Binam beni tercih ettiği taşıyıcıyı kullanmaya zorlayabilir mi?

zenrcade

Active member
S: Yukarı Doğu Yakası’nda çok katlı lüks bir binada yaşıyorum. Son zamanlarda, bina yönetimi, kiracıların üç lisanslı nakliyeciden birini kullanarak mülke girip çıkması gerekliliğini içeren bir “hoş geldin paketi” gönderdi. Taahhüt sürem dolduğunda taşınmayı planlıyorum. Sözleşmeyi imzalamama ve kişisel eşyalarımı başka bir mülke taşımaları için işçilere ödeme yapmama rağmen gerçekten bu şirketlerden birini kullanmak zorunda mıyım?

A:
Lüks binaların, yalnızca birkaç güvenilir satıcının kullanımına izin veren politikalar benimsediği bilinmektedir. Süslü detayları ve süslemeleri ile mülklerini korumak için bu kuralları büyük ölçüde koydular.

Bir emlak yöneticisi olan FirstService Residential New York’un başkanı Dan Wurtzel, “Bu binalardaki yüzeyleri onarmak çok pahalıdır” dedi. “Ev sahipleri en azından oraya giden şirketlerin alınması gereken özeni anladığını bilmek istiyor.”

Ama binanızın taktiğiyle ilgili sorun şu: Kira kontratınızda bu kural yoksa uygulanamaz. Manhattan’da kiracıları temsil eden bir avukat olan Jennifer Rozen, “Ev sahibi gelip ek bir kısıtlama getiremez” dedi.

Bu yüzden kira sözleşmenizi kontrol edin. Sizi bu hareket ettiricilerle sınırlamazsa, geri itebilirsiniz. Tercih ettiğiniz nakliyecilere karar verdikten sonra, yönetime adınızı ve iletişim bilgilerinizi içeren bir mektup, ev sahibini sigortalı olarak gösteren bir sigorta sertifikası ve kendi nakliyecilerinizi seçme hakkına sahip olduğunuzu belirten bir beyan gönderin. Ev sahibinin herhangi bir hasar belirtmesi ihtimaline karşı taşınma sırasında ve sonrasında dairenizin, asansörün ve koridorların fotoğraflarını çekin.

Ancak, önerilen üç taşıyıcıdan birini kullanmak isteyebilirsiniz. Onlardan fiyat almanın ve ayrıcalıklı bir fiyat sunan onaylı bir satıcı olup olmadıklarını öğrenmenin hiçbir zararı yoktur. Durum buysa, daha az ödeyebilir ve çatışmadan kaçınabilirsiniz.

Bayan Rozen, “Kiracı, kendi taşıma şirketini kullanabilmek için bir bildirim yazacak bir avukat tutmak için çok zaman ve para harcamak istiyor mu?” dedi. “Yoksa sadece kabul edip üçünden birini kullanmak mı istiyorlar ve zahmet etmiyorlar?”

Konut gayrimenkul haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemelerini almak için buradan kaydolun.