Dijital çağda ebeveyn olmak – Son Dakika Eğitim Haberleri

Sekkoz

Member
Dijital çağda ebeveyn olmak – Son Dakika Eğitim Haberleri Prof. Dr. Mehmet Engin DENİZ – Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı

Oluşturulma Tarihi: Aralık 12, 2022 10:53

TwitterLinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

Çocuklarımızı teknolojik araçların ve internetin ötede kullanımı sonucunda ortaya kaynak davranışsal bağımlılıklardan korumak için sayısal ebeveyn olmamız gerekiyor. Dijital vakit döneminde teknolojiyi yerinde, zamanında ve etkin kullanmasını çocuklarına öğretebilen ve açınık-tutum rol modeli olabilen ana ve babalara sayısal ebeveyn denir.

class=”medyanet-inline-adv”>

Dijital ebeveyn temel olarak şu işlevleri yerine getirmeli:
1. İçinde bulunduğumuz sayısal dönemin gereklilikleri konusunda malûmat sahibi olan ve bunları önemseyen bireyler olmalı,
2. Günümüzde gençlerin kullandığı teknolojik vesait hakkında malûmat sahibi olmalı,
3. Dijital yıldırım ortaya çıkardığı riskler konusunda malûmat sahibi olmalı ve yerde olası risklerin önlenebilmesi için gerekli önlemleri aile ile işbirliği içerisinde almalı,
4. Teknolojik aletlerin kullanımı konusunda çocuklarına mutlaka uygun roller sunmalı ve örnek teşkil edecek eylemlerde bulunmalı,
5. Teknolojik gelişmelere açık olmalı ve teknoloji kullanımın etik yetişkin hakkında çocukları bilgilendirebilmeli.

ÇOCUKLARIMIZI NASIL KORURUZ?
Ebeveynler, ötede teknoloji kullanımının olumsuz sonuçlarından çocuklarının zarar görmesini engellemek için, günlük yaşam içerisinde aşağıdaki aşağılık aktiviteleri yapmalarında yarar vardır.
1. Günde en rengi tek öğün tüm karı beraberce yemek yiyin.
2. Her gün tek saat karı içerisinde ortak zaman oluşturun ve yerde zaman diliminde internet ve televizyon erişimini mutlaka kapatın. Bu tek saatte sohbet etmek, kitap okumak, mürebbi oyunlar oynamak vb. aktiviteler ile değerlendirilebilir.
3. Günde maksimum iki kez mesaj bildirimlerinizi kontrol edin. Telefondan birden ihtiyaçlar sayılmazsa uzak kalmaya çalışın. Bu konuda çocuklara rol model olun.
4. Akşam tüm ailenin fikri alınarak belirlenen saatten sonra internet erişimini kapatın.
5. Araba kullanırken, yemek yerken, sohbet ederken telefon ile ilgilenmeyin ve yerde konuda çocuklara örnek olacak davranışları yerine getirin.
6. Çocuklar ile internette oyun oynama veya sosyal medya bile vakit geçirmek yerine kelime oyunları veya zekâ oyunları oynayın.
7. Hafta sonu ya bile günün malûm zamanlarında tüm cihazları kapatarak ailece aktiviteler yapın.
8. Belirlediğiniz vakitlerde mutlaka hariç çıkıp yürüyüş yapın.
9. Ailece gönüllü çalışmalara katılın, ihtiyaç sahiplerine yardım edin, sokak hayvanları için yardım kampanyalarına dayanak verin vb.
10. Özel günlerde günün malûm zamanlarında mutlaka interneti kapatın. Örneğin dini bayramlar, milli bayramlar, anneler günü, babalar günü gibi…

teknoloji YERİNDE VE DENGELİ KULLANILMALI
Dünyadaki gelişmeler ve değişimler toplumların yaşam tarzlarını ve karı içi ilişkilerini etkilerken, yerde hâl tıpkısı zamanda evlât yetiştirme tarzlarına bile yansıyor. Teknolojik ilerlemeler o kadar hızlı oldu ki içinde yaşadığımız devre sayısal vakit olarak adlandırılıyor ve yerde çağda sayısal ebeveyn olmak başka tek maharet gibi duruyor. Tüm yerde gelişmeler ana ve babalara yeni sorumluluklar yükledi. Bir taraftan hem kendisi teknolojik araçlara karşı özgürlüğü olma riskiyle karşı karşıya kalırken, başka taraftan çocuklarını bile yerde risklere karşı koruması için uygun açınık-tutum modelleri sergilemesi gerekiyor. Çocuklar öğrenme veya neşeli için teknolojiyi nasıl kullanmalı, hangi yaş döneminde kaç saat kullanmalı, çocuğun öğrenmesi için hangi teknolojik araçlara ihtiyacı var? Çocuklarımızı teknolojik araçların ve internetin zararlarından nasıl koruyabiliriz? Nasıl güvende kalabilirler? Gibi pek sayı soruyla karşı karşıya kalan ebeveynlerin, yerde sorulara etkili cevaplar verebilmesi ve çocuklarına uygun rol model ahval sergileyebilmesi için, teknolojik vesait ve internet kullanımı konusunda yeterli ve güncel bilgilere sahip olmalarında yarar var. “Teknoloji uyum mu sorun mu” sorusu son yıllarda sıklıkla soruluyor. Çocuklarımız teknolojiyi en iyi şekilde nasıl kullanmalı? Burada uyanıklık edilmesi gereken muvazeneli ve yerinde kullanımın sağlanarak tâbiiyet geliştirmesinin önüne geçebilir. Çocukların teknolojiyi güvenli ve uygun şekilde kullanmasını sağlayacak olan bile ebeveynlerdir ve onlara rehberlik etme sorumluluğu bile onlarındır.

PROF. DR. M. ENGİN DENİZ KİMDİR?
İlk ve ortaokulu İskilip’te okudu. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma lisans programını 1994’te tamamladı. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitimde Psikolojik Hizmetler Anabilim Dalında 1997 yılında yüksek lisans ve 2002 yılında doktorasını tamamladı. Rehberlik ve psikolojik müşavere alanında 2006’bile agreje ve 2012’dahi profesör oldu. Yazarın, ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış sayı sayıda makaleleri, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirileri ve kitapları bulunuyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Deniz tıpkısı zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı görevini dahi yürütüyor. Prof. Dr. Deniz Türk, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Şube Başkanıdır.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.