Güzel, yatıştırıcı bir banyoya hazır mısınız? Sadece arka bahçeye git.

zenrcade

Active member
Leah Chisolm-Allison sabah rutinini ciddiye alıyor. Tatil günlerinde doyurucu bir kahvaltının ve smoothie’nin tadını çıkarıyor. Banyo yapıyor ve içine çiçekli bir banyo çayı serpiyor. Bittiğinde, Bayan Chisolm-Allison arka bahçeye gidiyor çünkü küveti orada.

27 yaşında bir otopsi teknisyeni olan Bayan Chisolm-Allison, Florida, Tampa’da yaşıyor ve genellikle sabah 7’de işe gidiyor, ancak o günlerde arka bahçedeki küvette yıkanmak onu sakinleştiriyor. Bayan Chisolm-Allison, “Çoğumuz koşuşturuyoruz ve asla yavaşlamak için zaman ayırmıyoruz” dedi. “Bu yüzden sadece anda olmak ve rahatlamak ve bulunduğunuz yerin tadını çıkarmak için güzel bir hatırlatma.”

Bayan Chisolm-Allison ayaklı küveti 2021’de Tampa şehir merkezindeki eski bir mobilya mağazasından satın aldı. “Eve bıraktıktan sonra onu arka bahçeye götürmek beş kişimizi aldı” dedi. Küvet avlunun arka köşesinde, bir palmiye ağacının yanında, diğer şeylerin yanı sıra erik çiçeği, çarkıfelek çiçekleri ve çöl gülleri ile dikilmiş tropikal bir bahçe ile çevrilidir. Evin ana su kaynağına bağlı bir boru, küveti sıcak ve soğuk suyla doldurur.

Bir açık hava küveti, iki ortak arzuyu birleştirir: arka bahçede su özelliği arzusu ve ıslanacak bir yer. Küvette ıslanmak bir zevktir, bazıları için dışarıdayken daha da fazla.

HGTV.com’un Genel Yayın Yönetmeni Felicia Feaster, ilk kez dış mekan küvetlerini gözlemlediğinde geçen bahar civarındaydı. Bu, pençe ayaklı küvetlerden ofuros’a (ahşap yan duvarlı Japon küvetleri), ev sahiplerinin bir küveti içeride, ancak dışarıda olma hissi vermek için sürgülü cam kapıların yanına yerleştirdiği dış mekana bitişik küvetlere kadar uzanır.

Bayan Feaster, “Bu, genel olarak Kovid sonrası ve Kovid sırasında gördüklerimle tutarlı: insanlar tefekkür için alan istiyor” dedi. Sağlıklı yaşam hareketi, pandemi sırasında okuma köşelerinden yoga odalarına kadar iç tasarıma nüfuz etti. Amerikan İç Mimarlar Derneği tarafından Mart 2022’de yayınlanan 2022 Trendler Raporu, ev sahiplerinin alanlarını yeniden tasarlarken en önemli endişelerinden birinin sağlıklı yaşam olduğunu gösterdi. Küvet gibi amaçlanan dış mekan tesisleri bunun bir uzantısıdır.

Geleneksel olarak, insanlar arka bahçede rahatlamak için jakuzilere başvururlar, ancak bunlar sosyal hususlardır. Jakuziler genellikle arkadaşlarla, belki de elde içeceklerle paylaşılır. “Oldukça gürültülü bir ortam. Açık hava küveti olgusunun tamamen farklı bir gerçeklik olduğuna gerçekten inanıyorum” dedi Bayan Feaster. “Benim için bu sadece doğayla, kendileriyle ve cihazlardan ve günlük yaşamdan arınmayla ilgili bir insan.”

Bayan Chisolm-Allison, bu değişikliği küvetinde günlük hayatta arıyordu. “Ben ona şifalı bahçemiz diyorum. Demek istediğim, işimde pek çok korkunç şey görüyorum. Ve bazen o kadar sinir bozucu oluyor ki bırakmak zorunda kalıyorum” dedi. “Çiçeklerin ve bitkilerin ortasındayken ve sadece doğal yeşillikler içindeyken, kendimi daha topraklanmış hissediyorum.”

Açık havada banyo yapmak eskiden bir zorunluluktu. Dünyanın dört bir yanında bulunan eski örnekler arasında, Pakistan’ın Mohenjo-Daro kentinde MÖ 3. binyıldan olduğuna inanılan bir arkeolojik alan olan Büyük Hamam yer alır. ritüel banyolar için kullanıldı. Bilindiği gibi Romalılar, park ve bahçelerde toplumun hem zengin hem de fakir üyelerinin arınmak ve sosyalleşmek için bir araya geldikleri hamamlar inşa etmişlerdir. Bu binalar çatılı ve tamamen dış bileşenlere sahipti.

Japon ve İskandinav toplumlarında, açık havada kaplıcalarda yıkanmanın temizliğe ek olarak faydalı veya manevi bir bileşeni vardı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, iç mekan temizliğinin her yerde bulunmasından önce, genel nüfus bahçelerdeki hamamlarda ve daha sonra şehirlerdeki halka açık hamamlarda yıkanıyordu (her ne kadar zenginler tarih boyunca her zaman özel banyolara sahip olmuş gibi görünse de).

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1840’larda iç mekan su tesisatı vardı, ancak Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu’na göre, ülkedeki evlerin neredeyse yarısında hala su tesisatı yoktu (o zaman ve şimdi sıcak ve soğuk musluk suyu olarak tanımladıkları). banyo veya duş ve tuvalet) 1940’larda. Kısmen konut düzenlemeleri ve seri üretim sayesinde, iç mekan tesisatının yaygınlığı arttıkça, hamamlar azaldı.

Artık bahçelerine küvet yaptıran kişiler hijyene pek dikkat etmiyorlar; Kişisel bakım arıyorsunuz. Doğanın içinde veya yakınında olmanın terapötik faydaları, halka açık yeşil alanların modern araştırmalarından Fin geleneğinin ormanlara sauna yerleştirmesine kadar iyi bilinmektedir. Su zengini doğa, onu küçük bir arka bahçedeki küvette bulsanız bile rahatlatıcıdır.

35 yaşındaki Tamsin Jordan için, bir küvet, evinin rustik ortamına, jakuzili havuzun yapamayacağı şekilde karışmıştı. Greenwich, Connecticut’ta yaşayan bir beslenme uzmanı olan Bayan Jordan, 2017’de kocasıyla birlikte Manhattan’ın yaklaşık iki saat kuzeyindeki Hyde Park, NY’da 25 dönümlük bir mülk satın aldı. Aslen 19. yüzyılda inşa edilen tesis, bir zamanlar mandıraydı ve birkaç ahşap binaya sahipti. Çiftlik evi, Bayan Jordan’ın hafta sonu evine dönüştürülürken, geri kazanılmış dış cephe kaplaması ve oluklu demir çatıları olan başka bir bina, tek yatak odalı bir ağaç evine dönüştürüldü.

Bayan Jordan, çocukken sık sık Güney Afrika’yı ziyaret etti ve burada açık hava küvetleriyle karşılaştı ve bir ağaç evde olmasını diledi. İhtiyaçlarına uygun kullanılmış bir küvet bulana kadar yaklaşık bir yıl bekledi: iki kişiyi alacak kadar büyük, dökme demir pençe ayaklı bir küvet.

Sonunda bunu Greenwich’teki bir evde 2.000 dolara yaptı. “1920’lerden kalma bir orijinal. Su olmadan yaklaşık 500 pound ağırlığındadır, ”dedi Bayan Jordan. Küvet ağaç evin verandasına yerleştirildikten sonra evin su tesisatına bir musluk bağladı.

Ağaç ev, tatil için konaklama yeri olarak kullanılıyor, ancak Bayan Jordan ve ailesi hala sık sık banyo yapmaktan keyif alıyor. “Elbette mülkün geri kalanından tamamen özeldir. Bu yüzden bir dalış yaptığınızda, havada 12 fit yüksekte oturuyorsunuz ve gevezelik eden derenin hemen yanınızdan hızla geçtiğini duyuyorsunuz,” dedi Bayan Jordan.

Açık hava küveti ayrıca bir havuzdan daha ucuz ve daha erişilebilirdir. Salgının en yoğun olduğu dönemde havuzlar yüksek talep görüyordu. Bir yüzme havuzu inşa etmeye gücü yeten herkes bir tane istedi – maliyeti yaklaşık 70.000 ila 100.000 $ arasıydı – ancak arz kıtlığı nedeniyle yeni bir havuz inşa etmek ertelendi. İnsanlar, hala büyük bir mali ve zaman yatırımını temsil eden dalma havuzları gibi daha küçük yüzme fırsatları arıyorlardı. İnce çocuk havuzları bile nadirdi.

2020 yazında, Cleveland merkezli bir ev ve bahçe içeriği yaratıcısı olan Megh Wingenfeld, tedarik zinciri ikilemi, can sıkıntısı ve artan sıcaklıklarla karşı karşıya kaldı. “Sanırım zamanım vardı. 37 yaşındaki Bayan Wingenfeld, “Gerçekten arka bahçede çalıştım” dedi. “Gerçekten çok sıcaktı.” Yaklaşık on yıl önce bir DIY mobilya projesi için satın aldığı kullanılmış bir küvete döndü. Ancak, çocuk havuzunun sıcaklığı ve olmaması Bayan Wingenfeld’i küveti yeniden boyamaya ve verandasına koymaya sevk etti.

Bayan Wingenfeld, şimdi soğumaya ihtiyacı olursa, suya atlamadan önce küveti bahçe hortumuyla dolduruyor. Bir drenaj, suyu bir taş ocağına yönlendirir. Suyun ısınmasını istediği ender durumlarda portatif bir su ısıtıcısı kullanıyor. “Komşularımın evlerini görmeme rağmen etrafta kimse yokmuş gibi hissediyorum.” dedi Bayan Wingenfeld.

Dış mekan küvetlerinin rustik olması gerekmez. Napa, Kaliforniya’da, 34 yaşındaki Conner Burns ve 31 yaşındaki nişanlısı Christopher Miller, Glen Oaks Big Sur otelini anımsatan bir açık hava küveti istediler. Bay Burns, “Orada yan yana iki açık hava küveti olan bir kulübeleri var,” dedi. “Birkaç yıl önce nişanlımın doğum günü için onu oraya götürdüm ve kulübeyi kiraladım ve gerçekten çok güzel.”

Şarap imalathanesinde otel müdürü olan Bay Burns, Eylül 2020’de evlerini satın aldıklarında bir küvet kurmak istediğini biliyordu ve ilk bahçe tasarımı için çevrimiçi peyzaj şirketi Yardzen ile çalıştı.

Küveti Keystone Yards’ın sahibi olan peyzaj mimarı Owen Lynn kurdu.

Bay Lynn, mevcut bahçenin çoğunu yıktı ve yerine çim, bocce sahası, ışıklandırma ve bir çardak koydu. Bay Lynn’den ilk kez bir açık hava banyosu kurması istenmişti ve çift bunu ana yatak odalarının hemen dışında istedi. “Özellikle karmaşık değil” dedi.

Çiftin yaklaşık 1.500 dolara satın aldığı küvet yerden on beş santim yukarıda duruyor. Ana yatak odası penceresinin ve kapısının yanındaki duvara ve ayrıca bir çıkıntının altına monte edilir. Bay Lynn, sıhhi tesisatı çalıştırmanın ve beton levhayı küvetin altına koymanın yaklaşık 8.000 dolara mal olduğunu söyledi. Küvet, bahçenin odak noktası değildir, ancak dış alanla uyumlu bir şekilde karışır ve bir şarap beldesini andırır.

Burns, “Sınırlı bir gelir ve yaşam tarzıyla elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorduk” dedi. “Akıllı ve mali açıdan mantıklı bir şekilde mümkün olduğu kadar lüks hissetmesini istedik. Bu, bu şekilde başarabildiğimiz bir şey.”

Bahçe küvetleri de çok işlevli olabilir. 33 yaşındaki Christina Chaccour, yaklaşık beş yıl önce kocasıyla birlikte Danville, Kaliforniya’daki arka bahçelerini yenilediğinde, açık havadaki bir küveti “pazarlık yapılamaz” olarak değerlendirdi. Çift banyo, siyah ve beyaz yıldız desenli karoların üzerine oturmaktadır ve yan avludan beton bir mahremiyet perdesiyle ayrılmıştır. Minimalist estetiğine uyuyor ve modern havuzunu tamamlıyor, ancak bir inşaat şirketinde çalışan Bayan Chaccour, artık üç yaşından küçük iki çocuğu olduğu için küvette istediği kadar baş başa vakit geçiremiyor.

Bununla birlikte, küvet başka bir rol daha oynar: içecek tutucular. “Evimizin dışında yaptığımız her etkinlik için, onu buzla doldurur ve tüm içecekleri içine koyarız.”

Sıcak bir küvet bunu yapabilir mi?