Bir profesyonel gibi boya rengi nasıl seçilir

zenrcade

Active member
Herkes rengin bir odayı dönüştürmenin en kolay ve en ucuz yollarından biri olduğunu bilir. O kadar kolay olmayan ne? Rengi seçin.

Los Angeles merkezli bir iç mimar olan Brigette Romanek, aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla renk ve çok sayıda boya şirketinin görünüşte sonsuz sayıda ince varyasyonu varken, bir karar vermenin “çok zorlayıcı” olabileceğini söyledi.

“Ama doğru yaptığınızda, ki bu doğrudur” dedi, “o galon boyayla yaptığınız o küçük şey, alanı tamamen dönüştürecek.”

Müşterisi Gwyneth Paltrow’un önsözüyle Ekim ayında Livable Luxe adlı yeni kitabını piyasaya sürecek olan Bayan Romanek, renkteki küçük değişimlerin bile büyük fark yaratabileceğini biliyor. Çoğunlukla cesur, doygun renkleri tercih ediyor, ancak hafif nötr renkler kullandığında bile hiçbir şeyi şansa bırakmıyor.

Kendi evinde, farklı odalarda istediği atmosferi yaratmak için beyazın en az 16 tonunu kullandı.

Bayan Romanek, “Renkler ruh halinizi ve zihinsel sağlığınızı etkiler” dedi. “Dolayısıyla doğru rengi seçmek, doğru kanepeyi seçmek kadar önemlidir.”

Bunu nasıl yapıyor? Bayan Romanek ana yatak odasını yeniliyordu, biz de gelip gelemeyeceğimizi sorduk.

Odayı derecelendirin

Bayan Romanek, öncelikle kendinize birkaç soru sormanızı önerdi: “Bu odada nasıl bir duygu yaşamak istiyorum?” Bu odada ne yapmak istiyorum?”

Cevaplarınız renk seçiminize yardımcı olacaktır. Yeşilin veya grinin koyu tonları salonlar ve makyaj odaları gibi etkileyici alanlar için iyi uyum sağlarken, canlandırıcı maviler ve pembeler mutfaklar ve yemek odaları gibi canlı alanlar için ideal olabilir. Bir yatak odası için krem ve bejin rahatlatıcı tonları en iyi sonucu verebilir. Ama seçim sizin.

Bayan Romanek, önceden beyaz olan yatak odasını sıcak bir kahverengi tonuna boyamaya karar verdi. “Bunu daha rahat bir alan haline getirmek istiyorum” dedi. “Bir çeşit derin enerji ve canlılık var. İçeri girdiğinizde daha katmanlı ve koza gibi hissetmenizi istiyorum. Boya rengi bizim için bunu yapacak.”

Seçeneklerinizi keşfedin

Aradığınız boya hakkında genel bir fikir edindikten sonra boya parçalarını ve desteleri toplamaya başlayın. Benjamin Moore ve Sherwin-Williams gibi büyük boya şirketleri, hemen hemen her renk tonunu bulmanıza yardımcı olabilecek şaşırtıcı bir seçenek yelpazesi sunuyor. Farrow & Ball, Arka Plan ve Clare gibi diğer şirketler, süreci biraz daha az yorucu hale getirebilecek düzenlenmiş koleksiyonlar sunuyor.

Bir dizi renk parçasını topladıktan sonra alanı bir avuç favoriyle daraltın.

Çiplerinizi yerine bantlayın

Ana rakiplerin çiplerini duvara yapıştırın, böylece onları yerlerinde görebilirsiniz.

Bayan Romanek, odada kullanmayı planladığınız kumaşları, kilimleri ve aksesuarları seçtikten sonra bunları renk parçalarının yakınında tutmanızı önerdi, böylece renklerin odada birlikte nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Büyük desenleri boyayın

Renk çiplerinden iki veya üç favoriyi seçin ve denemek için küçük boya kutuları satın alın.

Bayan Romanek, “Duvarda gerçekten büyük desenler yapmayı seviyorum” dedi; her biri yaklaşık 1,2 x 1,5 cm ölçülerindeydi.

“Ressamlardan numuneyi astarlamalarını ve doğru iki ila üç kat boyayı uygulamalarını istiyorum, böylece boyanın nasıl görüneceğine dair gerçekten bir fikir edinebilirim” dedi. “Tahmin etmek zorunda kalmak istemiyorum.”

Bu adım aynı zamanda bitişi kontrol etmek için de bir fırsattır. Bayan Romanek genellikle yetişkin yatak odalarında mat parlaklık, çocuk odalarında silinebilir yumurta kabuğu kaplama ve belirgin taç pervazlarında yüksek parlaklıkta boya kullanıyor. Ancak yüzey ne kadar parlak olursa, kusurların da o kadar fazla görüneceğini belirtti. Bu nedenle bir modeli tam olarak kullanmak istediğiniz yerde görmek önemlidir.

Samplize gibi şirketlerin büyük çıkartmalarına ne dersiniz? Bu, zamandan tasarruf etmenin iyi bir yolu mu?

“Yardımcı oluyorlar ve süreci kolaylaştırabiliyorlar. Ancak ben desenleri eski usul duvara asmayı tercih ediyorum” dedi. “Bu şekilde sonuçtan memnun olacağımı garanti ederim.”

Favorinizi seçin

Duvardaki örnekleri günün farklı saatlerinde doğal ve yapay ışıkta inceleyin.

Bayan Romanek, “Birkaç gün onlarla yaşamak zorundasınız” dedi. “Onları farklı ışık koşullarında görmelisiniz.”

Örneğin öğleden sonra güneş ışığı, renklerin sabah ışığından daha sıcak görünmesine neden olur. Ve griler gibi bazı renkler son derece yanıltıcıdır ve sonunda mavi, mor veya yeşil görünebilir.

Ancak bu kadar çalışmanın ardından kazananı seçmek kolay olmalı.

Yatak odası için Clare’in Turbinado’sunu seçen Bayan Romanek, “Tüm bunlara bakmak için zaman ayırırsanız, muhtemelen uzun yıllar boyunca birlikte yaşayacağınız bir karar vereceksiniz” dedi.

Görevi tamamla

Sonunda boyayı alıp işe başlama zamanı geldi. Duvarları kendiniz boyuyorsanız, duvarları düzgün bir şekilde boyadığınızdan ve katlar arasında yeterli kuruma süresi bıraktığınızdan emin olun (kutu üzerindeki yönergeleri kontrol edin), çünkü muhtemelen uzun bir süre boyama yapmayacaksınız.

Daha sonra mobilya ve aksesuarlara geçin ve rahatlayın.

Bayan Romanek “Renk önemlidir” dedi. Eğer seçim yapmak için zaman ayırırsanız şunu ekliyor: “Gerçekten nefes alabilirsiniz ve bunun doğru olduğunu bilirsiniz.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.