Büyük ucuz dairesini seven etkileyiciden nefret etmeyin. Değil mi?

zenrcade

Active member
Pek çok üniversite mezunu gibi Hattie Kolp’un da her şeyden önce iki şeye ihtiyacı vardı: bir işe ve bir daireye.

New York’ta doğup büyüyen Bayan Kolp, geri döneceğini her zaman biliyordu. Los Angeles’tan dört yıl uzakta kaldıktan sonra Kaliforniya’daki yaşamın kendisine göre olmadığına karar verdi. Batısının her zaman Yukarı Batı Yakası olacağını, on yaşından beri aynı dairede yaşadığını ve balenin, operanın, sanat gösterilerinin ve Broadway gösterilerinin sadece birkaç blok ötede, bir tren yolculuğu mesafesinde olduğunu fark etti. ya da… bir taksi yolculuğu kadar uzakta. Central Park’ın “temelde benim arka bahçem olduğunu” söylemeyi seviyor.

O hayaleti geri istiyordu. Parası ve işi olmadığından her 20 yaşındaki çocuğun yapacağını yaptı: ailesinin yanına geri döndü.

Savaş öncesi iki yatak odalı kiralık daireyle ilgili pek çok hoş çocukluk anıları vardı. Ebeveyinleri — Babası kar amacı gütmeyen bir kuruluşta çalışıyordu, annesi ise sanat tarihçisi ve daha sonra anaokulu öğretmeniydi. — “iyi bir parti vermeyi sevdim” dedi. “Yoğun, sıkışık daireye” dönmek kolaydı.

Bu 2014 yılındaydı. Ve Bayan Kolp hala orada.

Neden? Bunlar New York’un şehir efsanelerini oluşturan şeyler; New Yorkluları bayıltan veya nefret ettiren şeyler, Bayan Kolp’e şöhret getiren şeyler, TikTok’ta 241.000 takipçi ve Instagram’da 230.000 takipçi.

Anne ve babasının dairesi kira garantiliydi ve 2018’de emekli olup Virginia’ya taşındıklarında daireyi ona devrettiler.

Bayan Kolp artık hayatını içerik yaratıcısı olarak kazanıyor. Takipçiler, Bayan Kolp’ün uyuyabileceğini bildiği bir apartman dairesinde çok ucuza yaşama hayaline kapılmış, ancak iç tasarım ile içerik oluşturmanın kesişim noktasını keşfettikçe hayran kitlesi de büyüdü.

1.300$ (Belki biraz daha fazla. Lütfen ona sormayı bırakın.) | Yukarı Batı Yakası

Hattie Kolp, 31

Meslek: Bayan Kolp, ev dekorasyonu alanında tam zamanlı bir içerik yaratıcısıdır.

Daireyi ailede tutmakla ilgili olarak: Bayan Kolp’un çocuğu olmamasına rağmen kirası sabit olan daireyi gelecek nesillere bırakmak istediğini söylüyor. “Daireyi kesinlikle her zaman tutacağım. Ve eğer benim de onu korumak isteyen çocuklarım varsa, o zaman kesinlikle. Bunu çok isterim.”

Bir yetişkin olarak Yukarı Batı Yakası’ndaki yaşam hakkında: “İnsanların New York’a gelmek istediği pek çok şey beni hiç ilgilendirmiyor. Bu telaşlı kültürden hiç hoşlanmıyorum. Bütün bunlardan olabildiğince uzak olmak istiyorum. Modaya uygun bölgelerde olmak istemiyorum, modaya uygun bir restorana gitmek istemiyorum. Sadece hayatımı yaşamak istiyorum, bu yüzden Yukarı Batı Yakası’nın sessiz ve ilginç olmasını ve bir mahalle hissi vermesini seviyorum.

İçerik oluşturmak artık onun işi ancak bu noktaya gelmesi biraz zaman aldı.

Bayan Kolp, üniversiteden mezun olduktan sonra bir emlak acentesinde ev satıcısı olarak işe başladı; bu, New York gibi bir şehirde, herkesin bildiği gibi acımasız ve çoğu zaman istikrarsız bir meslekti. Bu süre zarfında yalnızca 1000 dolar kazandığını tahmin ediyor. Bir röportajda “Daha önce bir yetişkin olarak New York’ta hiç emlak deneyimim olmamıştı, bu yüzden hiçbir fikrim yoktu” dedi.

Bunu iki ay boyunca yaptı ve sonra öğretmen oldu – diploması çocuk gelişimiydi – New York’ta faturalarını zar zor ödeyen başka bir iş. Bir derece için Hunter College’a geri döndüğünde bile başka bir şey yapması gerektiği hissinden kurtulamıyordu.

Kariyeri konusunda kararsız olmasına rağmen, yaşam durumunu çözdüğünden emindi ve ebeveynleri kiralık mülkten taşınmaya hazırlanırken kendi kendine “kira kontratını devralmazsa deli olacağını” söyledi. New York City’de kira sabitleme genellikle 1974’ten önce inşa edilmiş en az altı üniteli binalardaki daireler veya vergi indirimi alan daha yeni binalar için geçerlidir. Dokuz kişilik bir kurul, ev sahiplerinin bu tür daireler için kiraları yasal olarak artırabilecekleri yüzdelere karar veriyor.

Daire yaklaşık 1.200 metrekare ve ortalama aylık kiranın 4.500 doların üzerinde olduğu bir mahallede en düşük dört rakamda kalıyor.

Ailesi gidince burayı kendine ait hale getirmeye başladı. “Boho” temasını terk ettiğini ve Yukarı Batı Yakası’nın Avrupa tarzı mimarisinden ilham aldığını söyledi. Daire artık daha çok Paris’teki bir daireye benziyor. “Sanırım gerçekten mahallenin mimarisini ve dairemin çerçevesini terk ettim. Bu gerçekten sadece estetik; tasarım tercihlerimi yönlendiriyor.”

Deneyimleri hakkında blog yazmaya ve dairede yaptığı değişiklikleri gerçek zamanlı olarak paylaşmaya başladı. Pek çok Amerikalı ekşi mayalı mezeler, “Animal Crossing” kopyaları ve çok fazla alkolle evlerinde otururken, Bayan Kolp duvarları yıktı.

İnsanlar izledi ve daha sonra daha fazla insan izledi. Görünüşe göre tüm dünya onun sadece 1.300 dolar kira ödediğini biliyordu, o kadar ki bu kısım hakkında konuşmaktan nefret ediyor. Haberler’a kirasının 2021’den bu yana ne kadar arttığını söylemedi.

Bunun yerine dairenin gelişimine odaklandı: Çocukluğunun yatak odasını renklendiren pembe duvarlar artık yok. Başlangıçta ebeveynleri ve şehre gelen arkadaşları için misafir odası olarak kullanılan bu oda, artık onun kişisel kütüphanesi olarak kullanılıyor. Kitap rafları çocukluğundan kalma ıvır zıvır ve kitaplarla dolu. Uşak kileri (onlarda bunlardan birinin olduğunu kim söyleyebilir?) bir sohbet odasının girişini andıran “oldukça atmosferik bir alan” ifade etmek için koyu yeşil bir renk tonuna boyandı.

Mutfağında bir sıçrama yaratmak için kendinden yapışkanlı fayanslar kullandı. Hızlı bir bakış, yapışkan, bakır renkli kağıt kapaklarını ortaya çıkarır. Ayrıca bir şömineyi restore etti, cep kapılarını açığa çıkardı, taç pervazını ekledi ve kapı tokmaklarını değiştirerek daireyi “amaçlanan durumuna” döndüren değişiklikler yaptığını söyledi.

Kendin Yap projeleri arasında öğretmenlik işini bıraktı ve geçen yıl tam zamanlı içerik yaratıcısı oldu. Hayranlar (ve nefret edenler) apartman güncellemelerini titizlikle takip ediyor.

Her ne kadar kişinin uyuduğu, sosyalleştiği ve ağladığı yerlerin mahrem ayrıntılarını dünyaya açıklamak zor görünse de Bayan Kolp, bunun küresel bir topluluk bulmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Bayan Kolp, “Hayatımı sosyal medyada açmak ve sevdiğim şeyleri dünyayla paylaşmak, başka türlü asla kuramayacağım kadar çok harika arkadaşlık ve bağlantı kurmamla sonuçlandı” dedi.