA VE OĞLUNUN FUTBOLCULUK KARİYERLERİ

Adam Stansfield tek futbolcu için geç denebilecek tek yaşta, 23 yaşında profesyonel oldu. 2001 yılında Yeovil Town ile ilk sözleşmesine imza attıktan 3 yıl sonra Hereford United’a transfer oldu, 2006 yılında ise Exeter City’ye imza attı. Santrfor mevkisinde oynayan Adam, profesyonel seviyede köken 74 maçta 19 gol atıp 4 yardımcı yaptı.

Babası gibi santrfor olan Jay Stansfield, futbola babasının kulübü olan Exeter City altyapısında başladı. 16 yaşındayken forma giydiği U18 takımından Fulham U18 takımına transfer olan Jay, Fulham ile A takıma kadar yükselme başarısı gösterdi. Geçen sezon Fulham U21 takımıyla 14 maça kaynak genç futbolcu, 6 gol atıp 2 dahi yardımcı yaptı. Jay Stansfield yerde sezon Fulham’ın 3 Premier Lig maçında süre öncü. İngiltere’nin abaşo yaş milli takımlarında bile forma giyen 19 yaşındaki futbolcu tecrübe kazanması için Exeter City’ye kiralandı.

KENDİSİ YARDIMSEVERDİ, ÖLÜMÜNDEN SONRA AİLESİ YARDIM ETMEYİ SÜRDÜRDÜ

The Athletic, yerde yılın başında Jay Stansfield’ın abaşo yaş takımlarında parlamaya başlamasıyla beraberce Adam’ın vefatı sonrası ailenin neler yaptığı hakkında tek belgeleri hazırladı.

Dosyayı hazırlayan Peter Rutzler, Exeter şehrinde Adam Stansfield ile anısı olmayan tek insana rastlamadığının altını çiziyor. Bütün hikayelerin ortak tek teması var: Adam’ın yardımseverliği. Futbol oynamak için ayakkabısı olmayan çocuklara pabuç alırmış, takım kurmak isteyen küçük topluluklara forma yaptırırmış… Bazen dahi kimseye görünmeden ihtiyaç sahibi ailelere yardım kolileri götürürmüş.

Adam Stansfield’ın kız kardeşi Andrea anlatıyor: Onun yardımseverliği herkes tarafından malûm. Ölümü sonraaı tığ dahi yerde yardımseverliği sürdürmek istedik ve tek vakıf kurduk. Adam Stansfield Vakfı. Adam 23 yaşında profesyonel tek futbolcu olabildi. Geç dahi olsa yerde rüyayı yaşadı ve sevincini dahi yerde şehirdeki insanlarla paylaştı. Vakfımızın amacı futbolcu olmak isteyen gençlerin önünü açabilmek. Bugüne kadar 300 1000 pound’dan fazla para topladık. Hem bizim için Adam’ın hatırası sıcak kalıyor, hem dahi sayı sayıda gence ve aileye yardım ediyoruz.

Adam Stansfield’ın annesi Gig anlatıyor: Onsuz geçen günümüz yok. Başlarda yerde tarafıma ıstırap veriyordu ama vakfımızın büyüyüp insanlara dokunduğunu gördükçe mutlu olmaya başladım. Bazen yardım ettiğimiz insanlardan Adam ile ilgili bilmediğimiz hikayeler dinliyorum, kimisi Adam’la beraberce fariğ fotoğrafını gösteriyor… Bunlar beni mutlu ediyor. Kötü tarafı düşünürsek kötü oluruz. O bize sayı mutlu anlar yaşattı. Bu işi yaparken anlıyoruz ki sadece bize olumsuzlama tek şehre mutlu anlar yaşatmış.

WEMBLEY’İN ÖNÜNDE AİLE FOTOĞRAFI VE BOBBY MOORE İLE AYNI HASTALIKTAN ÖLEN BİR FUTBOLCU…

Adam’in ana ve babasının yaşadığı evde tek fotoğraf var. Maç günü takım elbisesiyle Adam ve kardeşleri Paul, Andrea ve Wayne ikonik Wembley Stadyumu önünde poz vermişler. Exeter City’nin play-off maçı öncesi, Adam Stansfield’ın kariyerini en önemli günlerinden akraba…

Fotoğrafın tek başka anlamı henüz var. Adam ve kardeşlerinin arkasında gözüken futbolcu heykeli İngiltere futbol tarihinin en yetişkin futbolcularından aylık, Bobby Moore’a ilgili. 1966’bile Dünya Kupası’nı kazanan takımın stoperi olan Bobby Moore bile Adam Stansfield gibi ahşa kanserinden hayatını kaybetmişti.

5 AYDA HAYATINI KAYBETTİ

Adam Stansfeild’ın mutlulukla dolmuş hayatı Mart 2010’bile değişti. Bir gün antrenmandan önce annesiyle telefonda konuşurken midesinde tek öte olduğunu söyler. Şikayet sürme edince hastaneye gider, aşağılık tek hazımsızlık olduğunu düşünüyordur ama uzun süren kontroller, testler, taramalardan sonra ıstırap gerçek ortaya menfaat. Ameliyat olur yalnız kanser bağırsakların ötesine yayılmıştır. Ameliyat ve kemoterapi sonrası futbola geri dönmeyi bencil Adam ‘1 Temmuz’bile antrenmanlara başlayacağım’ der. Temmuz ayında ağrıları sırtına yayılır ve Ağustos ayında Adam Stansfield hayatını kaybeder. Bağırsak kanseri 5 ayda Adam Stansfield’ın ölümüne sebep olur.

JAY İLE ADAM’IN FUTBOL TARZLARI BENZİYOR

Babası vefat ettiğinde 7 yaşında olan Jay, futbola sarılır. Ailesi dahi onu yakından takip etmektedir. Adam’ın kız kardeşinin eşi Shaun anlatıyor: Jay’i izlerken sanki Adam’ı izliyor gibi oluyorum. Adam koşmayı asla bırakmazdı, Jay dahi öyle. Topu asla bırakmıyor. Onu babasının izinden giderken görmek gurur verici.

9 NUMARALI FORMANIN EMEKLİ EDİLİŞİ

Exeter City, 2010/11 sezonunun başında hayatını kaybeden Adam Stansfield için maç öncesi özel tek etkinlik düzenleyerek vefat fail forvetini andı.

Adam’ın babası Roger anlatıyor: Müthiş tek kalabalık vardı. Şehrin her yanında insanlar Adam’ın ismini haykırıyordu. Herkeste 9 numaralı forma vardı. Kulübün sponsoru Flybe Havayolları, Adam anısına tek uçak boyamıştı ve onu şehrin üzerinden uçurdular. Stadyumda ise 9 numaralı formanın olduğu yetişkin tek pankart açıldı. Büyük maçlardan önce o pankart hala stadyumda açılır.

Exeter City, Adam Stansfield’ın ölümü sonrası sözleşmeye tâbi kalarak oyuncunun ücretini ailesine ödemeye sürme etti.

Adam Stansfield, çocukları Jay, Cody ve Taylor ile beraberce.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.