Kullanılmış mobilyaların fırtınalı ömrü

zenrcade

Active member
2019 yazında, 33 yaşındaki televizyon yapımcısı Jacqueline Lobel, Ditmas’ta yeni taşındığı büyük stüdyo dairede biraz karanlık bir odaya sığacak bir yemek masası satın alma umuduyla Craigslist’te iyimser bir şekilde geziniyordu. Park, Brooklyn.

“Kiralamadan önce bu dairenin nasıl kurulduğunu gördüğümde, aynı kat planını yapmak için ilham aldım, bu yüzden ne tür bir masaya ihtiyacım olduğunu biliyordum” dedi.

Arayışından iki ay sonra, iyi durumda 42 inçlik güzel bir ceviz ve pirinç yemek masası vaat eden bir yazıyla karşılaştı. West Village’da kapanmakta olan Michelin yıldızlı bir restoran olan Günter Seeger’in dekorunun bir parçasıydı. Özel masa 3.000 dolara satıldı. Sahipleri 500 $ için teklif etti. O fiyata aldı.

“Sahipleriyle görüştüm ve bu parçaların satışına üzüldüklerini anladım. Arkasında romantizm ve tarih var” diyen Bayan Lobel, başta Facebook Marketplace olmak üzere e-ticaret sitelerinde her şeyin bulunabileceğini ve satılabileceğini öğrenmiştir.

Böylece, iki yıl sonra, aynı tablo gözden düştüğünde, Bayan Lobel doğal olarak Facebook Marketplace’e yöneldi.

“Onu sevdim ama kullanmak için ona zarar vermeyi çok önemsiyordum” dedi. “Görsel bir karmaşaya ve paket teslim noktasına dönüşmeden önce onunla iki ya da üç kez yemek yediğimi düşünüyorum.”

Bayan Lobel, yabancılarla uğraşırken hissettiği tuhaflığa rağmen, mobilyalarına yaşaması için “mutlu bir yer” veren hevesli alıcıları sever. “Bir döngüyü sürdürüyorum. Farklı bir şey getirmek için bir şeyden kurtuluyorum.” (Geçen yıl, 50 dolara inanılmaz bir vintage deve derisi kanepe kaptı.)

Kasım 2022’de tablonun fotoğraflarını ve açıklamalarını yayınladı, ancak gönderiyi güncellemeden önce bir ay boyunca sahipsiz kaldı. Tablo ertesi gün Brooklyn, Windsor Terrace’ta yaşayan serbest yazar ve danışman Ruth Gallogly, 51 tarafından keşfedildi.

Birkaç mesaj ve kısa mesajdan sonra Bayan Gallogly, “bir şey alınması gerekiyorsa kullandığım minibüsle buraya bir adam gönderdiğini” söyledi. Taşıyıcı parçayı ölçtü, doğru boyutta olduğunu onayladı ve Bayan Gallogly, Venmo aracılığıyla Bayan Lobel’e 500 dolar ödedi.

Bir saat sonra, Bayan Gallogly’nin tek yatak odalı kooperatifindeki mutfağı aydınlandı. 2021’de dairesinin yenilenmesinden bu yana alanı doldurmaya çalışan Bayan Gallogly, “Artık sıcak, davetkar bir ev sahibi yeri haline geldi” dedi. “Masayı beğendim ama arka planı ve bu mobilya parçasının anlatmak zorunda olduğu hikayeyi de beğendim” dedi. “Ziyaret eden herkesle paylaşıyorum.”

Ve böylece gidiyor. Bir mobilya teslimi beklenmedik bir ilişkiyi ateşledi.

“İnsanlar bağlantı arıyor. Odak noktası tüketim psikolojisi ve tüketici davranışı olan Buffalo Üniversitesi Yönetim Okulu’nda pazarlama doçenti Charles Lindsey, “Bu işlem sayesinde, ortak bir mobilya parçası aracılığıyla ortak bir çizgiyi sürdürüyorsunuz” dedi.

Bay Lindsey, “Birinin hayatının bir bölümünü paylaşmanın bir yolu,” diye ekledi. “Aynı zamanda, birinin sahip olduğu bir şeyin hikayesini, onu sunma ve o öğeyi benimseme şeklinizle genişleterek oluşturduğunuz yeni bir hikaye. Başka birinden bir şey almayı psikolojik olarak çekici kılıyor.”

E-ticaret web siteleri, amatör dedektiflerden tam gelişmiş Alışverişkoliklere kadar milyonlarca tüketiciye bu çekiciliği sağlıyor.

Avlanmayı seven Bayan Gallogly, geçtiğimiz yıl evini Marketplace’ten 20’den fazla ürünle donattı. “Neyi sevdiğimi hemen anlayan, ancak bir odada eşyaların nasıl göründüğünü veya hangi renklerin birlikte iyi gittiğini hayal etmekte zorlanan insanlardan biriyim” dedi.

HEC Montreal işletme okulunda dijital pazarlama ve tüketici davranışları konusunda uzmanlaşmış pazarlama profesörü Sylvain Sénécal, Bayan Gallogly’nin yalnız olmadığını söyledi.

“Bir kişinin evinde onları nasıl vurguladığını ve bir başkasının aynı şeyi evinde nasıl yapabildiğini gören biri, bu öğelerin yarattığı sosyal kanıt ve ilham, çekilişin bir parçası” dedi. “Potansiyel alıcılar için bu bir dilek olur. Satın alma isteklerini artıran bir şeyi tetikliyor.”

Geçen yıl, Bay Sénécal çevrimiçi bir deney gerçekleştirdi. 335 katılımcıya 60 kişilik bir havuzdan bir düzine fotoğraf gösterdi. Bazı fotoğraflar sadece boş bir masa veya yatak gösteriyordu. Diğerleri, yaşanılan bir ortamı yansıtmak veya bir kişinin bu ortamla kişisel bir bağlantısı olduğuna dair bir gösterge sağlamak için sahnelendi.

“Aşamalı çekimler, kişinin duygularını, motivasyonunu veya ürünü satın alma niyetini artırdı” dedi. “Bu eşyayı evlerinde hayal etmeleri daha kolay oluyor, özellikle de eşyanın iyi şans getirdiğine inanıyorlarsa.”

Pek çok alıcı gibi, Bayan Gallogly de yalnızca bir alıcı olarak tanımlanmakla kalmadı, aynı zamanda hızlı bir şekilde satıcı oldu ve kesintisiz bir mobilya zincirinin ivmesine katkıda bulundu. 2019 yılında çok sevdiği CB2’den gri beyaz mermer oval bir sehpa aldı. Bu duygu hiç değişmedi ama çevresi değişti. Tadilattan sonra artık dekora uymadı.

“Bunun benim evimde olduğu ve onu sevdiğim ve onu sevecek başka birine verebileceğim fikri çok rahatlatıcı” dedi.

Oval masayı Aralık 2022’nin sonlarında yayınladı. 400$’lık fiyat için herhangi bir talep alınmadı. Fiyatı 350 TL’ye indirdi. Sonra 300 dolar.

Kristen Daibes ve kocası, 2020’de Edgewater, New Jersey’deki küçük tek yatak odalı dairelerinden Harrington Park, New Jersey’deki 1920’lerin kolonyal tarzı üç yatak odalı bir evine taşındığında, birdenbire ek odalar eklemek zorunda kaldılar.

30 yaşında bir ilkokul öğretmeni olan Bayan Daibes, bir aile odasını tamamlamak için beyaz ve gri renkte oval bir şey istedi ve altı ayını pazar meydanında dolaşarak geçirdi. Bayan Gallogly’nin masasına hemen aşık oldu, ancak fiyat düşene kadar bütçesini aştı. 275 dolara mal olduğunda düştü. Ocak 2023’te Bayan Gallogly’nin koridorunda kocası Ghanem Daibes’in yanında durdu.

“Onu gördüğümde, onu odamızda, üzerinde bir mumla ve kocama bardak altlığı kullanmadığı için bağırarak hayal etmeye başladım” dedi. “Ben tutumlu bir insanım, kocam değil. Ona bu konsepti ve sehpayı satmak zorunda kaldım.”

Parça şimdi aile odasında bir tavan penceresinin altında bir piyano ve iki kanepenin yanında duruyor. “Bir sehpa ne kadar duygusuz ve sıkıcı olsa da, birinin bu eşyayı evinde sevdiğinin ve şimdi benim evimde olduğunun bir kanıtı. Ona ikinci bir hayat veriyorum” diye ekledi.

Bayan Daibes’in başlangıçta oldukça tutkulu görünen memnuniyeti ve duygusallığı şaşırtıcı bir şekilde kısa sürdü.

“Bu parçaların hiçbiri sonsuza kadar evlerimizde kalmıyor” diye ekledi. “Muhtemelen birkaç yıl içinde satacağım.”

Mesafesini koruma yeteneği, 2017’de Amazon’dan 200 doların üzerinde bir fiyata satın aldığı çekmeceleri, bölmeleri ve mücevher saklama için sayısız bölmeyi ortaya çıkarmak için açılan tam boy aynalı bir kapıyı satmasına yol açtı.

“O zamanlar sahip olmak önemliydi. Taşındığımızda evimize uymadı. ve onu dolduracak mücevherim yoktu.”

Sorun değil. Mary Jo Birrittieri-Parente’nin bir sürü mücevheri vardı.

Pandemi başlangıcında, Bayan Daibes ve Bayan Birrittieri-Parente Bayan Daibes’in pazarda yayınlamasından üç gün sonra bir teslimat yapmak için Target’ın kalabalık Closter, NJ otoparkında buluştu.

Bergen İlçesinde iki yatak odalı bir apartman dairesinde yaşayan 51 yaşındaki eski tıp asistanı Bayan Birrittieri-Parente, “COVID-19 krizi sırasında mağazalar kapalı olduğu veya stokları tükendiği için Marketplace’e dahil oldum” dedi. , NJ, kızıyla birlikte.

Marketplace gibi sitelerdeki pazarlıkları takdir eden bekar bir anne olan Bayan Birrittieri-Parente, 90’dan fazla kostüm takısı topladı. “Hepsini tek bir yerde düzenlemek için bir şeye ihtiyacım vardı ve tam boy bir aynaya ihtiyacım vardı” dedi.

Otoparktaki değiş tokuş sadece birkaç dakika sürdü ve parçanın fotoğrafların vaat ettiklerini yansıttığını doğruladıktan sonra Bayan Birrittieri-Parente pazarlık edilen fiyatı sundu: nakit olarak 30 dolar, 60 ABD doları olan orijinal fiyattan daha az. Çoklu görev dolabı siyah SUV’una sığdı. Dakikalar sonra yatak odasına yerleştirildi.

“Bana ve bu alana yeni bir soluk getirirken aynı zamanda onu daha modern hale getirdi” dedi. “Artık her şeyin kendi yeri var. Beyaz olmasına ve mobilyalarımla uyumlu olmasına bayılıyorum. Başkasına ait olması önemli değil. Benim ve evim için yepyeni.”

mobilya tangosu her zaman hareket halindedir ve sürekli ortak değiştirir. Bazen dans kolay, bazen çok değil.

Yuvarlak masanın satışında duygusal bir kayıp hisseden Bayan Lobel, bir zamanlar boş olan alanı bir kitaplık, sandık ve okuma sandalyesiyle – hepsi kullanılmış satın aldı – hızla doldurmasıyla ve Bayan Gallogly’nin çok bulmak ve satın almak için hevesli.

“Güzel bir parçaydı. Ama Ruth’a derin bir sempatim vardı” dedi. “Üç yıl önce güzel bir yuvarlak masa bulmak için ona gittim. Acıdan çok tatlı olduğunu anlamasına yardım ettiğimi bilmek.”