Çözüm: bir daire bulun. Pişmanlık: içinde yaşamak.

zenrcade

Active member
Rebecca Strassberg şanslıydı. Brooklyn, Cobble Hill’deki stüdyo dairesiyle dört yıl süren derin ve önemli bir ilişkisi vardı.

“İlk bakışta beğendim. İki büyük dolap ve ayrı bir küçük mutfak içeren açık bir kat planıydı.” dedi Hearst Corporation’da markalı içerik editörü olan 31 yaşındaki Bayan Strassberg. 2018’de yılda 1.930 dolar ödeyerek stüdyoya taşındı. Ay ve heyecanlandım çünkü “aramamda gördüğüm her şeyden daha büyüktü.”

Brooklyn, Midwood’da büyüyen Bayan Strassberg, bu dört yılda çok şey olduğunu söyledi. İlk kez yalnız yaşadı Brisket adında bir köpeği oldu ve pandemiden sağ kurtuldu. Nisan 2021’de, flört uygulaması Bumble aracılığıyla Oklahomalı 30 yaşındaki grafik tasarımcı William Mussinske ile tanıştı.

İlişkileri hızla büyüdü. O zamanlar, işletmeler arası bir yazılım şirketi olan Bazaarvoice’de çalışan Bay Muschinske, Brooklyn, Gowanus’ta iki yatak odalı büyük bir şehir evinde bir oda arkadaşı ve Fran adında bir kediyle yaşıyordu. Zamanının çoğunu çalıştığı ve yaşadığı Bayan Strassberg ile geçirdi. 500 metrekarelik alanın fazla büyümesi uzun sürmedi.

Mayıs 2022’de ciddi bir şekilde daha büyük bir şey aramaya başladılar. Bayan Strassberg, kendisine stüdyoyu kiralayan yönetim şirketine daha büyük daireler olup olmadığını sordu. Çifte derhal, sadece iki blok ötede dönüştürülmüş 10 üniteli asansörsüz bir itfaiye binasında tek yatak odalı bir demiryolu dairesi gösterildi. Daire sıkışıktı ve banyo dışında iç kapısı yoktu. Kira aylık 2.750 dolardı.

Liste dışı odayı ilk görenler onlardı ama içeri girdiklerinde Bayan Strassberg dehşete kapıldı.

“Banyo hiç temizlenmemiş gibi görünüyordu. Neredeyse hiç depolama alanı yoktu. Sanki bir eğlence evindeymişim ve üstüme bir şeyler düşüyormuş gibi hissettim” dedi.

Bay Muskinske kabul etti: “Kötüydü,” dedi. “Bir istifçi durumunun bir adım ötesindeydi.”

Yine de dairenin belli bir çekiciliği vardı. Stüdyodan daha büyüktü. Bay Muschinske’de yemek yenilebilen mutfağa ek olarak bulaşık makinesiyle donatılmış küçük bir ofis alanı olacaktı – Bayan Strassberg için bir satış noktası. Ve bir yatak odası penceresindeki kırık panjurları çıkardıktan sonra, içeri muazzam miktarda ışık girdiğini gördüler.

Çift, mahallelerini sevdikleri ve dairenin temizleneceği, boyanacağı ve küvetin yeniden döşeneceği sözü verildiği için daireyi devraldılar.

O zamanlar çift, dünya pandemiden kurtulmaya çalışırken bir şehrin barınma mücadelesinin etkilerini hissediyordu. “Hiçbir şey bulamayacağımıza dair korku ve korku vardı. Bunun tek şansımız olduğunu hissettim.”

Temmuz ayında kontratı biten Bay Muskinske yenilenmedi. Aralık ayına kadar süresi olan Bayan Strassberg, dairesini yeni dairesine taşıdı.

Çift, ilk dört ayı kendilerini dekorasyon sevincine adadı. IKEA, Home Depot ve Lowes’a geziler vardı. Kitaplık ve dolaplar yapıldı. Ahşap, iddialı bir kapı projesi için satın alındı. Brisket ve Fran bile birlikte iyi yaşadılar.

Bayan Strassberg, “Ayrı alanlara sahip olduğum ve burayı bir ev haline getirebildiğim için çok heyecanlandım” dedi.

Mussinske, “Başlangıç gerçekten iyi hissettirdi” diye ekledi. “Resmi olarak tek bir çatı altında birlikte hayatımıza başladık. Birbirimizi yeni bir seviyede keşfettik.”

2.750 Dolar | Cobble Tepesi, Brooklyn

Rebecca Strasberg, 31; William Mussinske, 30

Meslekler: Hearst’te markalı içerik editörüdür. o Bazaarvoice’de Grafik Tasarımcı.

Tasarım Zorluğu: “Oturma odasında orijinal itfaiye istasyonunun direğinin bir parçası olduğuna inanılan kavisli bir duvar var. Bayan Strassberg, “Kesinlikle yaratıcı bir meydan okumaydı” dedi.

Uzatılmış bir çalışma haftası: “Altı aylık yoğun bir kursa katılmak, programımı haftada 75 saate çıkardı. Bu ikimizi de rahatsız etti. Mekandan memnun kalmadık. Her gelişme bir görev gibi hissettirdi,” dedi Bay Muschinske.

Eylül ayında, her ikisinin de evden çalıştığı göz önüne alındığında belki de kötü bir zamanlama olan Bay Mussinske, altı aylık yoğun bir tasarım kursuna başladı. İşinin ve derslerinin gerekleri, onu cumartesi günleri tüm gün ve gece saat 22-23:00’e kadar bilgisayar başında oturmaya zorladı. Pazar günü, tek izin günü, ev işleri ve daireyi yenilemek, listesindeki son şeylerdi.

Kısa süre sonra, kiracının beklenmedik vicdan azabı çifti bataklık gibi tüketti.

Kapıların olmaması, sesin her yere gitmesine izin verdi. Eşyalarını nereye koyacaklarını bilemediler ve depolama alanı eksikliğinden bunaldılar. Dairenin darlığı sorunları artırıyordu. Bay Mussinske’nin ekran kamerası açıldığında, Bayan Strassberg’in her hareketini, örneğin mutfağa veya banyoya girerken kaydetti. AirPods vazgeçilmez oldu.

Bayan Strassberg aceleci bir kararla masasını satmaya ve bir Peloton almaya karar verdi. Bu, korkmaya başladığı kanepede yemek yediği, çalıştığı ve uyuduğu anlamına geliyordu.

Ocak 2023’te, sadece altı ay sonra yeniden yeni bir yer aramaya başladılar.

Çift, her gün iki odalı, bahçeli bir daire bulma umuduyla internette arama yaptı.

Bayan Strassberg, “Diğer dairelere baktığımızda, ilk seferki kadar hayal kırıklığı ve zordu” dedi. “Maliyetler ve ücretler düşüldükten sonra, sadece anahtarlar için 16.000 dolara ihtiyacımız olacağını bir yerde gördük. Gelip görmesi için birine e-posta gönderdiğimizde diğer daireler çoktan gitmişti.”

Bu dönemde kurtarıcı bir lütuf, “oturma odamızın bir uzantısı haline gelen” yerel barları olan Congress Bar’dı. Oradaki herkesi sevdik,” dedi Bayan Strassberg. “Bana evden çıkma şansı verdi ve Billy’ye kendine zaman kazandırdı. Hala mahalleyi ve edindiğimiz arkadaşları seviyorduk. Onsuz yapmak istemedik.”

Çift duygusal olarak yeniden ayarlamak zorunda kaldı. Bay Mussinske’nin derslerini Mart ayında bitirmesine yardımcı oldu.

Bayan Strassberg, “Anlatıyı kafanızda düzeltmek zihinseldir,” dedi. “Yukarı doğru hareket etmenin giderek daha az mantıklı olduğunu fark ettik. Para biriktirmek ve burada sahip olduğumuz istikrarı takdir etmek bizim için daha iyi olur.”

Dekorasyon ve güzelleştirme projelerine geri döndüler. IKEA’dan yeni bir masa ve sandalye alındı. Facebook grubu Buy Nothing sayesinde ücretsiz, neredeyse yeni bir bilgisayar monitörü satın alınabiliyordu. Bay Muskinske’nin geniş plak koleksiyonunu başka bir alana taşıyarak yer açtıktan sonra, oturma odasında uygun bir çalışma alanı yaratılarak daireyi daha büyük hissettirdi ve Bayan Strassberg’e kendi alanına sahip olduğu hissini verdi. Yeni bir kanepe alındı. Bir galeri duvarı için planlar hayata geçirildi. Her odanın kapısı listeye geri döndü.

“Daireye maddi ve manevi olarak yeniden yatırım yapmaya başladık. Hemen mutlu oldum” diyen Strassberg, küçük değişikliklerin büyük farklar yarattığına dikkat çekti. “Artık her yeni bir şey getirdiğimizde bir umut duygusu var.”

Bay Muskinske, kıvılcımın geri döndüğünü ekleyerek kabul etti.

“Önümüzdeki 14 ayın tadını çıkarmak istediğimiz için çok fazla sevgi katmak istedik” dedi. “Hareket etmediğim zamanlarda, enerjimi o mevcut alana uygulayabiliyordum. Yine bir ekip olarak çalışıyoruz. Bu deneyim bana stresle nasıl daha iyi başa çıkacağımı ve Becca için nasıl daha iyi bir ortak olabileceğimi öğretti.”