Bir iç mimar sadece 40 metrekare ile nasıl başardı?

zenrcade

Active member
Yıllarca Brooklyn’de daire kiraladıktan sonra, Alex Kalita nihayet 2017’de satın almaya hazırdı. Gayrimenkule yatırım yapma fikri cazipti, ancak bir iç tasarım şirketi olan Common Bond Design’ın kurucusu olarak, evinizi kendi stil anlayışını yansıtabilecek şekilde yenileme fırsatı da istedi.

36 yaşındaki Bayan Kalita, “Emlakçımın işini zorlaştırdım çünkü gerçekten bir his arıyordum” dedi. StreetEasy’deki bir filtrede kullanacağınız kategorilerden biri.

Carroll Gardens, Cobble Hill veya Boerum Hill’de yaşamak istediğini biliyordu. Ama fazla stok yoktu. Ancak kısa süre sonra, diğer alıcıların sahip olmayabileceği bir şeye sahip olduğunu fark etti: küçük yaşama isteği.

“Bize bir avantaj sağladığını düşündüğüm araziyi feda etmeye istekliydim” dedi. “Kimseyle yaşamıyorum ve çok fazla eşyam yok.”

Yaklaşık bir yıl aradıktan sonra, Carroll Gardens’ta kendisine doğru gelen bir kooperatif buldu: üçüncü katta 450 metrekarelik, tek yatak odalı, pencereleri ağaçların tepelerine bakan bir daire. O sırada yaşadığı dairenin yaklaşık yarısı büyüklüğündeydi ve sıkışık yatak odası sadece sekiz fit genişliğindeydi, ancak alanı daha iyi kullanmanın yollarını düşünebiliyordu.

Daireyi Eylül 2018’de 540.000 dolara satın aldı ve işe koyuldu. Kendini fazla kaptırmamak için annesinin tasarımcı arkadaşı Morrie Breyer’ı ses tahtası olarak kullandı.

İlk adımı biraz keşif amaçlı yapısöküm yapmaktı. Oturma odasında bir duvarın ortadaki üçte biri tuğla, geri kalanı ise alçıpandı.

Bayan Kalita, “Tuğlanın parti duvarının tüm uzunluğu boyunca uzanacağından oldukça emindim,” dedi.

Araştırmak için alçıpanı kırdı ve haklı olduğunu onayladı, böylece çerçeveyi ve alçıpanın geri kalanını çıkardı ve gizli tuğlayı boyadı. Baca olmamasına rağmen odak noktası olarak basit bir alçı kaplı şömine rafı eklediğini belirterek, “Dört inçlik ek yaşam alanı elde edebildim” dedi.

Oturma odasının birçok amaca hizmet etmesi gerektiğini bilen Bayan Kalita, odasını çok işlevliliği göz önünde bulundurarak döşedi. Taşıyıcılar kanepesini mahvettikten sonra, minderleri elinde tuttu ve kendisi için yeni bir kontrplak divan tabanı yapmak için mobilya üreticisi Aaron Black ile birlikte çalıştı. Artık parça, geceleyen misafirler için oturma ve uyku alanı olarak hizmet verebilir.

Bayan Kalita, sahte şöminenin karşısındaki duvarda, sahip olduğu ve çalışma masası, kütüphane ve medya merkezi olarak kullandığı Vitsoe 606 evrensel duvara monte raf sistemini yeniden inşa etti. Daha sonra yerden tasarruf sağlayan mobilyalar ekledi; bunların arasında sehpa görevi görecek şekilde katlanan, üstü döşemeli eski bir tabure; sadece bir içki için yeterince büyük, canlı bir yan sehpa; ve bir ampulü ince bir kordonla asan Flos Parentesi imzalı bir zemin lambası.

Bayan Kalita, “Burası benim oturma odam, boş odam, ev ofisim ve ara sıra mutfakta masaya sığamayacak kadar çok insan olduğunda yemek odam,” dedi. Bu olduğunda, dayanıklı bir piknik battaniyesi olarak kullanabileceği bir çocuk oyun matına sahip olur.

“Aynı zamanda bir ev jimnastiği” diye ekledi. (Yoga matı, yoga blokları, direnç bantları ve ağırlıkları Salter House’dan aldığı dokuma bir sepet içinde tutuyor.)

Dairenin daha dar bir bölümünde yer alan mutfak için, düz bir tezgahla tepesinde bir duvar boyunca entegre parmak kulplu Reform dolapları ekledi.

“Genellikle karşı çıkıntının donanımın ötesine geçmesini istersiniz” dedi. Ancak dolap kapaklarında bağlantı parçası olmadığı için tezgahı dolap ön yüzleriyle aynı hizada bitirmeyi başardı.

“Sadece bir inç kadar tasarruf etti, ama bu önemli” dedi. Mutfağın sonunda, duvara bir kiler yaptı.

Bayan Kalita, yatak odasını genişletmek için bir dolabı söktü, kapıyı geri çekti ve kaybolan depolama alanını bağımsız bir Ikea Pax gardıropla değiştirdi. Bay Black ile birlikte çalışarak, zemini açık tutan, Shaker’dan ilham alan bir kanca rafı ve asılı ayna tasarladı.

Koridorun yanında iki dolabın olduğu yerde, bunları bir çamaşır-kurutma makinesi ve ek depolama alanı olan bir malzeme odasında birleştirdi.

Bir gaz sızıntısından kaynaklanan bir gecikme de dahil olmak üzere yaklaşık sekiz aylık inşaatın ardından proje, yaklaşık 100.000 $ maliyetle 2019 baharında tamamlandı.

Bayan Kalita, “Çok küçük hissettirdiği zamanlar olup olmayacağını merak ettim,” dedi. “Ancak depolama alanını özel ihtiyaçlarıma göre tasarlayabildiğim için, şimdiye kadar yaşadığım en geniş daire gibi hissettiriyor.”

Küçük Yaşamak, daha basit, daha sürdürülebilir veya daha derli toplu bir hayat yaşamak için gerekenleri araştıran iki haftada bir yayınlanan bir köşe yazısıdır.

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.