‘Gün batımlarını satma’ modası

zenrcade

Active member
“Gün Batımını Satmak” hiç de incelikli bir şey değil.

Netflix realite şovu, Los Angeles merkezli lüks aracılık şirketi Oppenheim Group’taki bir grup emlak profesyonelini konu alıyor. Milyonlarca dolarlık listelerin yanı sıra kısa ünlü adları ve görünümleri de içeriyor. Yan gözler daha da yaygındır.

Ancak izleyiciler her sezon gösteriden keyif almaya devam ederken, dedikodular acentelerin ve ortakların ne sattıklarına değil, ne giydiklerine odaklanıyor. Bu da pek incelikli bir şey değil. Her bölümde Oppenheim Grup ofisi bir podyuma dönüşüyor.

Her ne kadar “Succession” ve “White Lotus” gibi yüksek prodüksiyonlu senaryolu diziler “gizli zenginlik” ya da “sessiz lüks” temalarının uzun süreli bir analizini ateşlemiş olsa da, “Selling Sunset”teki gardırop daha gösterişli; ince çizgilerden çok payetler var.

Bazı izleyiciler, menajerlerin moda seçimlerini cafcaflı veya gerçekçi bulmamakla eleştirdi, ancak her sezon giderek daha gösterişli hale gelen kıyafetler işe yarıyor. Dizinin mayıs ayında prömiyeri yapılan altıncı sezonu, yaklaşık 60 ülkede Netflix’in en çok izlenen 10 programı arasında yer aldı ve yedinci sezon Cuma günü prömiyer yapacak.

Yapım, “Selling Sunset”in kadrosuna kostüm tasarımcısı veya stilist vermiyor; Kendi kıyafetlerinin finansmanından ve seçiminden sorumludurlar. Röportajlarda, menajerlerin birçoğu gösterimler yerine gösteri için giyindiklerini ve genellikle sadece çekim için tarzlarını geliştirdiklerini söyledi. Eğer öyle olmasaydı hâlâ izliyor olur muyduk? İşte geçen sezonun en unutulmaz stil anlarından bazılarına bir bakış.

İntikam giyinme

1. Sezon Oppenheim Grubu’na yeni katılan Chrishell Stause, başlangıçta gösterişli işi için giyinme fikrinin onu korkuttuğunu söyledi. Altıncı sezona baktığımızda Bayan Stause, kendisininki de dahil olmak üzere oyuncu kadrosunun modasının “kamp” olduğunu otoriter bir şekilde belirtti.

42 yaşındaki Bayan Stause, “Bu çok abartılı ve sanırım bazen sadece bu konuya eğiliyoruz” dedi. “Günün sonunda bir gösteri düzenliyoruz. İnsanlara eğlenceli bir şey vermek istiyoruz” “

Çekimler sırasında Bayan Stause, bir raf dolusu kıyafeti elinde tutuyor ve halihazırda ne giydiğinin kaydını tutuyor. Altıncı sezonun başında, aracı kurumun başkanı Jason Oppenheim’dan ayrıldıktan sonra ofisteki ilk sahnesinde kendinden emin olmak istediğinden kırmızı bir Ivy Park tulumu giymişti.

“Her sezon geri bildirimlerin ne olduğuna baktık ve ‘Kendimizi nasıl aşabiliriz?’ diye düşündük” dedi. “Birisi çok saçma bir şeyle ortaya çıktığında, sadece ona bakarak memenin nasıl görüneceğini neredeyse anlayabilirsiniz.”

Fırsat avcılığı ve dizel

Chelsea Lazkani’nin tarzı hakkında söyleyebileceğiniz bir şey varsa o da kendisini davaya adamış olduğudur.

Bayan Lazkani, kahve içmek için başka bir oyuncuyla buluştuğu bölümde, 2022’de podyumlara çıkışının ardından viral bir an yaşayan Diesel marka mini kuşaklı etek giymişti. Lazkani Hanım’ın oturmaya çalıştığı sahne eteğe internet şöhreti için bir şans daha veriyor. İzleyicinin görmediği şey, ilk etapta oraya nasıl geldiğidir. 30 yaşındaki Bayan Lazkani, “Giydim, arabama bindim ve fark ettim ki, ‘Aman Tanrım, oturamıyorum'” dedi. “Ben de eteği çıkardım ve içeri soktum.” yolcu koltuğuna oturdu ve iç çamaşırlarıyla sete doğru yola çıktı. İşim bittiğinde eteği tekrar giydim ve gitme zamanı geldi.

Bayan Lazkani, TikTok’ta sanatçıların saç, makyaj ve gardırobunun masraflarını kendi ödemek zorunda olduğu gerçeğini dile getiriyor. Bu yüzden elinden geldiğince tasarruf etmeye çalışıyor ve herkes gibi o da anlaşmayı çok seviyor. “Yeniden satış yerlerini kullanıyorum, vintage mağazalara gidiyorum, ikinci el mağazalarına gidiyorum” dedi.

Peki ya onun ikonik eldivenleri? Bunları Amazon’dan sipariş etti. “Teşekkür ederim Jeff Bezos” dedi.

“Her zaman ekstra oldum”

Diğer bazı acentelerin aksine, geçen sezonun yeni emlak ortağı Bre Tiesi “pembeden nefret ettiğini” söyledi. Daha sportif ve daha erkeksi tarzlara ilgi duyuyor ve tek renkli görünümler ve uyumlu setlerle görülüyor.

32 yaşındaki Bayan Tiesi, “Tabii ki biraz gösterişli giyiniyorum çünkü bir gösterideyiz, ancak genel olarak her durumda böyle giyinirim” dedi. “Her zaman gösterişli oldum, öyle de oldu.” Her zaman aşırı giyinmişimdir, dolayısıyla bu hiç de yeni değil.”

Bayan Tiesi, 2022’de Nick Cannon’dan oğlunu doğurduğundan beri her zaman tek başına alışveriş yapma ve gezme lüksüne sahip olmayan yeni bir anne. Görünüşünü iyileştirmek için Bayan Tiesi, stilistleri ve alışverişçileri işe aldığını söyledi.

6. Sezonda Bayan Tiesi, kamera karşısında ünlü müşterilere lüks evleri Saweetie ve Deontay Wilder’ın nişanlısı Telli Swift’e gösterirken görülüyor. Çarpıcı müşterileriyle çalışırken “figürlü giyinmesinin” ve “gösterişli ve bakımlı” görünmesinin önemli olduğunu söylüyor.

Bayan Tiesi, “Bu olay için giyinip çok pahalı bir teklif sattığınızda, bu şeylerin paralel gittiğini hissediyorum” dedi.

Gizli zenginlik, gizlilik hariç

2019’da ilk sezonunun çıkışından bu yana programda yer alan 43 yaşındaki Mary Fitzgerald, “Ben dramayı getirmiyorum, bu yüzden evleri ve modayı getirmem gerekiyor” dedi.

Bayan Fitzgerald’ın “O” Grubundaki statüsü yükseldikçe (menajerlikten ortağa ve başkan yardımcılığına geçti) tarzı da gelişti. 1. sezonda düğmeli bluzlar, blazerler ve Oppenheim marka beyzbol şapkası giymişti. Beş sezon sonra Bayan Fitzgerald ofise Fendace logolu bir takım elbise giydi. Devasa Gucci çift G logosu ve TikTok’un favorisi olan boncuklu Vivienne Westwood tasması da dahil olmak üzere iddialı kolyeleri de ekranda göze çarpıyordu.

Kişisel tarzın gelişmesine neyin yol açtığı sorulduğunda, Bayan Fitzgerald’ın basit bir cevabı vardı: “Eh, daha fazla paran olduğunda daha kolay.” Ayrıca şovda giyinmenin rekabetçi bir yönü olduğunu da söyledi: “Nerede olursanız olun. diğer kızların modayı getireceğini biliyorsunuz ve siz de tamam, çaba göstermem gerektiğini söylüyorsunuz.

Ancak profesyonel yaşamının büyük bölümünde bunu yumuşattı. Bayan Fitzgerald, “Giysilerimi müşteriye göre özelleştiriyorum” dedi. “Bel Air’de yaşlı bir çifti gezdirdiğimde, daha ev gibi, biraz da muhafazakar bir görünüme sahip olduğumdan emin oluyorum.”

“Artık mesele sadece gayrimenkul değil”

Amanza Smith, Selling Sunset’in 2. Sezonunda ilk kez göründüğünde, kıyafetleri bitene kadar dolabındaki her şeyi giyiyordu. Daha sonra Ross gibi indirimli mağazalardan alışveriş yaptı.

46 yaşındaki Bayan Smith, “14 dolarlık bir elbise giyerdim ve bunu sadece güzel ayakkabılarla eşleştirdiğim için kimse fark etmezdi” dedi.

Gösteri ve evler büyüdükçe ve komisyonlar arttıkça Bayan Smith, tarzını geliştirme konusunda baskı hissetti. Altıncı sezonda ünlü bir stilistle çalıştı.

“Artık mesele sadece emlak değil. İnsanlar güzel evler kadar kıyafetlerimize, makyajımıza ve saçlarımıza da bakıyorlar” dedi Bayan Smith. “Eğer bir TV şovu çekmiyor olsaydık ofise bu kıyafetlerle gelebilir miydik? Ben öyle düşünmüyorum.” Bayan Smith artık Ross’tan alışveriş yapmasa da yedinci sezon için yeniden kendi tarzını yaratmaya karar verdiğini söyledi.

Gucci-ed Out

Aracılığı ikiz kardeşi Brett Oppenheim ile birlikte yürüten 46 yaşındaki Jason Oppenheim, kariyerinin büyük bölümünde kendisini “iş kıyafetlerine sıkışmış” hissettiğini söyledi.

“Daha fazla stil sahibi oldum çünkü kendimi daha rahat hissettim ve daha başarılı oldum çünkü sunumumda bu kadar katı olmam gerekmediğini hissettim” dedi. Gösterinin başlangıcında Bay Oppenheim kravat, düğmeli ve kazak giyiyordu; o zamanlar çizgili gömlek onun için joker bir karttı.

Ancak “Queer Eye” yıldızı Tan France ona programdaki erkeklerin neden kadınlar kadar şık giyinmediklerini sorduğunda Bay Oppenheim daha çok çabalaması gerektiğini söyledi. Bay Oppenheim, “Bu aslında beni bir stilist tutmaya teşvik etti” dedi. “Şu anda evimde, dolabımdaki bir görünüm kitabıyla bana yardımcı olan bir stilistim var.”

Bugünlerde Bay Oppenheim renklerden daha az korkuyor. En sevdiği gömleklerden biri olan Adidas ve Gucci işbirliği serisinden birkaç polo tişörte göz attı. “Kesinlikle bir sürü Gucci gömleğim var. Ve pantolon. Ve ayakkabılar.”