Kooperatif yöneticimizi görevden alıp yenisini mi bulmalıyız?

zenrcade

Active member
S. West Village’da büyük bir kooperatif binasında yaşıyorum. Merkezi klima sistemimiz bu yaz 22 farklı günde bina yönetimi tarafından bozularak kapatıldı. Neredeyse hiç bildirim almadık – bir gün yönetim bize 30 dakikalık bir uyarı verdi. Daha sonra eylül ayı başında, ilerleyen günlerdeki yüksek sıcaklık ve neme rağmen soğutma sisteminin zarar görmesi nedeniyle klimayı kalıcı olarak kapattılar. Yeni bir yönetim şirketi kiralamanın bir yolu var mı veya alabileceğimiz başka önlemler var mı? Aylık yüksek bir bakım ücreti ödüyoruz ve bu çok sinir bozucu oldu.

A:
Kooperatifin yönetim şirketi (aynı zamanda yönetici acente olarak da adlandırılır) sorunun farkında mı ve bu sorunla ilgileniliyor mu? Aksi takdirde kooperatif yönetim kurulu hissedarların şikâyetlerine yanıt vermeli ve harekete geçmelidir.

Manhattan’daki emlak avukatı Debra J. Guzov, “Yaz boyunca hizmetin neden kötü olduğu konusunda kooperatif yönetim kurulu ve genel müdür tarafında şeffaflık olması gerekiyor” dedi. “Bir sorun varsa, yönetim kurulunun hissedarlara karşı bu sorunu çözme görevi vardır.”

Genel müdür, kooperatifin yönetim kurulu tarafından işe alınır ve genellikle yönetim kurulunun talimatı doğrultusunda kooperatifin işlerini yürütmek üzere bir hesap yöneticisi atar. Yöneticiniz, klimayı incelemek ve sorunu tanımlamak için bir teknisyeni veya saygın bir ısıtma ve soğutma şirketini işe almalıdır.

Bu arada, kooperatifin kira kontratına, tüzüklerine ve ev kurallarına bir göz atarak hissedarların klimanın aktif olmasını beklemesi gereken tarihleri listeleyip listelemediklerini görmelisiniz. Bu bilgi yönetim kuruluna yaklaşımınızı güçlendirebilir.

Yönetim kurulu, yönetici temsilciden memnun kalmazsa, bina için farklı bir hesap yöneticisi talep edebilir, hatta yönetici temsilcinin sözleşmesini feshedip başka bir şirketle anlaşabilir. Kooperatifler ve apartman daireleri üzerine yoğunlaşan emlak avukatı Ronald H.rid, “Doğru emlakçıyı ve atanan mülk yöneticisini bulmak her zaman zorlu bir iştir” dedi. “Bir hizmet sağlayıcı işini düzgün yapmazsa işler asla düzelmez.”

Ancak yönetici temsilci sorun olmayabilir. Binanın araştırma yapmak ve gerekli onarımları yapmak için yeterli fonu olmayabilir. Bayan Guzov, “Sonuçta bu sorunların çoğu bakımla ilgili ve bütçeyle ilgili kaygılar var” dedi.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.