Bu Mayıs ayında biçmeyi bırakırsanız çimleriniz çayıra mı dönüşecek?

zenrcade

Active member
No Mow May, tam olarak ne dediğini savunan yıllık kampanyanın zamanı: erken sezon polen taşıyıcıları için ekstra kaynak sağlamak adına bu ay çimleri biçmeyin.

Biraz farklı bir yaklaşım benimsiyorum. Mayıs ayının ilk haftasında bir gün, mülkümde giderek artan büyüklükte çok sayıda tarlayı gerçekten biçtiğim yılın tek zamanıdır.

benim felsefem? 364 Gün Biçmek Yok diyebilirsiniz.

İlk küçük çayırımı yaklaşık 30 yıl önce yetiştirmeye başladım ve o zamandan beri yılda bir gün dışında birkaç başka arazide de durdum.

Her odada yeni türler ortaya çıkmaya devam ediyor. Kuşkusuz, en eski, en geniş bölgeyi ele geçiren dikenli çalılar için defalarca sert terimlerle söylediğim gibi, hepsi arzu edilir şeyler değil. Kendi yöntemleriyle savaşırlar, dikenleri kan çeker. Bana ait.

Ormanlık istilacılar ve evimin tüm bu daha vahşi bölümleri, ekolojik ardıllığın ilk aşamalarında on yıllarca devam eden bir eğitim kursunun ve benim ve çeşitli vahşi yaşamın dört yıllık bir ziyafetinin alanıydı.

Keşke başladığımda bir kullanım kılavuzum olsaydı. Yakın zamanda yayınlanan iki kitap, manzaralarını yeniden düşünen bahçıvanlar için bunu sunabilir, daha vahşi bir stile geçerken gerçekçi beklentileri sürdürmelerine yardımcı olabilir – ve bazen somutlaşmış kendiliğindenlik gibi hissettiren şeylerle yüzleşir.

Monarch Gardens’ın sahibi Nebraska merkezli tasarımcı Benjamin Vogt, 2023 tarihli “Prairie Up: An Introduction to Natural Garden” adlı kitabını tartışmak için podcast’imde bana katıldığında, “Her çim, yerden kalkmak için haykıran bir çayırdır,” dedi. Tasarım.”

Abound Design’dan Owen Wormser, 2020 Lawns Into Meadows: Growing a Rejenerative Landscape’in güncellenmiş baskısının yayınlanmasıyla aynı zamana denk gelen başka bir podcast bölümünde “Doğa, çeşitli ve bol olmak istiyor,” diye yineledi. “Sonunda bitkiler ortaya çıkıyor.”

Batı Massachusetts’te ikamet eden Bay Wormser, “Bekçiler olarak, bunu bir dereceye kadar kontrol etme olanağına sahibiz” diye ekledi. “Ancak buradaki fikir aynı zamanda bitkilerin, yerin ve doğanın da kontrol altına alınması. Bu bir işbirliği.”

Her iki kitap da bize planlama, şantiye hazırlığı ve bakım sonrasında rehberlik eder. Ayrıca, belki de en önemli dersin altını çiziyorlar: sabrınızı, daha gevşek olan yeni toprak parçanızı – bolca – işlerken yoğun bir şekilde geliştirmelisiniz. Dikim tarzınız nasıl daha rahat hale geliyorsa, düzen, düzen ve zamanlama hakkındaki düşünce tarzınız da daha rahat hale gelmelidir.

Bay Vogt, “Bitkilerin yolu göstermesine, yönetimi yönetmesine, bize nerede olmak istediklerini ve nasıl olmak istediklerini göstermesine izin veriyoruz” dedi. “Ve tamamen ortadan kaybolmak isteseler bile – ki bu çok iyi – manzaradaki bu dinamiği seviyoruz. Bir şeylerin değişmesini istiyoruz.”

Herr Wormser’in yazdığı gibi: “Bir çayır kurmak aynı zamanda bir salıverme dersi de içerir. Temel bakımın yanı sıra, çiminizi tasarlayıp ektikten sonra asıl göreviniz, ona kendi karakterini geliştirmesi için ihtiyaç duyduğu alanı ve zamanı vermektir.”

doğru bitkiler

Kırsal bir bölgede bahçem var ve evimin manzarası, ben gelmeden çok önce orada olan bir meyve bahçesi ve meranın kalıntıları üzerinde. Yıllar önce, evimin yukarısındaki bir çimenliği incelerken, tanıdığım bazı önemli yerel bitkilerin varlığı beni yüreklendirdi. İyi çayır malzemeleri yapacaklarını düşünerek biçmeyi bıraktım ve ne olduğunu izledim.

Tek biçme işlemim Mayıs ayı başlarında yapılacak çünkü karışımda tanımladığım bitkilerden biri sıcak mevsimde yetişen bir çim olan Little Bluestem (Schizachyrium scoparium) idi. Çevresindeki çoğu soğuk mevsim mera otundan biraz daha sonra ortaya çıkar. Bu daha az arzu edilen türler filizlendikten sonra, ancak mavi sap ortaya çıkmadan hemen önce biçerek, onları geri püskürtüyorum ve onlara avantaj sağlıyorum.

Geleneksel bir banliyö çimenliğinde, “biçmemek” dediğim bu uygulama muhtemelen işe yaramazdı. Çayır tarzı bir tasarım – veya çayır veya savan gibi diğer otlak topluluklarından ilham alan bir tasarım – kasıtlı olarak dikilmelidir.

Her iki yazar da, görünüşlerine veya dayanıklılık bölgelerine göre bitki seçmenin yeterli olmadığına dikkat çekiyor. Belirli site koşullarınıza uyan bölgesel olarak (veya daha iyisi, yerel olarak) uygun yerlileri tanımlamanız gerekir.

Bay Vogt, “New York’un taşrasındaki Bölge 5, Colorado’daki bölge 5 ile aynı değildir, özellikle yerel bitkilerle çalışırken,” diye yazıyor Bay Vogt. Minimum kış sıcaklıkları benzer olabilir, ancak iklim bölgeleri ve bitki toplulukları benzer değildir.

Tarım Bakanlığı’nın dayanıklılık bölgesi haritalarını kullanmak yerine, bir mülkün bulunduğu daha büyük ekosistem hakkında daha fazla bilgi edinmek için Çevre Koruma Ajansı’nın Kademe III ekolojik bölge haritalarıyla başlıyor.

Ardından yerel bitki arama araçlarına ve Pollinator Partnership, Audubon, Xerces Society veya National Wildlife Federation gibi bölgesel yerlilerin listelerini sunan sitelerdeki kılavuzlara yöneliyor. Ancak, hepsi tasarım konseptinize, tam konumunuza veya saha koşullarına uymayacağından ödev daha yeni başlıyor.

Bay Vogt, her bitkiyi araştırarak olasılıkları daraltın, diye tavsiyede bulundu. Yerel halk için bölgesel bir saha rehberi başka bir iyi kaynaktır. Eyaletiniz veya yerel yerel bitki topluluğunuzun da keşfedilecek değerli kaynakları olacaktır.

Belki de hiçbir bitki seçimi çim seçiminden daha önemli değildir.

Herr Wormser, “Çimler görsel olarak bir çayırı toprakladığı ve baskın bitkiler olduğu için önce onları seçin” diye yazıyor. Genellikle bir veya iki püsküllü sıcak mevsim çimini, “çimlerimin omurgasını” oluşturan küçük bir tasarıma (veya büyük bir projede dörde kadar) dahil eder.

Paletinizi geliştirirken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta: Doğadan ilham alan tasarımlar yaratmak için Bay Vogt, doğanın bitki topluluklarının nasıl yapılandırıldığına dair katmanlar halinde düşünmeyi öneriyor. Bu, sazlar (Carex) gibi yer örtücülerden ve kalamint (Pycnanthemum virginianum) gibi orta katmanı dolduran yapısal bitkilerden mineçiçeği (Vernonia) gibi daha büyük, mimari türlere kadar farklı boyutlarda bitkilerin kullanılması anlamına gelir.

Ayrıca mevsimsel değişimlerin seçilmesini tavsiye ediyor; yani yararlı böcekler, kuşlar ve diğer yaban hayatı için süregelen görsel çekicilik ve sürekli destek arayışı.

“Doğal bir bahçede her katmanda birden çok bitki vardır,” diye yazıyor, “farklı mevsimlerde işlerini yapan bitkiler.”

Her site hazırlama stilinin artıları ve eksileri

Şimdiye kadar, her deneyde kendi “yatak hazırlığım”, hangi şekli biçmeden bırakacağıma karar vermekten başka bir şey değildi. Ancak çoğu bahçıvanın ekim için sahalarını hazırlaması gerekir ve her iki kitap da seçenekleri özetlemektedir.

Bitki örtüsünden arındırılmış bir yerin genellikle ideal başlangıç noktası olduğu konusunda hemfikirler. Ama oraya ulaşmanın en iyi yolu nedir: toprağı birkaç ay boyunca sürmek mi yoksa bir herbisit kullanmak mı? Ya da belki kiralık bir çim striptizcinin mekanik el emeğinin görünüşte anında tatmin olması? Ya da belki önerilen arsayı boğmak için karton kullanabilir veya alttaki bitki örtüsünü plastik örtü ile solarize edebilirsiniz?

Etik hususlar var – ve pratik olanlar. Aynı gün çim biçerek ekebilseniz de, örneğin ışığa maruz kaldıktan sonra, yabani ot tohumları alttaki toprakta çimlenir. Yaz sonu veya erken sonbahar herbisit uygulaması, organik bahçıvan için verimsiz olabilir, ancak ortaya çıkan ölü çim, yabani ot tohumlarını açığa çıkarabilecek toprak işleme olmadan tohum ekmek için iyi bir temel oluşturur.

Beklenti Anlaşması

Tohumlama, peyzaj tapaları dikme veya her ikisinin bir karışımını kullanma, verilmesi gereken farklı bir karardır. Zaman gibi maliyet de bir faktördür ve zaman en önemli faktör olabilir.

Bay Vogt, tamamen ekilmiş bir çayırın bitmesinin dört veya daha fazla yıl sürebileceğini söyledi. Tüm fişleri kullanırsanız, iki ila üç yıl sürer; ikisinin bir karışımı ile yaklaşık dört sürer.

Bu arada, bir bakım bitkisi – genellikle “ilk yılda yeşillik ve renk için” çavdar gibi yıllık bir çim veya diğer yıllık bitkiler, diye yazıyor – görsel olarak yardımcı olabilir ve tohumlanmış uzun ömürlü bitkiler kök salarken yabani otları sınırlayabilir. Ama aklınızdaki “sonraki” resim olmayacak. Henüz değil.

Bu nedenle, bir projeye başlamadan önce, müşterilerine “beklenti anlaşması” adını verdiği şeyi imzalatıyor: Önlerinde bazı büyüme sancılarının olduğunu ve “her şeyin yapılacağı” bir kesin nokta olmadığını kabul etmelerini istiyor.

Çayır deneyimimde kesinlikle değişmeyen tek şey değişimdi. Şimdi beş tür altınbaşak (Solidago) sayıyorum – hepsi nereden geliyor? O dikenli Rubus da dahil olmak üzere yabani otların istilasına ne dersiniz? Onları sürükleyip kazıyor muyum ve kim bilir neleri ortaya çıkarabilecek zemini bozma riskini alıyor muyum? Yılda bir kez biçmem, yıllar önce yaptığı gibi çalıları evcilleştirmiyor.

Bay Wormser, “Çoğu deney ve gerçekten sadece ne olduğunu görmek,” dedi. “Böğürtlen çekme gibi bir şey hakkında şüpheleriniz varsa, belki bir tanesini çekin ve bir veya iki ay içinde ne olacağını görün.”

Bu yeni kılavuzların en güven verici yanı, önemli deneyimlerine rağmen hiçbir yazarın tüm yanıtlara sahip olduğunu iddia etmemesi. Yılın 364 günü biçmeyi bırakmak isteyen herkesin anlayacağı gibi, daha büyük güçler iş başında. Bu farklı bir bahçecilik türüdür.

Bay Wormser, “Alan hazırlığı ve tasarımınızla her olasılığa karşı plan yapabilirsiniz,” diye yazıyor, “ancak son sözü doğa söyleyecek.”

Margaret Roach, web sitesinin ve podcast’in yaratıcısıdır. Bahçeye giden bir yolve aynı isimli bir kitap.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemelerini almak için buradan kaydolun.