Gelinler İzmir’de kıyasıya yarıştı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Gelinler İzmir’de kıyasıya yarıştıİZMİR (İGFA) – IF Wedding Fashion İzmir – Gelinlik, Damatlık ve Ağabeye Giysi Fuarı; İzmir Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde, Ege Giysi Sanayicileri Derneği iştirakinde İZFAŞ tarafınca 16. kere düzenleniyor. Fuarizmir’de 25 Kasım’a kadar sürecek IF Wedding Fashion İzmir kapsamında, 13. sefer düzenlenen Gelinlik Tasarım Müsabakası bu yıl da genç tasarımcıların ağır ilgisiyle karşılaştı. Bu yıl “Modaverse” temasıyla düzenlenen müsabakaya, 19 vilayetten dizayncılar 170 tasarım ile başvurdu. Anıl Bayraktar, Arife Gedik, Buse Sinem Tekin, Ceylin Hurcanlar, Defne Kacar, Dide Aksamaoğlu, Ecenur Erdoğan, Enes Yolcu, Gizem Mendi, Gülsüm Güneş, İlayda Yaşın, Nazmiye Gümüş, Oğuzhan Öndeyer, Sercan İzci ve Serkan Çınar, finale kalan 15 isim oldu. Dizayncılar, yaklaşık iki ay boyunca İzmir Moda Dizayncılar Derneği üyesi tasarımcıların atölyelerinde bölüm profesyonellerinin mentörlüğünde dikim sürecini gerçekleştirdi.

Finalistlerin dizaynları, düzenlenen final defilesiyle görücüye çıktı. Final defilesi öncesinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, “Moda trendlerinin belirlendiği bu fuar, beraberinde bölümünde Avrupa’nın en büyük fuarı olma özelliğini taşıyor. Gelinlik Tasarım Müsabakası da 13. kere düzenleniyor. Bu yarış, bölüme genç tasarımcıların kazandırılması ve onların dizaynlarını İzmir’den dünyaya sunmaları manasında fazlaca kıymetli rol oynuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, fuarcılığın biroldukça kesime nasıl katkılar sağlandığını bilerek hareket ediyor ve fuarcılık şirketimiz İZFAŞ ile pek değerli işlere imza atıyoruz. IF Wedding Fashion İzmir’in haricinde Fashion Prime ve Fashion Tech fuarlarımızı da düzenliyoruz. Bu fuarlar hepsi birbirini tamamlıyor ve dala katkı sağlıyor” dedi.

Sektöre yeni dizayncılar kazandırılıyor
Ege Giysi Sanayicileri Derneği (EGSD) İdare Konseyi Lideri Hayati Ertuğrul ve İzmir Moda Dokuma Konfeksiyoncular Sitesi (MTK) Endüstrici ve İşadamları Derneği İdare Konseyi Lideri Abdullah Salkım ise 2010 yılından bu yana düzenlenen yarış ile kesime birfazlaca yeni tasarımcının kazandırılmasının yanı sıra memleketler arası pazarlarda moda ve trend yaratabilecek özgün dizaynların ortaya çıkarmanın hedeflendiğini söylemiş oldu. IF Wedding Fashion İzmir’in sırf bir fuar değil yarış ve defileleriyle de bir dünya markası haline geldiğini belirten liderler, fuarda tüm kurum ve kuruluşların güç birliğinin kesimin gelişmesine de büyük katkılar sağladığını lisana getirdi.

Tasarımlar final defilesinde sergilendi
Genç yetenekler, Akif Örük’ün koreografisi ile Rönesans Ajans modellerinin yer aldığı final defilesinde, dizaynlarını hem heyetin beğenisine sundu tıpkı vakitte bölüm profesyonellerine sunma bahtı yakaladı. Dizayncı Övge Yıldızhan Subaşı’nın başkanlığını yaptığı heyette; İstanbul Teknik Üniversitesi Dokuma Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Öğretim bakılırsavlisi Dr. Belgin Görgün, Marmara Üniversitesi Dokumacılık ve Moda Tasarımı Kısım Lideri Prof. Dr. Biret Tavman, İzmir İktisat Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir Bulgun, Dizayncı Erol Albayrak, İzmir Moda Dizayncıları Derneği Lideri Esin Özyiğit, Dizayncı – Akademisyen Fırat Neziroğlu, Mimar Sinan Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Dokuma ve Moda Tasarım Kısım Lideri Prof. Dr. Kemal Can, Mambo Couture Firma Sahibi – Dizayncı Maher Ghalayini, Dokuz Eylül Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Moda Giysi Tasarımı Kısım Lideri Nesrin Önlü, Dizayncı Niyazi Erdoğan, İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın, Moda Müellifi – Vitrin Dizayncısı Ümit Temurçin, Seren Moda Firma Sahibi – Dizayncı Yusuf Çamöz ve Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet Öndoğan yer aldı.

Final defilesi daha sonrasında, heyetin değerlendirmesiyle yarışta dereceye girenler belirtildi. 13. Milletlerarası Gelinlik Tasarım Yarışması’nda, birinciye önümüzdeki yıl düzenlenecek IF Wedding Fashion İzmir’de dizaynlarını podyumda sergileyebileceği defile yapma imkânı verilirken birinci üçe giren finalistlere toplam 45 bin TL bedelinde ödül verildi. Birinciliği İzmir İktisat Üniversitesi öğrencisi Enes Yolcu, ikinciliği Mersin Üniversitesi öğrencisi Arife Gedik, üçüncülüğü ise İzmir İktisat Üniversitesi öğrencisi İlayda Yaşın kazandı. Dereceye girenlerin mükafatlarını, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, EGSD İdare Heyeti Lideri Hayati Ertuğrul ve MTK İdare Şurası Lideri Abdullah Salkım verdi. Rönesans Ajans Lideri Akif Örük’e de katkıları niçiniyle İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu tarafınca plaket verildi.

İris çiçeğinden ilham aldı
Gelinliği İris çiçeğinden ilham alarak tasarladığını belirten Enes Yolcu, “Bu çalışmada, ilham kaynağımı iris çiçeğinden aldım. İris çiçeği bilgeliğin, saflığın, inanç ve umudun simgesi olarak karşımıza çıkar. İris çiçeğini kendi benliğimde tekrar filizlendirerek, duygusal değişim ve dönüşümlerimle besleyerek gelinlik tasarımlarıma yansıttım” dedi.

En epeyce heyecanlandıran gelecek yılki performans defilesi oldu
Müsabakada dereceye girmenin gurur ve memnunluğunu yaşadığını belirten Enes Yolcu, “Yarışmadaki tüm dizaynlar epeyce başarılıydı. Tüm süreç hoş ve heyecanlıydı. Bu muvaffakiyet bu dalda yer alabileceğimi, yapabileceklerimi bana gösterdi. İleride kendi markam için hoş şeyler ortaya çıkarabilmek ismine özgüven verdi. En heyecanlandıran şey ise kazandığım birincilik mükafatı ile önümüzdeki yıl bu podyumda kendi performans defilemi yapabilecek olmam. Tüm yarış sürecinin ve performans defilesinin epey hoş bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu fırsatı biz gençlere sağlayan, yeni dizaynların ortaya çıkması için destekleyen tüm kuruluşlar teşekkür ediyorum. Gelecek yıl da bir daha kendimi yansıtan bir temayla hoş bir performansa imza atmak istiyorum” diye konuştu.