İnsanlar neden hala çiçek basıyor? Bu bir hikaye anlatma şeklidir.

zenrcade

Active member
Canlı ve etkileyici bir şekilde bahçe yapma dürtüm, kiler raflarında Fiestaware’in renklerini yansıtan çok sayıda kadife çiçeği ve zinyaya her zaman yer açan Marion Büyükanne’den geliyor. Ama aynı zamanda, solduklarında bile özel, kalıcı bir güzelliğe sahip olan kurutulmuş, preslenmiş bitkilere olan takdirini de dile getirdi.

“Basın çiçeği resimleri” denilen iki tanesi – çok sevdiği bahçesinden camın altına kumaş üzerine ustaca düzenlenmiş parçalar – üst kattaki koridorumda asılı duruyor. Son zamanlarda, çok eski bir bahardan kalma bu hatıraların bana bir şeyler anlatmaya çalıştığını hissediyorum. Büyükannemin niyetinin bu olduğundan şüpheliyim ama belki zarif bir şekilde yaşlanmak için bir rol model olabilirim.

Küçük, geçici sevgililerinden bazılarını kalıcı, kalıcı bir bağlantı mesajı yaparak bahçenin ruhunu aktarmak ve hayatındaki önemini onurlandırmak istedi. Yapışır.

Bu nedenle, Pressed Plants: Making a Herbarium adlı yeni bir kılavuzun yazarı olan Linda PJ Lipsen gibi modern bitki baskı makinelerine kendimi bağlı hissetmem şaşırtıcı değil.

Bir botanikçi olan Bayan Lipsen, yaklaşık 30 yıl önce Oregon’daki bir devlet kolejinde gönüllü olarak çalışmaya başladı ve herbaryum için preslenmiş örneklerin hazırlanmasına yardım etti. Bugün, 1912’de kurulan Vancouver’daki University of British Columbia Herbarium’da küratördür.

Onlar ve bu tür kurumlar, preslenmiş bitkileri anlamak için bir araç olarak kullanan, doğal dünyayı belgeleyen 500 yıllık bir geleneğin parçasıdır. Örneğin, modern örnekleri tarihsel örneklerle karşılaştırmak, değişen bir iklimde bitkilerin değişen coğrafi dağılımları hakkında çok şey ortaya çıkarabilir veya istilacı bir türün gelişini belgeleyebilir.

Başka bir meraklı olan Lacie RZ Porta için, bitkileri sıkıştırmak için tetikleyici, kendi düğün çiçeklerini koruma dürtüsüydü. Festival hafta sonunun sonunda paniğe kapıldı.

“Onları atamam,” diye hatırladı. “Ona ihtiyacım var.” Bu yüzden, somutlaştırdıkları geçiş törenini sürdürmenin bir yolunu bulmak için mücadele ettiler.

Kısa bir süre sonra anaokulu öğretmeni olduğu için bir yıl ara verdi ve bir stüdyo kiraladı. 2017’de Greenpoint, Brooklyn’de çift camlar arasında gelin buketlerinin ustaca korunması ve çeşitli kurutulmuş çiçek kreasyonlarının satışı konusunda uzmanlaşmış Framed Florals’ı kurdu.

Her ikisi için de sanat ve bilim arasında kesin bir sınır yoktur. Bayan Lipsen gülerek, “İşe yaramayan numuneler kart haline gelir” dedi.

Bayan Porta’nın bazı parçaları, müşteriler referansı anlamasa da, bilimsel tekniklere resmi bir referans içerir. Biri, sap zaten yerine bantlanmışken, bir yer kartındaki preslenmiş bitkinin gövdesinin üzerine neden bir parça dar bant yerleştirildiğini sordu.

Herbaryum örnekleri, özellikle hacimli veya odunsu gövdeleri olanlar, onları daha güvenli hale getirmek için tarihsel olarak bu şekilde işlenmiştir.

Bayan Porta, “Baskı geleneği hakkında bir arka planınız ve anlayışınız yoksa, bunu sorabilirsiniz” dedi.

Nihai hedef ne olursa olsun, tamamlanan her baskının arkasındaki yaratıcı, hikaye anlatıcı rolünü üstlenir. Bu hikaye anlatıcılarının saflarına katılmaya ve susuz kalma çağrısına (dehidrasyonun iç sözcüğü) kulak vermeye hazır mısınız?

Bilimsel protokole karşı yaratıcı özgürlükler

İki kadının süreçleri ne kadar benzer olsa da farklılıklar var – en önemlisi sanatsal özgürlüğe karşı bilimsel protokol.

Bir herbaryumda, atlı örnek bitkinin Latince adını ve toplayıcısının adını, toplanma tarihini ve nerede bulunduğuna dair bilgileri taşımalıdır. Ayrıca bitkinin tüm kısımlarını içermeli ve üreme kısımlarını (örneğin bir çiçekteki dişi organlar ve erkek organlar) sayabilmemiz veya kök sistemi gibi diğer ayırt edici unsurları ayırt edebilmemiz için düzenlenmelidir.

Güzel olmak birincil hedef değildir; kesin referanstır. Her ne kadar Bayan Lipsen’in işaret ettiği gibi, herbaryum ustaları baskılarına hem bilimi hem de sanatı dahil etmeyi başarırlar.

Büyükannenin resimlerinde bitki adı yok ama vadideki zambakları, hercai menekşeleri ve altındaki gülleri (dikenli) tanıyorum. Yirmi yıl önce, duvarlarıma 14 eski yosun baskısı – botanik olarak makroalg, Bayan Lipsen’in spesiyalitelerinden biri – koydum. Her birine Latince bir isim verildi ve sanki bir dizinin parçasıymış gibi dikkatlice numaralandırıldı, ancak koleksiyoncunun adı ve yeri bir sır olarak kaldı.

Bayan Porta gibi zanaatkarlar, yaratıcı özgürlükler elde etmeyi severler – örneğin, bir gülün veya koni çiçeğinin nemi tutan ve kolayca düzleşmeyen özellikle kalın merkezini kaldırarak ve bunun yerine sadece yaprakları kurutup bir tasarımda düzenleyerek.

Bayan Lipsen, “Zanaatları genellikle her şeyi parçalara ayırmalarını ve neredeyse bir yapboz gibi yeniden bir araya getirmelerini gerektiriyor, burada gerçekten her şeyi tutmaya çalışmamız gerekiyor,” dedi Bayan Lipsen. “İşte bu yüzden bizimkiler her zaman bu kadar güzel olmuyor.”

Bir başka önemli fark: Tarlada numune toplama etiği, bitkilerin bir çiçek çiftliğinden veya kendi bahçenizden olması fark etmez. Bunlar, izin alma konusunu ve toplamanın belirli bir bitki popülasyonu üzerindeki etkisini en aza indirmeye yönelik hususları içerir.

Bayan Lipsen toplamaya gittiğinde, yanında mühürlenebilir plastik poşetler getiriyor (bitkinin bazı kısımlarının karışmaması için numune başına bir tane). Bayan Porta’nın seyahat için en sevdiği alet: minyatür bir pres gibi lastik bantlarla kapatılan ve evde ağır bir şeyin altına ağırlığını koyduğu küçük bir defter.

Her şey basına giriyor

Büyükannenin evinde, eski bir ahşap alet, fırfırlarını dübel ve iple yerinde tutulan karton ve kağıt katmanları arasında tuttu. Diğer bitkiler öbür dünyaya geçişlerine kalın, eski moda bir telefon rehberinde, herhangi bir modern bitki koruyucusunun gıpta edeceği emici bir kağıt kütlesinde başladı.

Bayan Porta ve Bayan Lipsen ayrıca oluklu mukavva ile havalandırma ve gazete ile emilim için tasarlanmış basit preslerde kurutur. Bayan Portas, içindekileri sabitlemek için uzun vidalar ve kelebek somunlarla iki parça kontrplaktan ev yapımıdır. Bayan Lipsens, üstte ve altta kafes kayışları ve kilitleme tokalı kayışları olan bir herbaryum mağazasından.

Bir konuda hemfikirler: Daha az emici olan parlak kağıttan ve baskının rengini bozabilecek renkli mürekkebi olan her şeyden kaçının.

Bayan Porta, bitkilerine en yakın katmanda gazete kağıdı kullanmaz; Ağartılmamış kraft kağıdı veya başka bir düz kağıdı tercih ediyor. Yeniden kullanılabilen Bayan Lipsens Kurutma kağıdı, numunelerin üzerinde bulunan katman için idealdir.

Ancak binlerce örnek toplayan ve birçok baskı makinesini dolduracak kadar kağıda ihtiyaç duyan alan botanikçileri bir gerçeğin farkındadır: gazeteler neredeyse her yerde mevcuttur ve genellikle ücretsizdir.

Bu yüzden Bayan Lipsen bunu kullanıyor, ancak bir uyarıyla: özellikle yapışkan bitkilerle çalışıyorsanız, geri tepebilir. Bu durumlarda bitkileri mumlu kağıt veya parşömenle çevreler.

“Geldikleri gazeteyi gerçekten okuyabileceğiniz soğan ve deniz yosunumuz var” dedi. “Gördüğünde çok komik.”

Bayan Porta, baskı makinesine bitkileri yerleştirdiğinde, “daha mimiksel ve doğayı anımsatan” görünmeleri için onları nazikçe manipüle ediyor. Bu, “organik hareket eklemek için” belirli gövdeleri kıvırmak anlamına gelebilir. Ama bir kez kuruduklarında, dedi, onları hiç manipüle edemezsin.

Bitkinin her yerini korumak zorunda olan Lipsen Hanım biraz kabalaşır.

Suyla dolu bitkiler, onları sertleştiren bir turgor basıncı uygular. “Onları basına koyduğumda, kelimenin tam anlamıyla onlara yaslanıyorum ve bu ezici sesi duyuyorum” dedi. “Sonra herhangi bir şeyi yeniden düzenlemek isteyip istemediğimi görmek için açtım. Sonra tekrar kapatıyorum, gevşemesine izin veriyorum ve biraz hücre ölümü yaşıyorum.”

Bir veya iki gün sonra, bitkiler daha yumuşak hale geldiğinde, her önemli parçanın açıkça görülebildiğinden emin olarak, son bir ayar için baskı makinesini açar.

Ardından kurutma başlar.

Bu en iyi şekilde sıcak, iyi havalandırılmış bir odada yapılır. Her iki baskı makinesi de işlem sırasında nemli hissedilen kağıtları periyodik olarak değiştirir. Bayan Porta, gelinlerin bunu yapmasının en az bir ay alacağını söylüyor. Her kopyayı ayrı bir sayfada 75 ila 80 derecelik bir odada fan çalışırken kurutan Bayan Lipsen, kopyaların çoğunun bir hafta içinde kurumasını bekliyor.

Montaj zamanı geldiğinde, Krazy tutkal ve tutkal tabancasını atlayın, Bayan Porta, “Yalnızca en az miktarda basit, toksik olmayan yapıştırıcı kullanın” dedi.

Ne kullanırsanız kullanın, uyarınız: yanlış yapıştırıcı, özellikle büyük yapraklarda geri tepebilir.

Bir bitkinin hücreleri ve hatta yapıştırıldığı kağıt bile zaman içinde nemdeki değişikliklere tepki vermeye devam eder. Bayan Lipsen, “Tutkal esnemediğinde, numuneyi kırıldığı noktaya kadar esnetiyor” dedi ve bu durum çok eski, monte edilmiş preslerde görülebiliyor.

Benden önce Marion Büyükanne’yi seven biri, onun preslenmiş çiçeklere olan zaafını biliyordu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’da görev yapan nişanlısı Harold Kinney’den gelen 130’dan fazla mektuptan biri acil bir mesaj içeriyordu.

17 Şubat 1918’de Snooks adını verdiği kadına resmi italik yazısıyla “Sana birkaç gün önce bir mezarlıktan topladığım bir çiçeği gönderiyorum” diye yazmıştı. “Kilise ve mezarların hepsi top ateşiyle paramparça oldu. Bu çiçek, şubat ayında molozların üzerindeki yosunlardan çıktı.”

O yıl savaşın bitiminden hemen önce öldürüldü, ancak mektupları – ve sayfalarına sıkıştırılmış bu çiçek – hayatta kaldı ve bir anı canlı tutmak için aktarıldı.

Margaret Roach, web sitesinin ve podcast’in yaratıcısıdır. Bahçeye giden bir yolve aynı isimli bir kitap.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.