Kiracılar için yeni bir dünya düzeni mi? Bu adamın işine yaradı.

zenrcade

Active member
Birkaç yıl önce Khaled Khaled, kiracılar için yeni bir dünya düzeni tasavvur etmişti: “Herkese şunu söylemeye başladım: 'Artık kimse daire kira sözleşmesi imzalamayacak.'”

Bu cesur iddiayı, kendisini dünyanın dört bir yanına ve bir apartman dairesinden diğerine götüren 12 aylık bir yolculuğun başlangıcında, beklenmedik bir sonuca varmadan önce ortaya attı.

Yıl 2019'du ve Bay Khaled, San Francisco'da yaşıyordu. Abu Dabi ve Katar'da büyüyen bir Filistinli, çalışma vizesi almış ve teknoloji endüstrisine odaklanan ulusal bir kısa süreli kiralama şirketi olan Kasa'da iş almıştı. Hayatındaki mevcut durumdan memnundu. “San Francisco'yu her zaman sevdim ve bir gün orada yaşayacağımı hayal ettim” diye hatırlıyor.

Ta ki aynı zamanda oda arkadaşı olan ağabeyi evlenmeye karar verene ve Khaled'e parasının yetmediği bir daire verene kadar. Seçenekler aradı ama hiçbir şey doğru gelmiyordu.

O zamanlar salgın tüm hızıyla sürüyordu ve beraberinde pek çok korkuyu ama aynı zamanda beklenmedik bir olasılık duygusunu da getiriyordu. Kendisini minimalist olarak tanımlayan Khaled Bey, birkaç eşyasını depoya koydu ve dünyayı keşfetmek için yola çıktı. Kasa için veri analisti olarak esas olarak kod yazmayı içeren işini her yerden yapabilirdi. “Birkaç aylığına seyahat edebileceğimi düşündüm” dedi. “Benim teorim, San Francisco dışında herhangi bir yerde daha ucuz olacağı yönündeydi.”

Birkaç şehir görmeyi ve sonra belki San Francisco'ya dönmeyi umuyordu. “Ama seyahat etmeye başladığımda,” dedi, “bir daha uzun süreli bir kiralık evde yaşamak istemediğimi fark ettim. Bunun ayrıcalıklı bir konumdan geldiğini biliyorum ama örneğin kötü havanın olduğu bir yerde olmanızın gerekmediğini fark ettim. Henüz birinci dereceden bir aileniz olmadığında, insanları tek bir yerde tutan tek şeyin ofiste çalışmak olduğunu hissediyorsunuz ve uzaktan çalışma için bu gerekli değil.”

İlk durağı arkadaşlarının ve akrabalarının olduğu Los Angeles'tı. Daha sonra bir arkadaşıyla buluşmak için birkaç haftalığına Chicago'ya gitti. Daha önce hiç görmediği veya kısa süreliğine gördüğü New York, Philadelphia ve Washington DC'de durdu. Her şehir için daha iyi bir fikir edinmek istiyordu. Khaled, “Her yer bana her zaman açıktı” dedi. “Kendime şunu sordum: Fikrimi değiştirip uzun süre kalacağım şehir burası olabilir mi?”

Belize, Tayvan, Lübnan ve Güney Afrika'da yaşadı ve her zaman uzun vadeli bir taahhüt gerektirmeyen konut seçenekleri buldu. Deneyimlerin hiçbiri olumsuz değildi. Ve eğer olsaydı bile “yapacak bir şeyler bulacağından” emindi.

Gülerek “90'larda Katar'da yaşadım” dedi. “Bir çöldü. Her durumdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Bazı durumlarda tanıdığı kişilerin yanında kalıyordu; diğerlerinde kısa süreli konaklama platformlarını kullandı veya sosyal medyada konut teklifleri sordu. Khaled, “Bir sonraki adımda nereye gitmek istediğime karar vermek için mümkün olduğunca fazla zamanım olsun diye konaklama rezervasyonlarını her zaman son saniyede yapardım” dedi. “Bu aslında aşağı yukarı müsaitlik durumuyla ilgiliydi.” Hiçbir yerde bir aydan fazla kalmamaya özen gösterdi ve turist vizeleriyle birbiri ardına seyahat etti.

Tatilde olduğu izlenimini vermek istemediği için otellerden uzak durmaya çalıştı: “Aslında çalıştığımı her zaman hatırlamam gerekiyordu.” Ayrıca çok genel görünen konaklama yerlerinde kalmaktan da kaçındı. “Büyüleyici daireleri seviyorum” dedi. “Onların gerçek bir ev gibi hissetmeleri benim için önemli.”

3.600$ | Prospect Heights, BROOKLYN

Halid Halid, 31

Meslek: Veri Analisti

Göçebe topluluğu hakkında: Bay Khaled, özellikle uzaktan çalışmanın artmasıyla birlikte bir şehirden diğerine geçerken başka göçebe bulmanın zor olmadığını söyledi. “Seyahat ettiğim her yerde başka insanlar da aynı şeyi yapıyormuş gibi hissettim” dedi, “bu yüzden özel bir şeymiş gibi hissetmedim. Eğer gerçekten istersen bir veya iki topluluğun parçası olabilirsin.”

İzleyenler konusuna gelince: Khaled'in Prospect Heights'a gelmesinin nedenlerinden biri Vanderbilt Bulvarı'ndaki Caffè De Martini'den insanları izlemekti. Hala en sevdiği yere bu kadar yakın yaşadığı için minnettar. “Kafamdaki her şeyi romantikleştirmeyi seviyorum” diye itiraf etti, “ve bunun belki de sokağın hemen yanında yaşamamın beni Brooklyn'e aşık eden bir şey olduğu anlamına geldiğini düşündüm.”

Nisan 2023 itibarıyla Halid zaten bir düzine kez taşınmış ve New York'a ikinci kez uğramaya karar vermişti. “İlk ziyaretimin üzerinden bir yıl geçmişti” dedi ve “bir daha asla kontrat imzalamama fantezisine daha da kapılmıştım.”

İlk ziyareti onunla kaldı ve bundan kurtulamadı. New York'taki arkadaşları onu geri dönmeye ikna etmişti. Yine de kendi kendine bunun yine kısa bir kalış olacağını söyledi. “Gerçekten buraya taşınacağımı düşünmemiştim” diye hatırladı.

Ancak Greenpoint'teki geçici konaklaması sona erdiğinde oradan ayrılmadı. Bir aylığına Aşağı Doğu Yakası'na taşındı. Daha sonra West Village'a, ardından East Village ve Astoria'ya taşındı. Bir noktada farklı mahalleleri test ettiğini fark etti.

Bir şeyler değişmişti. “İçimden bir ses burada kalacağımı söylüyordu” dedi. “Tamam, bir şeylerin doğru olduğunu düşündüm. Sabit bir yerde kalmanın zamanı gelmiş gibi hissettim.”

Kumtaşından bir daire almayı umuyordu. “Dürüst olmak gerekirse hiçbir zaman modern bir bina istemedim” dedi. “Bazen çekiciliğim kalmıyor ve üst katlarda yaşamaktan hoşlanmıyorum çünkü o zaman sen de dışarı çıkmayı pek sevmiyorsun. Tembelleşirsin.”

Ancak eski binalarla ilgili seçenekleri tükenmeye devam etti, bu yüzden isteksizce yeni binalardaki seçeneklere bakmaya başladı. Dikkatini çeken 595 Dean'deki spor salonuydu. İlk kez bir fitness programı geliştirmeyi denedi ancak düzenli olarak spor salonuna gitmekte zorlanıyordu. Khaled, “Aşağıdaki spor salonunu gördüğümde ilk kez düşündüm, tamam, belki modern bir bina yaparım” dedi.

Geçtiğimiz Kasım ayında TF Cornerstone projesine taşındı ve o zamandan bu yana sadece spor salonundan değil, aynı zamanda ortak çalışma alanından ve barbekü olanaklarına sahip güneşlenme terasından oluşan modern olanaklarından da hoşlanmaya başladı. Son olarak caddenin karşısında eski binalar var. “Yani neredeyse kendimi kumtaşının içindeymiş gibi hissediyorum” dedi.

Khaled'in işvereni Kasa şehre taşındığından ara sıra ofise bile geliyor. “Bir ay çalışıp meslektaşlarınızı hiç görmezseniz, neredeyse gerçek bir şirket olmadığınızı hissettiğinizi fark ettim” dedi. “İnsanları görmek zihinsel olarak istikrarlı hissetmenizi sağlar. Ara sıra ofise gitmenin iyi hissettirdiğini düşünüyorum. Ve dürüst olmak gerekirse, kıçımı kaldırmam da önemli.”

Sosyalleşme fırsatı büyük ölçüde Bay Khaled'i New York'ta kalmaya ve uzun vadeli bir kira kontratına olan nefretini bırakmaya ikna eden şeydi. “Çeşitlilik benim için önemliydi” dedi. “Sadece kültürel olarak değil, profesyonel olarak da. Sadece benim yaptığım işi yapan insanların yanında olmak istemiyorum. Ortadoğu'da büyüdüğümü ve farklı kültürlerde büyüdüğümü düşünüyorum. Orta Doğu'da dünyanın farklı yerlerinden birçok gurbetçi var ve her zaman başka insanlarla iletişim halinde oluyorsunuz. Bu fırsat benim için gerçekten önemliydi.”

Ancak mahallesinde ve ötesinde kurduğu topluluklar hâlâ şu ya da bu şekilde ortak deneyimlerle birbirine bağlı. Khaled şöyle diyor: “İlişki kurabileceğim insanların olması önemli ve onların aynı kültürden olmaları gerekmiyor. Burada büyümüş Arap olsalar bile, uzun zamandır New Yorklulardan ziyade göçmenlerle kendimi daha iyi özdeşleştiriyorum. Kendimi göçmenlerle daha çok özdeşleştirebiliyorum. Hayattaki kendi yolculukları hakkında hikayeler anlatabilen insanlarla tanışmayı seviyorum.