Barbiecore, ev dekorasyonu ve iç tasarım alanlarına giriyor

zenrcade

Active member
Amanda Hansen sıcak pembe anlara bayılıyor. “Sanırım doğası gereği pembe bir froufrou kızıyım. tüm eşyalarım “Satın aldığım her şey her zaman biraz Barbie benzeridir” dedi. “Yani devraldı.”

Tacoma, Washington’dan bir grafik tasarımcı olan Bayan Hansen, mutfaktaki pembe Smeg aletlerinden yemek odasındaki mor ve pembe çiçekli duvar kağıtlarına ve arada tonlarca renkli vurguya kadar evini Barbie’nin hayalindeki eve uygun renklerle dekore etti. Ancak öne çıkan nokta, arka bahçedeki Barbie vahasıdır. Orada, 31 yaşındaki Bayan Hansen, Amazon’dan yaklaşık 150 dolara satın aldığı pembe bir yer üstü havuzu kurdu ve muz yaprağı desenli bir şemsiyeyle gölgelendirdi. Beton verandaya pembe ve beyaz kareli bir zemin boyadı ve yakında çizgili perdeli pembe bir kabin alanı tamamlayacak.

Bayan Hansen, “Palm Springs gibi pembe görünmesini istedim, alabildiğim kadar barbie gibi, Tacoma’daki küçük bir arka bahçe değilmiş gibi,” dedi Bayan Hansen. Öncelikle parlak pembe ve fuşya ve macenta gibi benzer şekilde cesur gül tonlarından oluşan bir palet olan Barbiecore, katalizör görevi gören Barbie filminin yakında piyasaya sürülmesiyle iç mekanlara giriyor.

İnsanların görüntüleri sanal panolara kaydetmesine olanak tanıyan web hizmeti Pinterest’ten alınan bilgiler, “Barbie Estetik Yatak Odası” aramalarının Mayıs 2022’den Mayıs 2023’e kadar yüzde 1.135 arttığını gösteriyor. Pinterest’in küresel veri içgörüleri direktörü Swasti Sarna, web hizmetinin banyo dekoru ve mutfak dolapları da dahil olmak üzere diğer pembe dekor aramalarında da bir artış gördüğünü söyledi.

Sadece pembe giymek yetmez, evde de pembeyle çevrelenmek istersiniz.

Pembe, Instagram beslemelerine uzun süredir hakim olan havalı minimalist estetiğe yanıt olarak son yıllarda yeniden canlanan maksimalizme mükemmel bir şekilde uyuyor. Pandemi sürecinde disko toplarından el işi çinilere kadar insanlar kişisel tarzlarını yansıtmak için ipuçlarını evlerinden aldı.

Bayan Hansen altı yıl önce kocasıyla evlendiğinde, bir çiftlik evinin döşemesini denedi. “Benim tarzım değildi ve bunu fark ettim ama yetişkin olmaya çalışıyordum” dedi. “Bir gün, sanırım bu muhtemelen üç ya da dört yıl önceydi, duvarları boyamaya başladığımda başladı ve giderek arttı.”

Nashville’de Beverly Griffith, renkleri her zaman sevmiştir ve 2017’de evini satın aldığında bunu iç tasarımına dahil etmiştir. 42 yaşındaki Bayan Griffith, “Milenyum pembesi benim için yeterince pembe değil” dedi. Örneğin, banyosunda pembe bir duş perdesi ve pembe bir küvet var ve yakın zamanda yenilenmiş mutfağında Bayan Griffith’in kendi boyadığı pembe aletler var.

Pandeminin başlangıcında, barmenlik işini bıraktığında Bayan Griffith, pembeye olan bu yakınlığı evinin dışına da taşıdı ve onu üç farklı parlak tona boyadı. Ev bir sosyal medya sansasyonu haline geldi ve şimdi burayı gün boyunca kullanan müzisyenlere ve içerik oluşturuculara kiralıyor. Griffith, “Evimi pembeye boyadığımdan beri, geçmişte pembeyi sevdiklerini söylemekten utandıklarını söyleyen insanlarla tanıştım veya sosyal medyada yapılan yorumları okudum” dedi. “Dışarıdan bu kadar emin ve pembe olduğum için bana teşekkür ettiler.”

Pembe genellikle kadınsı bir renk olarak düşünülür, ancak bu her zaman böyle değildi. Renk psikolojisine göre pembe, askeri üniformalarda kullanılan kırmızının daha soluk bir versiyonu olduğu için başlangıçta erkekler tarafından giyilirdi. Sonunda pembe, kızın rengi olarak yeniden adlandırıldı. Parlak pembe, İtalyan tasarımcı Elsa Schiaparelli’nin 1930’ların ortalarında “Shocking Pink” adlı kendi versiyonunu piyasaya sürmesiyle heyecan yarattı.

Orijinal Barbie bebek, 1959’da piyasaya çıktığında pembe bile giymedi, bunun yerine siyah beyaz şeritli bir mayo giydi. Mattel’de kıdemli başkan yardımcısı ve Barbie ve oyuncak bebek tasarımı başkanı Kim Culmone, “1970’ler, temel marka kimliği olarak ağırlıklı olarak pembe ambalajı tutarlı bir şekilde benimsemeye başladığımızda, dünyanın Barbie ile gerçekten pembe bir bağ kurduğunu gördü” dedi. Barbie’nin pembe tonları yıllar içinde gelişti ve 2008’de canlı “Barbie Pembesi” resmi bir Pantone rengi oldu.

Barbie havadayken, markalar anı yakalar. Mobilya şirketi Joybird, geçen yıl Barbie Dreamhouse’un 60. yıl dönümünü kutlamak için Mattel ile yaptığı işbirliğinin ardından, Temmuz ayında piyasaya sürülecek olan koyu mücevher pembesi tonunda kanepeler ve vurgu sandalyeler içeren başka bir koleksiyonda oyuncak üreticisi ile işbirliği yapıyor.

Joybird’ün Los Angeles’taki ticaret ve kaynak bulma müdürü Gifty Walker, 2016’da Joybird’ün çok popüler olan pembe bir kanepeye sahip olduğunu belirtti. Şimdi pembe geri döndü ve müşteriler onu gri, kahverengi ve kahverengi gibi geleneksel nötr tonlardan kurtulmak için kullanıyor. Bayan Walker, “Önceden, bu daha cesur renkler minderler ve kilimler ve sadece dekor vurguları için ayrılmıştı ve şimdi insanların onları odada gerçekten bir çapa parçası yaptığını görüyoruz” dedi.

30 yaşındaki bir model olan Jasmine Mitchell için pembe ile dekorasyon yapmak, onun içindeki çocukla bağ kurmasını sağladı. 2021 yılında Dallas’tan Los Angeles’a taşındığında oturma odasını bu renkle dekore etmişti. Apartmanının oturma odası için aldığı ilk eşya altın rengi ayaklı pembe kadife bir koltuktu. Pencerelerin etrafındaki LED ışıklar, akşamları pembe bir ışıltı verir.

“Pembenin diğer tonlarını seviyorum ama pembe sadece bir şeyler yapıyor. Heyecan verici. Bu beni çok mutlu ediyor ve yaşadığımı hissettiriyor” dedi Bayan Mitchell. “Bu yüzden genç halimin bana rehberlik etmesine izin verdim.”