DxOMark’a göre en âlâ kameralı telefonlar

Leila

Global Mod
Global Mod
DxOMark’a göre en âlâ kameralı telefonlarTelefon satın alırken dikkat edilen biroldukça kıstas bulunuyor. Kimi kullanıcı için sürat ve batarya kıymetli iken, birtakım kullanıcılar için ise en kıymetli kriter telefonun kamera performansı. Biz de “En uygun fotoğraf çeken telefonlar hangisi?” diye merak edenler için DxOMark listelerindeki en uygun kameralı telefonları sizler için sıraladık.

Kamerası en düzgün telefonlar listesine geçmedilk evvel, kamera performansında kıymetli olan birkaç ayrıntıya özetlemek gerekirse değinelim. Çünkü günümüz akıllı telefon endüstirisinde adeta megapiksel savaşları yaşanıyor. O denli ki 200 megapiksel çözünürlüklü telefonlar dahi piyasaya sürülmüş durumda.

Evet, çözünürlük kamera performansını etkiliyor fakat kamerada kıymetli olan tek kriter değil. Ayrıyeten yüksek çözünürlüğün getirmiş olduğu birtakım handikaplar da bulunmuyor değil. Bunlardan birincisi; çözünürlük arttığı için kameranın topladığı bilgi artıyor ve buna bağlı olarak evrak boyutları kıymetli ölçüde artıyor. Örneğin; 12 MP çözünürlüklü bir fotoğrafın boyutu 1.8 MB iken, 48 MP çözünürlüklü bir fotoğrafın boyutu ise 80 MB’a kadar ulaşabiliyor.

Diğer bir husus ise şayet kameranın sensör boyutu ve lensin diyafram aralığı, artan çözünürlüğe paralel olarak iyileştirilmezse çözünürlük artışıyla birlikte fotoğrafla ilgili daha fazla data toplandığı için düşük ışıklı ortamlarda karanlıkta kalan yerler ve kumlanma üzere sorunlar yaşanabilir. İşte bu yüzden telefon kamerasının yeterli olduğunu anlamak için çözünürlüğe ek olarak sensör boyutu, piksel büyüklüğü, diyafram açıklığı, odak uzaklığı, lens kalitesi ve yazılım başarısına da dikkat edilmeli.


DxOMark en düzgün kameralı telefonlar sıralaması
📱
(2022-2023)


DxOMark İmaj Laboratuvarı da tüm bu teknik ayrıntılarla bir arada telefonları farklı şartlarda test ederek puanlandırıyor. İşte DxOMark’a nazaran en âlâ kameraya sahip telefonlar:
 1. Huawei Mate 50 Pro
 2. Google Pixel 7 Pro
 3. Honor Magic4 Ultimate
 4. iPhone 14 Pro & iPhone 14 Pro Max
 5. Huawei P50 Pro
 6. iPhone 13 Pro & iPhone 13 Pro Max
 7. Xiaomi 11 Ultra
 8. Google Pixel 7
 9. Huawei Mate 40 Pro+
 10. Xiaomi 12S Ultra
Ön kamerası en düzgün telefonlar
🤳


DxOMark’a nazaran en uygun selfie fotoğraf çeken telefonlar ise şu biçimde:

 1. iPhone 14 Pro & iPhone 14 Pro Max
 2. Huawei Mate 50 Pro
 3. Huawei P50 Pro
 4. Google Pixel 7 Pro
 5. Huawei Mate 40 Pro
 6. Huawei P40 Pro
 7. Google Pixel 6 Pro
 8. Asus ZenFone 7 Pro
 9. Samsung Galaxy S20 Ultra
 10. Huawei nova 6 5G
Kamerası En Yeterli Fotoğraf Çeken Telefonlar Oylama: 5/5 (
⭐
⭐
⭐
⭐
⭐
) Toplam Oy: 3541