Ev sahibinizin ortak alanları temiz tutmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

zenrcade

Active member
S: Yukarı Batı Yakası’nda ticari bir kiralık binada kiracıyız. Çamaşır makineleri bodrum katında, ortak bir odada bulunmaktadır. Sorun şu ki bodrum ıvır zıvırla tıka basa dolu – buna katlanmaya hazırdım ama şimdi etrafı gözetleyen bir fare gördüm. Aylardır orada olmayan büyük bir kanepe, yerde bozuk bir klima, boruların etrafına dolanmış bir uzatma kablosu ve elektrik sayacının üzerinde duran bıçaklarla dolu bir bıçak bloğu var. Bütün bu şeylerin nereden geldiği belli değil. Farelerin yanı sıra çöplerin yangın tehlikesi oluşturmasından da endişeleniyorum. Şikayet için 311’i aradım ama başka ne yapabilirim?

A:
Fareleri çekmek ve yangın tehlikesi yaratmak için halka açık alanlara çöp bırakmak, ev sahiplerini evlerin ve binaların güvenliğinden ve yaşanabilirliğinden sorumlu kılan New York’un yaşanabilirlik yasalarını ihlal ediyor. Ancak kanun sizin tarafınızda olsa bile ev sahiplerinin ve yönetim şirketlerinin harekete geçmesini sağlamak her zaman kolay değildir.

Ev sahibinize ve yönetim şirketinize bodrumdaki koşulları ve çöpün yol açtığı sorunları açıklayan bir mektup yazarak başlayın. Mektubunuzun ve aldığınız yanıtların kopyalarını saklayın ve sorunu belgelemek için fotoğraf çekin.

Manhattan emlak avukatı Samuel J. Himmelstein, “Bu eşyaları halka açık alanlarda tutmak açıkça yangın tehlikesi oluşturuyor” dedi. “Orada bıçak bulundurmak gerçekten çok çılgınca görünüyor.”

311’i aramanız büyük olasılıkla Binalar veya Konut Koruma ve Geliştirme Bakanlığı’ndan bir ihlali bildirebilecek bir müfettişin ziyaretiyle sonuçlanacaktır. Sorun, sonuçların yeterince büyük olmaması nedeniyle ev sahiplerinin bu iddialara sıklıkla yanıt vermemesidir. Bazen şehir, ihlallerin giderilmemesi durumunda konut mahkemesinde dava açabilir, ancak bu, ihlallerin aşırı olduğu durumlarda meydana gelir.

Bir sonraki adım, bu ihlallerin düzeltilmesi için dava açabileceğiniz konut mahkemesidir. Bu etkilidir ancak daha sonra ev sahibi kira kontratınızı yenilememeye karar verebileceğinden, emsallerine uygun kiralama yapan kiracılar için zor olabilir. (Kirası sabit olan kiracılar bu tür eylemlerden korunur.) Bu misilleme yasa dışıdır ancak kanıtlanması zordur. Ev sahibinizin size misilleme yaptığını kanıtlasanız bile, bir yıl veya daha uzun süre kira uzatması alamayabilirsiniz. Bay Himmelstein, bunun nedeninin, karardan sonra misilleme hakkınızın geçersiz olacağını ve ev sahibinin o andan itibaren kira kontratınızı yenilemeyi reddedebileceğini söyledi.

Komşularınızı toplu halde dava açmaya teşvik etmek, avukatlık ücretlerini bölmenize ve potansiyel olarak ev sahibinizden gelecek misillemeleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.