Bir sürü aylık kiraya rağmen New York heyecanı

zenrcade

Active member
Natasha Pearce, Avustralya’dan ayrılmaya ve şehri evi yapmaya karar vermeden önce, 24 yaşında New York’u on günlüğüne yalnızca bir kez ziyaret etmişti.

Turist olarak geldi, Airbnb aracılığıyla Yukarı Doğu Yakası’nda bir oda kiraladı ve hemen etrafındaki yaşamla ilgili hacmin arttığını hissetti.

Şimdi 30 yaşında olan Bayan Pearce, “Çocukken filmlerde gördüğüm her şeyi sonunda gerçek hayatta gördüm,” dedi. “Broadway şovlarına, Kayanın Tepesine ve Özgürlük Anıtı’na gittik.” Kare. Her şey heyecan verici hissettirdi.”

Ancak, atlama zaman alacaktı – ve birden fazla hamle.

Brisbane’e döndü ama 10.000 millik kalıcı bir hareketin nasıl işe yarayacağını keşfetmeye başladı.

“Odasını kiraladığımız kıza mesaj attım ve ‘New York’a nasıl taşındın?’ Ne kadara mal oldu?’ Pearce, “Bir gün orada yaşamayı umduğum için çok istekli olduğum için ondan alabildiğim tüm bilgileri aldım” dedi.

Avustralya, salgın sırasında sınırlarını kapatırken hasreti büyüdü. 2021’in sonunda, uluslararası seyahate yeniden izin verildiğinde, yeterince beklemişti.

“İşte zamanı,” dediğini hatırlıyor kendine.

Ancak inecek bir yer bulmak tahmin ettiğinden daha zor olacaktı. Mayıs 2022’de iki valiz ve bir miktar birikimle geldi ve Facebook’ta ABD’de çalışma vizesi ve kredi geçmişi olmayan bir kiracıyı kabul edecek bir taşeron kiralama grubu ararken otellerde kaldı. Haziran ayında, Aşağı Doğu Yakası’ndaki bir apartman dairesinde ayda 2.700 $’a penceresiz bir oda buldu ve sadece anlaşmayı imzalamak için 3.000 $ ödemeyi teklif etti.

“Çok çaresizdim. Çılgın bir zamandı” dedi.

Penceresiz kiralık daireyi aldı, ancak 90 günlük turist vizesinin süresi dolduğunda, kendisi de bir iş bulamazsa ülkeyi terk etmek zorunda kalacağını biliyordu. Bu yüzden iş aramaya odaklandı ve çevrimiçi olarak kazandığı Pazarlama ve Dijital Strateji alanında bir derece için eğitimine devam etti.

New York City, hâlâ heyecan verici olsa da bu kez daha karmaşık geliyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki silah güvenliği konusunda endişeliydi ve şehir daha çok evsizlik ve suçla mücadele ediyor gibiydi. Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’nda bir süre turist olarak çalıştıktan sonra, Aşağı Doğu Yakası’ndaki zıtlıklar belirginleşti.

“Biraz pis,” diye itiraf etti. “Ama aynı zamanda çok fazla karakteri var ve devam eden çok şey var.”

Temmuz ayında maaşından vazgeçmek zorunda kaldı ve hala bir iş bulamamıştı. Eve dönmek istemeyerek, yurtdışında eğitim gördüğü ve dili konuştuğu bir ülke olan İspanya’ya gitti ve New York’ta çevrimiçi iş aramaya devam ederken başka bir turist vizesiyle kendine 90 gün daha satın aldı. Neredeyse vazgeçiyordu.

“İş bulamazsam maddi olarak kendimi destekleyemeyecek bir noktaya geldim, bu yüzden hem New York’ta hem de Sidney’de iş aramaya başladım” dedi. Ancak üç aylık son tarih Ekim ayında sona erdiğinde, New York City’de Financial District’te ofisleri olan bir dijital pazarlama koordinatörü olarak bir iş teklif edildi.

HİSSE İÇİN 1.540 $ | KÜÇÜK İTALYA, MANHATTAN

Nataşa Pearce, 30

Meslek: New York Bilimler Akademisi’nin Dijital Pazarlama Koordinatörüdür.

En küçük odayı işgal etmek için: Bayan Pearce, “Başka kimse gerçekten istemedi ve birinin alması gerekiyordu” dedi. “Küçük bir penceresi ve kapısı olmayan küçük bir dolabı olan küçük bir yatak odası. Ama biraz para biriktirdiğim için mutluydum.”

Bu kadar çok adımın olumlu yanı: “Zordu ve kendimi güvensiz hissettim. Ama işin güzel yanı, pek çok New York mahallesinde yaşam deneyimim olmasıydı.

Bayan Pearce, Şükran Günü’nde iki bavuluyla New York’a dönmüştü.

Ancak bu kez, uzun vadeli bir iniş noktası bulmak da bir o kadar zahmetli olacaktır.

İspanya’dan Bayan Pearce, bu sefer NoLIta’da iki yatak odalı bir dairede güneşli kiralık bir yatak odası olan bir aylık başka bir kiracı bulmuştu. 2.100 dolarlık fiyat etiketi onun için uygundu ve Facebook’taki listelere göz atarken bir trend fark etti.

Düzinelerce çevrimiçi afiş, pandemi sırasında kiralık daireleri düşük fiyatlarla güvence altına aldı ve şimdi yüzde 40 ve daha fazla kira artışı tehdidi altında. Daha uygun fiyatlı yeni evler aradılar ve genellikle eski evlerini kira süreleri dolmadan önce terk ettiler.

“Hepsi bir şey için çaresizdi ve kira kontratınız sona ermeden önce bulursanız, onu alın ve kira yükselmeden geçen ay devralacak başka birini bulun” dedi.

Ayrıca ayda 2.000 doların altında kalmayı ve ofisinden kısa bir metro yolculuğu mesafesinde olmayı umarak StreetEasy’de uzun vadeli seçenekleri araştırıyordu. Ancak ev sahipleri onu geri çevirmeye devam etti: ABD’deki önceki ev sahiplerinin referansları olmadan, aşırı kalabalık başvuru havuzuna ayak uyduramadı.

“Kira kontratını imzalamakta gerçekten zorlanırım” dedi.

NoLIta’daki görevinden iki hafta sonra panik başladı, vites değiştirdi ve kısa vadeli kiralamalar için tekrar Facebook’u araştırmaya başladı.

Yaklaşan bir kira artışından önce Chelsea’deki bir stüdyoyu boşaltan başka bir kiracı buldu ve spor salonu olan lüks bir çatı katında ayda 2.200 dolara kısa vadeli bir iniş yeri bulunca rahatladı. Ev sahibi yakında kirayı 4.000 dolara çıkaracağı konusunda uyardı, bu yüzden kiracı taşındı.

Her iki valizi de artık yatak takımları, mutfak gereçleri, egzersiz ekipmanları ve ıvır zıvırla dolup taşıyordu ve ayrıca karton kutuları da taşıyordu.

Şubat ayında bir Airbnb’de kalıyordu ve tekrar kiraya vermesi gerektiğini anlayınca üzüldü. Eşyalarını taşımasına yardımcı olması için bir Uber XL çağırdı ve Brooklyn, Williamsburg’da ayda 1.600 dolara tek yatak odalı iki yatak odalı bir eve taşındı. Bir tren geçtiğinde MTA’nın otomatik anonsları.

“Kendime bunun son kısa vadeli alt kiralama olacağını söyledim” dedi. “O kadar uzağa gelmiştim ki geri dönemezdim.”

Mart ayında, bir seyahat acentesinde çalışan ve kira sözleşmesi sona ermek üzere olan 26 yaşındaki Alyssa Vitolo’dan bir Facebook mesajı aldı. Bayan Vitolo, yine 26 yaşındaki bir yiyecek ve içecek bilimcisi olan Mariel Jastrebsky ile Facebook aracılığıyla zaten bağlantı kurmuştu ve iki kadın daire arıyordu. Little Italy’de ayda 4.900 dolara üç yatak odalı bir daire bulmuşlardı ve onlara katılacak üçüncü bir kadın arıyorlardı.

Bayan Vitolo ve Bayan Pearce, 10 dakikalık bir sohbet için FaceTime üzerinden bir araya geldi ve Bayan Pearce, Bayan Jastrebsky ile görüşmeden üçlülerine katılmayı kabul etti. Ev sahibinin, Bayan Pearce’ın imza atabileceğinden hiç şüphesi yoktu, bu yüzden daha daireyi görmeden kira kontratını imzaladı.

“Zaman geçtikçe daha da umutsuz hale geldim ama aynı zamanda gerçekten iyi bir ruh halindeydim” dedi.

9.800 $’lık güvenlik depozitosu ile ilk ayın kirasını eşit olarak paylaştıktan sonra, üç kadın daireyi gezdi ve Bayan Pearce en küçük odayı seçti. Şimdi ayda 1.540 dolar ödüyor ve oda arkadaşlarının her biri 1.680 dolar ödüyor. Odaya tam bir yatak ve şifonyer sığıyor ve evden çalışırken mutfak masasına ya da yakındaki bir kafeye gidiyor.

Mobilyaların çoğu Bayan Vitolo ve Bayan Jastrebsky tarafından sağlandı ve Bayan Pearce, 150 dolara satın aldığı kullanılmış bir televizyona katkıda bulundu.

Üç kadın kiralama piyasasının baskısı altında birbirlerini bulsa da arkadaş oldular. Bayan Pearce, Nisan ayında Brooklyn Yarı Maratonunu koştuğunda, onu neşelendirmek için yağmurda Coney Island’a gittiler.

Bayan Pearce, “Yerleşmek gerçekten güzel,” dedi. “On bir ayda yaklaşık on bir kez eşyalarımı üç farklı ülkeye taşıdım. Çok uzun zamandır bunun için çalışıyorum.”