Meditasyon neden bahçeciliğin önemli bir parçasıdır?

zenrcade

Active member
Marc Hamer, kariyeri boyunca günün bir bölümünü diz çökerek ve sık sık ot çekerek geçiren bir “bahçıvan”dı.

Büyük evde, ellerinde şarap kadehleri, işverenlerinin onu alçakgönüllü tavrıyla göreceklerini ve belki de sanki isimsizmiş gibi “Bahçıvan burada” diyeceklerini biliyordu ve bu onun dünyadaki tek amacıydı. Ama sorun yok.

İngiltere doğumlu Bay Hamer geçtiğimiz günlerde Cardiff, Galler’deki evinde uzun yıllara dayanan deneyimi hakkında, “Sosyal şeylere girmek aptalca geldi çünkü orada, tıpkı benim gibi olan diğer varlıklarla bu güzel ilişki içindeydim” dedi. “Bir dua gibi geldi; Aslında kendimi küçük düşürüyor ve evrene boyun eğiyormuşum gibi geldi.”

Bahçe bir iş yeridir, evet. Ancak bahçıvan ruhuna sahip herkes için – uzmanlığı ne olursa olsun – bu başka bir şeydir.

66 yaşındaki Bay Hamer, neredeyse dört yıl içinde üçüncü kitabı olan son kitabı Spring Rain: A Life Lived in Gardens’ta “Bahçe, berbat olsa bile her zaman bir ibadet yeridir” diye yazıyor. Her manastırın bir bahçesi olmasına şaşmamalı, diye vurguluyor.

Kitap, bağımsız hit How to Catch a Mole: Wisdom From a Life Lived in Nature’ın 2019 sürümüyle başlayan bir anı üçlemesinin son cildi. (Bay Hamer ayrıca serbest köstebek avcısı olarak çalıştı.)

Yaklaşık üç yıl önce dizleri yetince günlük hayattan çekildi.

Spring Rain’de “Bahçede diz çökmeyi severdim – beni ben yapan dünyaya boyun eğmek gibiydi” diye yazıyor. Bir bahçıvan olarak bana, “Varlığının çok kısa bir süre için olduğunun ve tıpkı bitkiler gibi olduğunun çok farkındasın: Büyüyüp çiçek açıyorsun ve sonra kuruyorsun” dedi.

“Kendime bahçe yapıyorum”

Kendisinden daha büyük güçlerle bu tür birlik anları kalır, ama şimdi başka biçimlerde: yoga, meditasyon, uzun yürüyüşler. Ya da sandalyesinde oturur, ayaklarını pencere pervazına dayayıp uzun uzun dışarıyı seyreder ve dallardan süzülen çiçekleri seyreder.

Meditasyon minderi ve yoga matı, kendisi ve eşi Kate Hamer’ın uzun süredir yaşayan bir kurmaca, yeniden yaratan yazar olduğu Cardiff’teki evi çevreleyen küçük arsayı çerçeveleyecek şekilde sık sık konumlandırılan Bay Hamer, “Hala bahçıvanlık yapıyorum ama kendi başıma bahçecilik yapıyorum” diyor. üç on yıl. Evet, hâlâ en azından yarı zamanlı bir pratiği var; Son zamanlarda Instagram’da kendisini “yalınayak ve dağınık” olarak tanımladı.

“Bu bozuk bahçeyi tamir etmem gerekiyor,” diye yazıyor, “çünkü orası artık kullanışlı bir alan değil, geriye kalan bir şey – bir müze, benim de değişebilmem için değişmesi gereken bir türbe.”

Bu, onun dünyadaki zamanında yeni bir bölüm ve pek çok anlama gelen bir dünya parçası için yeni bir bölüm. Çocuklarının oyun oynadığı bir avlu ve iş araç gereçlerini sakladığı bir yerdi. Nefret etmesi gerektiğini bildiği gölgeli koşullara rağmen meydan okurcasına devasa boyutlara ulaşan ve 15 yıl boyunca gelişen bir lavanta fidanı da dahil olmak üzere, birinin istemediği veya ihtiyaç duymadığı ve işten eve getirdiği bitki kalıntılarının uzun süredir bir deposu olmuştur. .

Bununla birlikte, çoğunlukla, odanın sonradan düşünüldüğünü ve kitaplarında eski işverenine verdiği isim olan Bayan Cashmere’e ait olan manzaraya gösterdiği özeni asla görmediğini kabul ediyor.

“Bir bahçıvan olarak,” diye gözlemledi, “eve gidip bahçenle ilgilenmiyorsun. çok yorgunsun Eve gidiyorsun ve sandalyede uyuyakalıyorsun.”

Her zaman bir bahçıvan (artık çiçek olmadığında)

Bahçıvanı bahçeden kovabilirsin ama…

Bay Hamer şöyle yazıyor: “Bahçe işleri kas hafızama yerleşmiş durumda ve ara sıra yürüyüşe çıktığımda, budanması gereken bir sandık görüyorum ve dalgın bir şekilde deri kılıfından sarkan bahçe makasına uzanıyorum. kemerim yıllardır her gün.” .”

Günlük konuşmalarda “Eskiden bahçıvandım” dediğini duyduğunda, içgüdüsel olarak geçmiş zamanı kullandığını fark ederek şaşırır.

“Vücudum artık bu tür işleri yapamaz,” diye yazıyor, “ama zihnim sadece bir bahçe: sürekli çiçek açan, tohumlanan ve çiçek açan.”

O günlerde şöyle derdi: “Kurumuş gelincik başlarına bakıyorum ve kendimi görüyorum. Yani gerçekten tüm memento mori’yi aldın, değil mi? Ve bence bu, meditatif veya tefekküre dayalı bir yaşam tarzının çok önemli bir yönü.”

Yıldız çiçeği ampullerini kazmanın zen

“Bahar Yağmuru” iki ana karaktere sahiptir – ve yine de yalnızca bir tane. Denemelerin yarısı, geçiş halindeki bir bahçıvan olan bugünün Marc Hamer’in düşünceleri olan birinci tekil şahıs ağzından yazılmıştır.

Bununla birlikte, bir noktada, o “oğlan” idi ve kendisinin bu önceki yönü, üçüncü şahıs olarak sunulan diğer pasajlarda ortaya çıkıyor.

Oğlan Kızgın Köpek dediği bir baba ile dalgın bir annenin çocuğudur. 16 yaşında sonsuza dek evden ayrıldı ve bir süre vahşi doğada yaşadı, “tarlaların kenarındaki kirpi gibi, nehirlerdeki kirpi gibi, ormanlardaki tilki gibi” diye yazıyor Herr Hamer.

Çocuk her zaman merak etmişti. “Hayatta kalmak için çocukların dünyanın nasıl çalıştığını anlamaları gerekiyor” diye yazıyor. Genç benliği dışarıda yüz üstü yatmış, karıncaların çalışmasını izliyor, ardından ailenin yaşadığı kiralık bir evin dışındaki kulübede bulduğu eski bir sözlüğe bakıyor.

Bay Hamer, “Çocukken, çakımımla tohumları açar ve içinde ne olduğuna ve nasıl çalıştıklarına – veya çam kozalaklarına bakardım” diye hatırlıyor. “Elbette, içinde onu çalıştıran şeyin ne olduğunu bulmak için bir şeye bakıyorsunuz ve içinde onu çalıştıran hiçbir şey yok. Çünkü onu çalıştıran her şeyin toplamıdır – inanılmaz derecede karmaşıktır.”

Anlamak için, “daha küçük ve daha küçük bölümlere ayırdık” diye devam etti. “Ve o noktada aslında onun ne olduğunu tamamen yok ediyorsun.”

İçinde bir bahçıvan ve bir meditatör filizlendi, dönüşeceği adamın ayrılmaz ve silinmez yönleri.

“Farkındalık olmadan bahçıvan olamazsın” dedi. “Bahçıvanlık, meditasyon: hepsi hemen hemen aynı, değil mi?”

Yıldızçiçeklerini kazmanın dikkat gerektirdiğini hatırlatıyor, yoksa yumruları dürteceksin.

“Aslında bu bir rüya değil,” dedi. “Odaklanmış dikkat, bir tür amaçlı meditasyon, aslında çok basit bir şekilde bir farkındalık uygulaması. Bu, farkındalığın tanımı ve daha derin meditasyona açılan bir kapıdır.”

Bu dansı rica edebilir miyim?

Oturma odasında mı yoksa kilisede mi? – burası bahçe, tüm hayat dersleri önümüzde uygulanıyor. Otları tırmıklarken veya yolarken, her eylem kendi hareketli meditasyon şeklidir.

İşler planlandığı gibi gitmediğinde, her zaman tarafsız bir tavır benimseme ve süreksizlik mesajını duyma zorluğuyla karşı karşıya kalırız: hiçbir şey kalıcı değildir.

Şimdi burada olmayı arzuluyoruz (2019’da vefat eden Ram Dass’a selam vererek). Bu Carpe Diem teması üzerine Herr Hamer şöyle yazıyor: “Bütün çiçeklerin melankolik solgunluğu hayatın kısalığına işaret ediyor ve bana sesleniyor: ‘Yapabiliyorken çiçek aç, seni aptal!’ Bir yığın karmaşık duygu, ama bu çiçekler neşe, cenaze ya da aşk kıyafetleri hakkında hiçbir şey bilmiyorlar, onlar sadece bizim gibi pıhtılaşmış genler, hayatta kalmak ve geçmek için tasarlandı.

Bu zengin ve hassas bir zamandır.

“Uzun yıllar bahçıvanlık yaptığım köyde dolaşırken ölmüş, taşınmış ya da yeni yaşlanmış insanların küçük ön bahçelerine diktiğim çiçekleri görüyorum ve eklemiş gibi hissediyorum. Onlara sevgiler” diye yazıyor.

Ama aynı zamanda bir özgürlük duygusu da hissediyor. Geçenlerde çim biçme makinelerini sattı. (Gerçi onları adamın kamyonuna çekerken “Artık onunsun, artık bahçıvan o; ben kimim acaba” diye düşündüğünü hatırlasa da.) Eski köstebek taşıyıcı, geziler için daha uygun olan bir karavanla değiştirildi. torununu görmek için Fransa’ya gitti.

“Genç bir insan olarak, her zaman bir adım atmak ve bir sonraki şeyi yapmak için bir aciliyet, acele var gibi görünüyor çünkü o merdiveni tırmanmanız veya o yolculuğu yapmanız gerekiyor” dedi. “Artık yolculuğun ne olduğunu biliyorum; Bütün bunları yaptım. Ve önümdeki yolculuğu biliyorum. Ve tüm bu diğer şeyleri yaptığım için, bu bana çok özgürleştirici geliyor. Ve korkmuyorum.”

Bir şey varsa, bir aydınlatma var.

“Geri dönüp hayatımda zevk aldığım her şeyi ortaya çıkarabileceğimi ve onlara tekrar bakabileceğimi hissediyorum” dedi. “Karımla dans ediyorum.”

“Gençken ve çok çalışırken, dans edemeyecek kadar yorgundum. hiç dans etmedim bitkindim Şimdi dans ediyorum.”

Margaret Roach, web sitesinin ve podcast’in yaratıcısıdır. Bahçeye giden bir yolve aynı isimli bir kitap.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.