Bir geliştiriciyi binamdaki inşaatı tamamlamaya nasıl zorlarım?

zenrcade

Active member
Sahiplerin işi bitirmek ve sorunları çözmek için geliştiricilerle tartışması gerektiğinden, bunun gibi sorunlar yeni yapılarda yaygındır. Bireysel mal sahipleri genellikle ortak alanlarla ilgili sorunlar için bir müteahhite karşı iddiada bulunamayacağından, durum karmaşıktır. Örneğin, evinizdeki zeminler eğriyse, tamir etmesi için müteahhite baskı yapabilirsiniz. Ancak lobi, asansör veya çatı gibi konularda hak talebinde bulunma yetkisi yalnızca yönetim kuruluna aittir. Bu nedenle, kurulun kontrolü geliştiricide değil, sahiplerde olmadığı sürece, seçenekleriniz sınırlıdır.

Daire sahibi olarak artık Başsavcılık ile iletişime geçebilirsiniz. Cummins, “Başsavcı’nın büyük yetkileri var” dedi ve ofis “esasen tüm yeni kat mülkiyeti veya kooperatiflerin bekçisi” olduğundan, kat mülkiyeti sahipleri adına soruşturma yapabilir, arabuluculuk yapabilir ve hatta eylemde bulunabilir.

Cummins, bir sonraki daire satıldığında ve mal sahipleri yönetim kurulunun kontrolünü ele geçirdiğinde, “sizin gözünüz ve kulağınız olan” bir mühendis veya mimar tutarsınız, çünkü yüzeyin altında daha büyük sorunlar pusuda bekliyor olabilir. Çatı kaplama ve ısıtma gibi inşaat hizmetlerinin garantileri olmalıdır ve kusurlarla ilgili endişeleriniz varsa, herhangi bir zaman aşımı süresi sona ermeden önce mümkün olan en kısa sürede bir talepte bulunmalısınız.

Geliştiricinin bu işi tamamlaması için bir teşviki vardır – tamamlanana kadar bina kalıcı bir iskan belgesi alamaz. Ancak, işi bitirmek için mümkün olan en kısa sürede baskıyı artırmanız gerekebilir. Bu amaçla, yeni yönetim kurulu, ideal olarak yeni binalara aşina olan ve tavsiye verebilecek bir avukat tutmalıdır. Cummins, “Genel olarak davalara karşıyım, bunun herkes için korkunç olduğunu düşünüyorum” dedi. “Ama bazen kaçınılmazdır.”

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.