Fareler dairemi istila etti ve bina sorunu çözemiyor. Şimdi ne var?

zenrcade

Active member
S: Üç aydır fare istilasıyla uğraşıyorum ve aklımı yitirmek üzereyim. 70 yaşındayım ve 35 yıldır Manhattan’daki kirası sabit olan dairemde yaşıyorum. Kanepemin arkasında, radyatörlerin altında ve mutfakta dağlar kadar fare pisliği keşfettim. Ocağın değiştirilmesini istedim, öyle de oldu ama yeni sobanın bir yerinde başka bir fare öldü ve yönetim sobayı değiştirmeyi reddetti. Zehir kutularını ortadan kaldırmak için bir ilaçlama aracı gönderdiler ve bir başkası da delikleri tıkamaya geldi ama işe yaramadı. 311’i aradım, üç konut müfettişi buradaydı. Ayrıca bir avukata da danıştım ama paramın yetmeyeceğini öğrendim. Fare pisliğini solumaktan midem bulanıyor ve daireyi geri alabilmek için ayrılırsam ev sahibimin mutlu olacağını düşünüyorum.

A:
Tanımladığınız istila sağlığınız için tehlikeli olabilir ancak bunu kabul etmek zorunda değilsiniz.

Konut Koruma ve şehrin kalkınması Departmanı basın sekreteri yardımcısı Natasha Kersey, “Tüm ev sahipleri yasalara uymalı ve apartmanların zararlı böcekler tarafından istila edilmemesini sağlamalıdır çünkü New Yorklular ev diyebilecekleri sağlıklı ve güvenli bir yeri hak ediyor” dedi.


Şehir yasaları kiracıları böcekler, fareler ve sıçanlarla yaşamaktan koruyor çünkü bu zararlılar yiyeceklerinizi bozabilir, evinize zarar verebilir ve astım ve alerjileri kötüleştirebilir.

Ev sahibiyle iletişime geçmek ve şikayette bulunmak için 311’i aramak olan ilk iki adımı tamamladınız. Ev sahibi, konut müfettişi tarafından belirlenen tarihe kadar bir ihlali düzeltmezse, ilçenizdeki konut mahkemesine HP davası olarak bilinen davayı açabilirsiniz. Tüm ilçelerdeki acenteler, hak kazanan kiracılara ücretsiz hukuki yardım sunmaktadır, ancak birçok kiracı onarım talep eden davalarda kendilerini temsil etmektedir. Davanızı desteklemek için ev sahibiniz ve mülk yöneticinizle yaptığınız yazışmaların fotoğraflarını, videolarını ve belgelerini kaydedin.

Düşük gelirli New Yorklulara ücretsiz hukuki hizmetler sağlayan Legal Services NYC’nin şehir çapındaki konut bölümünün müdür yardımcısı Ami Shah, konut davalarının bu tür durumların çözümünde yardımcı olduğunu söyledi. Bir hakim, ev sahibinin harekete geçmesi için son tarihler belirlediğinden, onarımlar izleniyor ve sorun çözülmediği takdirde ev sahibi para cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Ev sahibinin bu yükümlülüğe uymaması durumunda hukuki yaptırımlar uygulanabilecektir.


Konut Mahkemesi ev sahiplerine yalnızca size değil, şehre karşı da sorumlu olduklarını hatırlatır.

Bayan Shah, “Bunu düzeltmeniz gerekiyor” dedi.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.