Emekliliğe hazır mısınız? Önce aileni düşün.

zenrcade

Active member
Marta Genoni, yaşlıların yaşadığı birkaç topluluğu gezdikten sonra, avukat kocası Kenneth ile Westfield, New Jersey’de paylaştığı evden çok da uzak olmayan iki çekici seçenek keşfetti. Ancak nihai bir karar veremeyince Richmond, Virginia’da bir üniversite yöneticisi olan büyük kızından kuzeye gelip değerlendirme yapmasını istedi.

Kızı onun dileğini yerine getirdi ancak ebeveynlerine tamamen farklı bir seçeneği düşünmelerini önerdi: Richmond’da yaşlıların yaşadığı bir topluluk.

Şimdi 79 yaşında olan Bayan Genoni, “Ona ‘Bunu neden yapayım ki?’ diye sordum” diye anımsıyor. “‘Hayatım New Jersey’de. Ailem ve arkadaşlarım burada. New York Şehir Balesi ve New York Filarmoni Orkestrası’na aboneliğim var.’”

Kızı, Richmond’da çok fazla kültür ve aynı zamanda çok sayıda iyi insan olduğu konusunda ona güvence verdi. Bayan Genoni, “Sonra bize ‘Er ya da geç birinizin ya da her ikinizin de bir avukata ihtiyacı olacak’ dedi” diye anımsıyor. “‘Yakınımda yaşamak varken neden uzaktan benim için endişelenesin ki?'”

“Ve” diye devam etti, “kocama dedim ki, ‘Bu mantıklı gelmiyorsa kahretsin.’ ”

Çift, 2016 Şükran Günü hafta sonu boyunca Richmond’u ziyaret etti, tekrar baktırdı, gördüklerini beğendi ve gelecek yılın başlarında şehrin Batı Yakası’nda sürekli bakım sağlayan yaşlılar topluluğu olan Cedarfield’a yerleşti.

Bay Genoni Mart 2020’de aniden öldüğünde, Bayan Genoni, “Kızım her şeyi halletmek ve dul kalmama yardım etmek için beş dakika içinde buradaydı” dedi.

Birçok yaşlı yetişkin için emeklilik, işlerinden ve aile ortamlarından, güzel hava koşullarına ve yaşamlarının yeni aşamasına uygun olanaklara sahip bir yere taşınmak anlamına gelir. Syracuse Üniversitesi’nde kamu yönetimi ve uluslararası ilişkiler alanında fahri profesör olan Douglas A. Wolf, daha sonra, “düşüş deneyimi veya beklentisiyle” bu sefer “bakımın sürdürülmesi için iyi olacak bir yere” ikinci bir hamle gerçekleştiğini söyledi. Maxwell Vatandaşlık ve Halkla İlişkiler Okulu.

Ancak Profesör Wolf şu anda bazı insanların Sunbelt’te kalmayı atlayıp doğrudan yetişkin çocuklarına yakınlık için seçilen bir emeklilik topluluğuna geçtiği yeni bir trend görüyor.

Tamamen pratik nedenlerden ötürü, sağlığı iyi olan yaşlı yetişkinler, kariyerleri ve kendi çocuklarının okul programları ve ders dışı etkinlikleri nedeniyle bağlı olan yetişkin çocuklarına göre eşyalarını toplayıp hareket etme konusunda daha iyi durumdalar.

Elbette bu emeklilerin çoğu, çocuklarının doktor randevularına giderken onlara eşlik etmesine ve kafa karıştırıcı formları doldurmalarına yardım etmelerine ihtiyaç duyacakları bir zaman hayal ediyor. O zamana kadar, artık hepsi aynı posta kodunda (veya yakınında) yaşadığından, sık uçuş millerini kullanmadan tatillerini birlikte kolayca kutlayabilirler.

Cedarfield 1996’da açıldı ve beş ya da 10 yıl öncesine kadar yalnızca Richmond bölgesinden ziyaretçi çekiyordu. Topluluğun genel müdürü Amy Chapman, “Bütün sakinlerin bir bağlantısı vardı” dedi. “Aynı üniversitelere gittiler ve aynı şehir kulüplerine üye oldular.

“Ancak” diye devam etti, “COVID sonrası çocuklarına daha yakın olmak için hareket eden insanların sayısında bir artış gördük.” Cedarfield’ın bekleme listesindeki kişilerin yaklaşık yüzde 13’ü eyalet dışından geliyor ve “Çoğu Bayan Chapman, hepsi olmasa da çocuklarının yanında olmak için hareket ettiklerini söyledi.

“Pandemi her şeye dair düşünce biçimimizi değiştirdi” dedi. “Seyahat edememem ve sevdiklerimi görememem sanırım insanların ailelerine daha yakın olmak için taşınmak istemesine neden oldu. Ancak yaşlılar çocuklarının birincil bakıcıları olmasını istemiyorlar. Bu sorumluluğu mutlaka istemiyorlar, bu yüzden yaşlılar konutlarına taşınıyorlar. Bunu çocuklarına hediye olarak görüyorlar.”

Birkaç yıl önce, şu anda 82 yaşında olan emekli bir sosyal hizmet görevlisi olan Eric Thompson ve şu anda 77 yaşında olan emekli bir ikinci sınıf öğretmeni olan eşi Joan Thompson, artık eskisi kadar genç olmadıkları gerçeğini dikkate almaya başlamışlardı. daha erkendi. Buna göre Baltimore’daki evlerinin yakınında sürekli bakım tesisleri aramaya başladılar.

Ancak 2017’de Richmond, Vt.’ye taşındığında. İki oğullarından büyük olanı Matt’i ziyarete giderken onları Shelburne yakınlarındaki Champlain Gölü yakınındaki bir emeklilik topluluğu olan Wake Robin’e bakmaya teşvik etti.

Çift gördüklerini beğendi ve kaydoldu. Haziran 2022’de orada tek odalı bir daireye taşındılar.

Küçük oğlu Josh’un 2021’de Burlington, Virginia’dan Shelburne’e taşındığı Bayan Thompson, “Görünüşe göre burada kalmamız gerekiyor” dedi. “Ailemizin tamamı burada. Doğum günleri ve diğer kutlamalar için bir araya gelebilmek, Baltimore’da yaşarken ve oğullarımız buradayken pek sık yapamadığımız bir şeydi.

Küçükken arkadaşlarımızın uzaktaki ebeveynlerle uğraştığını izledik ve bunun ne kadar zor olduğunu gördük.”

Bu endişe, 83 yaşındaki dul Mary Boundy’yi 2022’de East Haven, Connecticut’taki evinden Brooklyn Heights’taki üst düzey bir konut topluluğu olan Watermark’a taşınmaya motive etti. Bayan Boundy, “Kızım Manhattan’da yaşıyor ve ben bunu hiç düşünmedim. Beni kontrol etmek ve benimle birlikte doktora gitmek için Connecticut’a giden trene binmesi adildi” dedi.

“Onların etrafında olmak harika” diye ekledi. “Haftada bir kez kızlar günü düzenliyoruz. Öğle yemeğine çıkıp alışverişe çıkacağız.

Yetişkin çocuklarının yanında olmak için taşınan birçok yaşlı, şu ya da bu konuda onlara yaslanmak zorunda kalacakları zamanı önceden tahmin ediyor. Ancak Cedarfield’dan Bayan Chapman, taşınma konusundaki motivasyonunun bir kısmının yetişkin çocuklarının buna güvenebilmesi olduğunu söyledi. onlara bir süre için. “Büyükanne ve büyükbaba olarak hayattaki misyonlarını sürdürmek istiyorlar. İhtiyaç duyulmasını istiyorlar” dedi.

Bayan Thompson, “Sonrasında durumun değişeceğini ve çocuklarımızın bizim için bir şeyler yapacağını biliyoruz” dedi. “Ama şu anda torunlarımızı okuldan ve kamptan almakla meşgulüz. Şu anda yardımcı olabiliriz.”